• Dzień Babci i Dziadka
          • Dzień Babci i Dziadka

          • Dnia 26 stycznia o godzinie 12:30 w naszej szkole odbył się Dzień Babci i Dziadka.Gdy wszyscy goście dotarli już na miejsce rozpoczęła się akademia. Goście zostali poczęstowani kawą oraz ciastami przygotowanymi przez rodziców. Jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie z klasy 0 i I sp w występie pod tytułem "Czerwony Kapturek". Następnie odbył się pokaz mody zaprezentowany przez gimnazjalistów. Występ ten przyniósł wiele radości naszym gościom. Następnie klasa II i III zaprezentowała piosenkę  pod tytułem "Bo co może co może mały człowiek". W następnej kolejności klasa I gimnazjum zaprezentowała skecz, który zapewnił naszym gościom wiele  radości i humoru .Po zaprezentowaniu się klas, odbyło się koncert dla babci i dziadka. Nasi soliści:  Paulina Frąckiewicz, Wiktoria Frąckiewicz, Wiktoria Grajewska oraz Jakub Zaremba pięknie zaśpiewali piosenki z młodych lat naszych wyśmienitych gości.  Pomiędzy piosenkami uczniowie poszczególnych klas składali życzenia babciom i dziadkom. Również uczestnicy szkolnego koła  tanecznego "Venus" zaprezentowali dwa tańce. . Na zakończenie wszyscy uczniowie zaśpiewali "100 lat". Było bardzo miło i sympatycznie, babcie i dziadkowie byli bardzo zadowoleni ze swoich wnucząt.                                                                               

        • Zajęcia taneczne
          • Zajęcia taneczne

          • Taniec to świetna zabawa i okazja do dbania o zdrowie?

            Tak!   O tym przekonała się społeczność uczniowska w Starogrodzie. Dnia  11 stycznia  2017  roku uczniowie   szkoły podstawowej   i   gimnazjaliści wzięli udział w zajęciach tanecznych z prowadzącą panią Adrianną Krzemińską - instruktor zumby ze Świecia. Wszyscy świetnie bawili się, a dodatkowo nauczyli nowych kroków zumby.

            Dowodem aktywności dzieci były krople potu na czole. Spotkanie zorganizowała pani Magdalena Kubisztal. Zajęcia zorganizowano dzięki dofinansowaniu z Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

        • Lekcja w Muzeum Ziemi Chełmińskiej
          • Lekcja w Muzeum Ziemi Chełmińskiej

          • Uczniowie klas młodszych 0- IV szkoły podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Starogrodzie wraz z wychowawcami rozpoczęli rok 2017 "kulturalnie". Dnia 5 stycznia 2017 roku tj. czwartek wybrali się do Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie na lekcję muzealną o tematyce bożonarodzeniowej. Uczniowie mieli okazję do bliskiego kontaktu z dawną kulturą. Najpierw przewodnik pani Anna Kozikowska- Grzeszna opowiedziała o historii Świąt Bożego Narodzenia, o tym jakie kiedyś były tradycje i jakie mamy teraz. Dzieci miały okazję obejrzeć bogatą wystawę w przedmioty z dawnych czasów np. sanki, narty, wystrój stołu wigilijnego. Mieli okazję zobaczyć, na jakich sankach kiedyś zjeżdżali ich rodzice, jak produkowano słodycze. Poznali maszynkę do robienia karmelków.

            Uczniowie byli zachwyceni i były pod wrażeniem ekspozycji. Na zakończenie wręczyli podziękowanie pani przewodnik. Wyjazd zorganizowała pani Magdalena Kubisztal.

        • Konkurs "Wieniec adwentowy"
          • Konkurs "Wieniec adwentowy"

          • Jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie na ,,Najładniejszy wieniec adwentowy". Wieniec pomaga chrześcijanom w odmierzaniu czasu do Bożego Narodzenia. Świece na wieńcu adwentowym zapalane są w klasach przez cały adwent co pomaga w skupieniu i modlitwie w czasie oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. 

            Najpiękniejszy wieniec  ucznia z  III klasy gimnazjum Jakuba Stalmirskiego zasilił szkolny kiermasz bożonarodzeniowy.

            Lista uczniów wyróżnionych w konkursie:

             1. Aleksandra Dankowska

            2. Marta Kosińska

            3. Karol Wierzchowski

            4. Anita Bulińska

            5. Małgorzata Felisiak

            6. Filip Strużyński

            7. Józefina Geppus

            8. Joanna Szmelc

            9. Wiktoria Boruszak

            10. Weronika Kromp

            Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie za rok.

