• Gry i potyczki rodzinne
          • Gry i potyczki rodzinne

          • W tym roku rodzice wraz z dziećmi i nauczycielami oraz pracownikami szkoły uczestniczyli w "Grach i potyczkach rodzinnych". Na początku wszystkich zgromadzonych przywitała pani dyrektor E. Kaczmarek jednocześnie życząc wszystkim dobrej zabawy. Uczniowie z klasy III gimnazjum zorganizowali turniej tenisa stołowego i turniej gry w piłkarzyki. Natomiast na sali gimnastycznej DJ Cacy zachęcał o wzięcia udziału w takich konkurencjach jak przeciaganie liny, spacej w ogromnych spodniach czy wyścigi rzędów. Po zmaganiach każdy mógł odpocząć w szkolnej kawiarence, gdzie przygotowana były napoje oraz poczęstunek - ciasta upieczone przez rodziców. Na koniec dnia odbył sie koncert, w którym wystąpili uczniowie, a każda z rodzin otrzymała z rąk pani dyrektor pamiątkowy dyplom.

          • Wycieczka w Tatry Polskie i Słowackie

          • Wycieczka w Tatry Polskie i Słowackie

            Uczniowie z klas IV-VIII i III gimnazjum wybrali sie na pięciodniową wycieczkę w góry. Pierwszego dnia zwiedzili Jasną Górę i byli świadkami odsłonięcia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Kolejnym miejscem, które mieli okazję zobaczyć były Wadowice, tam większość uczestników spróbowała jak smakują papieskie kremówki. Drugiego dnia wycieczkowicze udali się na spacer do Morskiego Oka i chociaż pogoda była zimowa to z przymnością podziwiali górskie widoki. Kolejnego dnia dzieci i młodzież wyruszyli na Słowację, by tam zobaczyć Jaskinię Bielańską i Szczyrbskie Jezioro. W czwartek wycieczkowicze zdobyli pierwszy ze szczytów tatrzańskich czyli Nosal, a następnie udali się na spacer po Krupówkach oraz zobaczyli Wielką Krokiew. Popołudniu odpoczęli w Aquaparku, by nabrać sił na drogę powrotną. Ostatniego dnia wycieczki uczestnicy zwiedzili Zamek na Pieskowej Skale oraz zobaczyli Maczugę Herkulesa. Wszyscy zadowoleni wraz z opiekunami p. G. Bukowską, R. Piękoś-Małecką oraz Joanną Grygorowicz wrócili do domów.

        • Światowy Dzień Autyzmu
          • Światowy Dzień Autyzmu

          • W naszej szkole pamiętaliśmy o Światowym Dniu Autyzmu, który obchodzimy 2 kwietnia 2019 roku. U społeczności szkolnej w Starogrodzie w ubiorze królował kolor niebieski. Każdy mógł poczytać najważniejsze informacje o autyzmie, które są wywieszone na gazetce ściennej.

            Natomiast nasi najmłodsi z klas 0-3 szkoły podstawowej wzięli udział w zajęciach
            pt. “Autyzm to wyzwanie”. Uczniowie z puzzli ułożyli hasło “Autyzm”, dowiedzieli się, co to jest autyzm, jakie są jego objawy i przyczyny. Najmłodsi obejrzeli projekcję krótkiego filmu z dnia życia dziewczynki z autyzmem. Dzieci kolorowały obrazki ręką, którą na co dzień nie piszą, ani nie rysują. Dodatkowo na dłoni mieli założone pacynki, aby zobaczyć, z jakimi trudnościami mierzą się dzieci autystyczne podczas pracy na lekcjach. Uczestnicy byli zaskoczeni trudnością wykonania zadania, które wcześniej uważali za bardzo łatwe.

            Na zakończenie każdy uczestnik odcisnął swoją dłoń pomalowaną niebieską farbą na materiale z napisem “Autyzm to wyzwanie” oraz każdy wypuścił w powietrze niebieski balon ze swoim imieniem jako znak solidarności z dziećmi z autyzmem oraz z ich rodzicami. Celem zajęć było uwrażliwienie uczniów, czym jest autyzm. Także uświadomienie im, że mają wpływ na to, aby dzieci autystyczne czuły się w ich towarzystwie akceptowane. Naszym zadaniem jest, aby wspierać dzieci z autyzmem, aby im było chociaż trochę łatwiej w codziennym życiu. Każdy z nas ma różne wyzwania na co dzień i mierzy się ze swoimi słabościami. Ważne, aby widzieć w każdej osobie człowieka i wspierać się wzajemnie

        • Szkolny Dzień Matenatyki "Zaszyfrowana matematyka"
          • Szkolny Dzień Matenatyki "Zaszyfrowana matematyka"

          • Pod takim hasłem obchodziliśmy  w piątek 22 marca 2019r. szkolny  Dzień Matematyki.

             Kodowanie , algorytm, szyfr to słowa  często używane w edukacji od najmłodszych klas.

            Zabawę z matematyką przeprowadziliśmy w dwóch etapach.

            Klasy I-III pod opieką wychowawców i pani Beaty Kubackiej bawiły się w łamaczy szyfrów na czwartej godzinie lekcyjnej. Wykazali się dużym sprytem oraz pomysłowością podczas rozwiązywania zadań. Było to dla uczniów duże wyzwanie, ale poradzili sobie świetnie z uśmiechem na twarzy.

