• Spotkanie z tradycją w naszej szkole

• Z czym kojarzy Wam się tradycja?

Być może z wigilijną kolacją, witaczami przy każdej wsi, a może pokazem tanecznym zespołu folkowego?

Tradycja to także nasze otoczenie i to, co z nim robimy. Może sprawiać frajdę i uczyć. Już w poniedziałek 18 września przekonacie się sami, że tradycja ale i nauka może być ciekawa!

Serdecznie zapraszamy do udziału w zajęciach zielarskich – wybierzecie się na spacer i poznacie działanie roślin. Być może okaże się, że Wasze śniadanie składać się będzie wyłącznie z pysznej zieleniny! Lekcje zielarskie poprowadzone będą przez Sarę Orzechowską – specjalistkę w etnobtoanice, czyli nauce o wykorzystaniu roślin przez naszych przodków.

Młodsze dzieci zapraszamy na spotkanie ze szkutnikiem! Jest to osoba, która własnoręcznie wykonuje łodzie. Na zajęciach przygotowanych specjalnie dla Was, poznacie narzędzia do tzw. Ciosania i dłubania dawnych łodzie, tzw. Dłubanej. Czy będziecie na tyle odważni, by wziąć narzędzia w dłoń i spróbować samemu wykonać wykonać własną, zabawkową łódkę? Szkutnikiem będzie Rafał Kmieć, pasjonata dawnych łodzi.

Zajęcia organizuje Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Manowce, które reaktywuje zapomniane rzemiosło i promuje tradycję poprzez np. pisanie o niej książek, realizację spektakli teatralnych, organizację wykładów etnologicznych.

Projekt realizowany jest dzięki dofinansowaniu Zarząd Powiatu Chełmińskiego.