        • Szkolny Turniej Szachowy
          • Szkolny Turniej Szachowy

          • W Zespole Szkół w Starogrodzie w grudniu 2016 roku przeprowadzono po raz pierwszy Szkolny Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Szkoły.

            Eliminacje do tego turnieju objęły wszystkich uczniów szkoły od klasy drugiej Szkoły podstawowej aż do klasy trzeciej gimnazjum. W wyniku przeprowadzonych eliminacji do II etapu zakwalifikowało się 12 gimnazjalistów. W wyniku rozegranych pojedynków szachowych uczniowie gimnazjum uplasowali się na następujących miejscach:

            I miejsce Piotr Tomaszewski

            II miejsce Andrzej Post

            III miejsce Oskar Patuła

            IV miejsce Radosław Reszczyński

            W wyniku rozegranych pojedynków szachowych uczniowie ze szkoły podstawowej uplasowali się na następujących miejscach:

            I miejsce Bartosz Herbuś

            II miejsce Julia Sadowczyk

            III miejsce Antonina Kromp

            Uczniowie prowadzili rozgrywki w wyniku których najlepsi szachiści oraz najleprze szachistki otrzymali puchary z rąk Pani Dyrektor w dniu 22 grudnia 2016 roku, a byli to:

            w kategorii Gimnazjum:

            Piotr Tomaszewski oraz Martyna Patuła

            w kategorii Szkoła Podstawowa:

            Bartosz Herbuś oraz Julia Sadowczyk

            Wszyscy uczestnicy drugiego etapu turnieju szachowego (łącznie 24 osoby) otrzymali z rąk Pani dyrektor upominki.

            Nadzór nad regulaminowym przebiegiem turnieju sprawowali nauczyciele:

            Bogumiła Mazurkiewicz

            Renata Piękoś

            Patryk Grzeszczak

             

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju.

        • Mikołajki
          • Mikołajki

          • Mikołajki to jeden z najbardziej lubianych przez maluchy dni.  Po porannych wizytach św. Mikołaja w klasach, nadszedł czas, aby ubrać szkolną choinkę na korytarzu. Zaczęliśmy od prezentacji klasowych - rozpoczęli drugoklasiści inscenizacją "Trzy smoki", następnie pozostali uczniowie zaśpiewali zimowo-świąteczne piosenki i wygłosili wiersze. Na koniec wspólnie ustroiliśmy nasze świąteczne drzewko własnoręcznie wykonanymi ozdobami. Przy tak pięknej choince wszyscy zrobili sobie zdjęcia i osłodzili tę uroczystość małym poczęstunkiem.

        • Dzień Misia
          • Dzień Misia

          • Każdego roku uczniowie klas 0-III wraz z wychowawczyniami i p. Mirosławą Przybycień-Rybak obchodzą Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tegoroczną uroczystość uświetniła barwna i emocjonująca inscenizacja przedstawiająca Kubusia Puchatka wraz z przyjaciółmi w poszukiwaniu skarbu piratów, przygotowana przez panią J. Kowalską. Nastąpiło też oczekiwane rozstrzygnięcie dwóch konkursów – literackiego na opis misia oraz plastycznego na najładniejszą figurkę misia z plasteliny. Pani dyrektor szkoły Ewa Kaczmarek oraz pani dyrektor GBP Mirosława Przybycień-Rybak wręczyły nagrody dla zwycięzców i uczestników konkursów.  Najciekawsze  opisy przygotowali – Wojtek Wołoszyn, Marta Schabowska, Miłosz Grygorowicz, Hubert Rybicki oraz Maciek Pieczonka. Najpiękniejsze misie ulepili – Oliwka Spychalska, Daria Syrek, Nikola Pędowska i Hubert Rybicki. Następnie zerówka zaprosiła na małe conieco, przygotowane z panią wychowawczynią oraz rogaliki upieczone przez panią Reimus. Na koniec odbyła się sesją fotograficzna z udziałem dzieci i misiów. Uroczystość została przygotowana przez panie – M. Przybycień -Rybak, J. Kowalską oraz M. Kwelę

        • Warsztaty profilaktyczne "Dopóki się nie uzależnisz"
          • Warsztaty profilaktyczne "Dopóki się nie uzależnisz"

          • Dnia 23 listopada 2016 r. w Zespole Szkół w Starogrodzie odbyły się warsztaty profilaktyczne adresowane do uczniów gimnazjum  „Dopóki się nie uzależnisz” przeprowadzone przez specjalistę pana Andrzeja Burzyńskiego. 

            Warsztaty zostały przeprowadzone w dwóch grupach:

            1. Uczniowie klasy I gimnazjum na 1 i 2 godzinie lekcyjnej
            2. Uczniowie klas II i III gimnazjum na 3 i 4 godzinie lekcyjnej

            W ramach profilaktyki  specjalista przeanalizował  z uczniami ryzykowne zachowania, które mogą doprowadzić do różnych form uzależnień, w tym alkoholowego. Forma warsztatów dała młodzieży możliwość dyskutowania, zadawania pytań i wyrażania swoich opinii w obecności specjalisty, który na bieżąco wyjaśniał wątpliwości i odpowiadał na postawione pytania. Młodzież po warsztatach wyszła zadowolona, z małym niedosytem, twierdząc, że za szybko skończyły się zajęcia.

        • Dzień Życzliwości
          • Dzień Życzliwości

          • 17 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości .  Już od samego rana wszyscy mogli tworzyć na korytarzu łąkę życzeń i pozdrowień, dokładając kolejne płatki z miłymi  słowami kierowanymi do kolegów i nauczycieli. Na godzinach wychowawczych maluchy z klas 0-III oglądały prezentację, a starsza młodzież krótkie filmiki z różnymi scenkami z życia, próbując znaleźć sposoby rozwiązania trudnych sytuacji.  Później wszyscy uczniowie mogli zobaczyć inscenizację o złym zachowaniu i jego konsekwencjach, przygotowaną przez uczestników koła teatralnego i jego opiekunkę p. A.Matus. Gimnazjaliści sprawdzili w tym dniu, jakie postawy wśród uczniów są najbardziej pożądanie i niepożądane.  Uczniowie szkoły podstawowej stawiają na – szacunek, przyjaźń i prawdomówność, zaś gimnazjaliści na tolerancję, szacunek i prawdomówność.  Młodsi uczniowie nie chcą przemocy, nieodpowiedzialności i nieżyczliwości, zaś uczniowie gimnazjum – fałszu, przemocy i dwulicowości. Zespół wychowawczy dziękuję uczniom za zaangażowanie w działaniach zorganizowanych tego dnia.

        • Święto Niepodległości
          • Święto Niepodległości

          • W dniu 10.11.2016 r. w szkole odbyła się uroczystość z okazji Święta Niepodległości pt: „Niepodległa, niepokorna”.

            Wszyscy uczniowie naszej szkoły  poprzez wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych uczcili kolejną rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Kolejny raz uczniowie nas mile zaskoczyli, gdyż każdy włączył się we wspólne śpiewanie. Było bardzo wzruszająco i doniośle.

            Kontynuacją świętowania Niepodległości był występ i wspólne „Śpiewanie dla Polski- Niepodległa, niepokorna”, które odbyło się w kościele na uroczystej mszy św. za Polskę w dniu 11. 11.2016r. w Starogrodzie z udziałem władz Gminy i mieszkańców. Wójt Gminy Chełmno nie krył wzruszenia z tego ,że jest Polakiem i może w taki sposób uczcić Święto Niepodległości

        • Wycieczka do Malborka
          • Wycieczka do Malborka

          • 20 października uczniowie klas IV-VI i chętni z gimnazjum wyruszyli na oczekiwaną wycieczkę do Malborka. Już po przyjeździe wszystkich zadziwiła wielkość zamka i powierzchnia jaką zajmuje. To prawie 200 ha. Podziw wzbudziła również umieszczona we wnęce okiennej 18 metrowa figura Matki Boskiej, patronki Zakonu Krzyżackiego. Pan przewodnik pięknie opowiadał o historii zamku, oprowadzał po salach, gdzie rycerze przyjmowali gości, spożywali posiłki, mieszkali, przechowywali swoje skarby. Wszystkich szczególnie zainteresowała kuchnia, „centralne ogrzewanie” i ... toalety nad fosą. Kulminacyjnym punktem wycieczki były oczywiście pamiątki, na których nikt nie oszczędzał. Po ponad trzygodzinnym zwiedzaniu obiad smakował, tak jak nigdy dotąd. Wyprawę do jednego z największych gotyckich zamków w Europie z całą pewnością można zaliczyć do bardzo udanych. Opiekunkami wyjazdu były panie: Dorota Krawiec, Joanna Grygorowicz oraz Ilona Lewandowska.

        • Wycieczka do sadu
          • Wycieczka do sadu

          • Dnia 19 października 2016 roku tj. środa od 9.00 do 11.00 uczniowie z oddziału "0" oraz I-III szkoły podstawowej wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę do sadu. Opiekę nad dziećmi sprawowały wychowawczynie: pani Judyta Kowalska- oddział "0", pani Magdalena Kubisztal- wychowawca klasy I SP, pani Małgorzata Kwela – wychowawca klasy II SP, pani Mariola Woźniak- wychowawca klasy III SP. Udaliśmy się gościnnie  do Starogrodu Dolnego, do sadu Państwa Mądrzejewskich, a oprowadzali nas Państwo Wolscy. Uczniowie mieli okazję pospacerować wśród jabłonek, których ilość zrobiła wrażenie. Dowiedzieli się jak wygląda praca ogrodnika w sadzie, jak powstają drzewka jabłoni oraz jej owoce. Był czas na wspólne zbieranie owoców do koszy. Wizyta zakończyła się w przechowalni, gdzie była bardzo duża ilość jabłek i unosił się piękny zapach. Na zakończenie każdy mógł poczęstować się zdrowym smakołykiem i zrobiliśmy wspólne zdjęcia na pamiątkę. Dzieci serdecznie podziękowały za zaproszenie i wręczono Państwu Wolskim podziękowania oraz upominek. Wizyta była bogata w wiedzę, a także w świetną zabawę. To była bardzo pouczająca lekcja przyrody. Wyjazd można uznać za bardzo udany.

        • Dzień Edukacji Narodowej
          • Dzień Edukacji Narodowej

          • Z okazji przypadającego na dzień 14 października Święta Edukacji Narodowej, uczniowie klasy V wraz z wychowawczynią Iloną Lewandowską, przygotowali przedstawienie. Otóż uczniowie narzekali na panią nauczycielkę, że jest taka wymagająca i wszystko widzi. Usłyszała to wróżka Luzbajera, która postanowiła pomóc dzieciom i zaczarowała panią. I wtedy to się zaczęły dziać dziwne rzeczy. Za brak zadania domowego uczeń dostał piątkę,  a za to, że pobił kolegę pochwałę. Dzieci były oburzone i poprosiły wróżkę, aby odczarowała panią. Na szczęście wszystko wróciło do normy, a uczniowie docenili swoja panią i stwierdzili, że nie mieli powodów na narzekań. Na zakończenie uczniowie podziękowali nauczycielom i pracownikom szkoły za ich pracę i złożyli najserdeczniejsze życzenia.

        • Akcja Kartka dla Powstańca Warszawskiego
          • Akcja Kartka dla Powstańca Warszawskiego

          • Do 2 października trwała ogólnopolska akcja wysyłania kartek do powstańców. Bohaterowie tamtych czasów poświęcili wszystko, by walczyć o wolność Ojczyzny. Uczniowie klasy VI i I gimnazjalnej również postanowili włączyć się do tej akcji i napisać kilka słów wdzięczności, podziwu, podziękowań do Powstańców, za ich postawę w tamtych tragicznych dla historii Polski czasach. Na zajęciach języka polskiego p. Joanna Grygorowicz omówiła zasady pisania kartek, na historii p. Ilona Lewandowska przypomniała wydarzenia związane z Powstaniem Warszawskim, zaś p. Renata Piękoś (szkolny koordynator  akcji)  na godzinie wychowawczej w kl. VI zapoznała z akcją BohaterON. Treść wypisanych kartek była wzruszająca, zaś proste słowo „dziękuję” okazało się  jednym z najpiękniejszych.

        • Wielka lekcja resuscytacji krążeniowo-oddechowej!
          • Wielka lekcja resuscytacji krążeniowo-oddechowej!

          •               17 10.2016 roku  spotykaliśmy  się w ramach programu edukacyjnego „Ratujemy i uczymy ratować”, który dzięki Jerzemu Owsiakowi oraz Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dotarł niemalże do wszystkich szkół  podstawowych w Polsce. Dzięki niemu wszystkie dzieci  mają szansę uczyć się pierwszej pomocy.

            16 października- przypada Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca, ustanowiony przez Europejską Radę Resuscytacji. Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy chciałaby  pokazać całej Europie, że wszystkie polskie dzieci już w szkole podstawowej uczą się prowadzenia prawidłowych uciśnięć  klatki piersiowej i wdechów  ratowniczych. Wobec tego zaprosiła szkoły i inne instytucje do pobicia rekordu w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób. W 2015 roku w biciu rekordu wzięło udział 980 instytucji oraz 92 049 osób.

                 W tym roku akcja została zgłoszona do Księgi Rekordów Guinnessa.

            Tego dnia naszym instruktorem była pani pielęgniarka Hanna Białek, świadkami, którzy obserwowali całą akcję były panie: Grażyna Kubacka i pani Mirosława Przybycień – Rybak, rolę stewardów pełniły panie: Agnieszka Baumgart, Anna Stolarska i Bogumiła Mazurkiewicz.  Koordynatorem akcji była p. Renata Piękoś

               Wszyscy uczniowie byli bardzo zaangażowani i z chęcią podchodzili do zadań.

        • Dzień Chłopaka
          • Dzień Chłopaka

          • Koniec września to czas, gdy swoje święto obchodzą wszyscy chłopcy. Z tej okazji Samorząd Uczniowski wraz z nowym opiekunem panią R. Piękoś zaprosił uczniów klas IV-VI i I-III gimnazjum do zabawy na dyskotece szkolnej. Na początku W. Kromp oraz pani R. Piekoś przywitały zebranych oraz w imieniu wszystkich dziewczyn złożyły życzenia chłopcom uczęszczającym do naszej szkoły. Wszyscy doskonale sie bawili w rytm muzyki znanych przebojów.

        • Święto szkoły
          • Święto szkoły

          • Już pięć lat minęło odkąd naszym szkołom zostały nadane imiona. W tym wyjątkowym dniu towarzyszyli nam zaproszeni goście. Świętowanie rozpoczęliśmy od przypomnienia sylwetek patronów szkół. Następnie na sali gimnastycznej odbyło się odnowienie ślubowania złożonego na sztandary szkół oraz ślubowanie uczniów klas pierwszych. Pani dyrektor E. Kaczmarek pasowała pierwszoklasistów na uczniów szkoły podstawowej. Po części oficjalnej uczniowie szkoły podstawowej odegrali sceny z przedstawienia "Życie w słoiku", które upamiętnia heroizm i odwagę Ireny Sendlerowej. Na zakończenie zebrani wspólnie z zespołem muzycznym i solistami zaśpiewali piosenki patriotyczne z okresu II wojny światowej. W tym dniu każdy z zaproszonych gości otrzymał z rąk gazeciarza K. Zielaznego specjalny numer gazetki "Szkolne To i Owo". Uroczystość przygotowały panie: R. Piękoś, M. Woźniak, M. Hejmowska, M. Kubisztal oraz G. Bukowska.

        • Sprzątanie świata
          • Sprzątanie świata

          • Tegoroczna edycja akcji Sprzątanie świata - Polska przebiega pod hasłem „Podaj dalej... drugie życie odpadów".

            Uczniowie Zespołu Szkół po raz kolejny wzięli udział w akcji „Sprzątanie świata”. Po skończonych zajęciach lekcyjnych udali się do swoich miejscowości zamieszkania, aby oczyścić je z zanieczyszczeń. Najmłodsi z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-III szkoły podstawowej zadbali o porządek w najbliższej okolicy czyli w Starogrodzie.

            Koordynatorem akcji była pani Grażyna Bukowska.

        • Wybór przewodniczacego Samorządu Uczniowskiego
          • Wybór przewodniczacego Samorządu Uczniowskiego

          • W dniach 12-15 września odbyła się kampania kandydatów na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Przedstawiciele klas IV-VI: F. Buchholz, J. Geppus, M. Głowacka, W. Polińska, A. Kromp, W. Kromp i I-III gimnazjum: J. Geppus,  F. Baranowski, D. Syrek i K. Frąckiewicz zaprezentowali swoje cele i założenia, które zamierzali zrealizować jako przewodniczący. Finałem był wybór przewodniczącego, który nastąpił 16 września. Po przeliczeniu głosów przez komisję wyborczą okazało się, że nowym przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego został D. Syrek uczeń klasy II gimnazjum. Po ogłoszeniu wyniku nowy przewodniczący podziękował społeczności uczniowskiej za oddane głosy i wiarę w to, że sprosta nowemu zadaniu.

            Opiekę nad kampanią i wyborami sprawowały p. M. Kubisztal i B. Kubacka.