            Natomiast uczniowie klas IV-VIII sp i klasy III gimnazjum spotkanie z zaszyfrowaną matematyką mieli na 6 i 7 godzinie lekcyjnej. Uczniowie poznali różne metody szyfrowania np. szyfr harcerski- czekolada, semaforowy, ułamkowy itp. Uczniowie oglądali filmy o szyfrowaniu metodą semaforową,  a następnie uczyli się jak zgodnie z instrukcją zaszyfrować różne słowa lub hasła Nie było to łatwe, ale dla chcącego niema nic trudnego. Uczniowie pracowali w grupach. Podczas zajęć było wesoło, ponieważ w   hasłach , które należało odkodować ukryte były żartobliwe polecenia, które grupa powinna wykonać po rozwiązaniu zadania np.: zatańczyć kaczuchy, skakać po sali jak żabka.

            Organizatorem Dnia Matematyki był Zespół Nauczycieli Matematyki

        • Indywidualne Mistrzostwa Świecia Szkół i Przedszkoli
          • Indywidualne Mistrzostwa Świecia Szkół i Przedszkoli

          • Dnia 9 marca 2019 roku czworo uczniów z naszej szkoły wzięło udział w Indywidualnych Mistrzostwach Świecia Szkół i Przedszkoli w Sali Kameralnej Spółdzielczego Ośrodka Kultury Stokrotka w Świeciu przy ulicy Wyszyńskiego 15. Początek gry rozpoczynał się o godzinie 10.00.

            W wyniku rozgrywek indywidualnych nasza uczennica Julia Sadowczyk zdobyła  wysokie III miejsce w swojej kategorii wiekowej.

            Uczniowie na rozgrywki udali się pod opieką swoich rodziców: J. Sadowczyk kl. VII, R. Buhcholz kl. VII, Sz. Piekarczyk kl. V i M. Jaworska kl. I

        • Pokaz historyczny "Ku niepodległej"
          • Pokaz historyczny "Ku niepodległej"

          • 1 marca 2019 roku uczniowie naszej szkoły mieli okazję przenieść się odległe czasy walki Polaków o niepodległość za sprawą Grupy Artystycznej Rekonstrukto. Podróż rozpoczęła się od powstania kościuszkowskiego i prezentacji kos używanych przez oddziały chłopskie w bitwie pod Racławicami. Następnie uczniowie poznali umundurowanie i broń legionistów,  powstańców listopadowych i styczniowych oraz żołnierzy czasów I wojny światowej, czyli karabin , szable, kosy. Sami uczniowie mogli spróbować swoich sił pojedynkując się na szable, ćwicząc musztrę, a sanitariuszki opatrując rannych i transportując ich na noszach. Pokazy były uzupełniane opowiadaniami o historii Polski, sytuacją pod zaborami i okolicznościami uzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. Była to ciekawa lekcja historii, tym bardziej, że każdy uczeń mógł przymierzyć mundury, czapki powstańców, hełmy wojskowe oraz wziąć do ręki szablę, karabin, co było wielki przeżyciem i interesującym doświadczeniem.

        • Miedzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
          • Miedzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          • Język ojczysty to jeden z najistotniejszych elementów życia. Jego pierwszymi nauczycielami są rodzice, od których uczymy się pierwszych słów. Kolejnym ogniwem w kształceniu polskiej mowy jest szkoła.

            W dniu 21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Uczniowie z klasy III gimnazjum wykonali plakaty związane z poprawnością używania języka, a najmłodsi z klas I i III szkoły podstawowej zachęcili do używania "dobrych słów". W klasach IV-VI oraz VII-VIII i III gimnazjum został przeprowadzony II etap Szkolnego Konkursu Ortografcznego. Następnie cała społeczność uczniowska zgromadziła się na świetlicy szkolej, gdzie został przeprowadzony Turniej "Uczeń potrafi poprawnie". Zawodnicy z klas IV-VIII i III gimnazjum musieli zmierzyć się z zadaniami dotyczącymi poprawnej wymowy,błędów językowych, a także z napisaniem i wygłoszeniem przemówienia zachęcającego do poprawnego używania języka polskiego.

        • Walentynki
          • Walentynki

          • W dniu 14 lutego w naszej szkole obchodziliśmy Walentynki. Już kilka dni wcześniej uczniowie przygotowali kartki walentynkowe dla bliskich i przyjaciół, które wrzucali do specjalnie przygotowanej skrzynki. Gdy nadeszło Święto Zakochanych uczniowie z klasy VII zamienili sie w listonoszy z poczty walentynkowej i wręczali kartki.

            Tego dnia odbyły się też dwa konkursy: Konkurs Szalonych Fryzur, który w kategorii dziewcząt wygrała A. Dankowska, a w kategorii chłopców J. Wolski oraz Konkurs Recytatorski "Miłość niejedno ma imię", który wygrała M. Schabowska.

        • Powiatowy Międzyszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek
          • Powiatowy Międzyszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek

          • Dnia 11 stycznia 2019 roku odbył się w Chełmnie Powiatowy Międzyszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek na który pod opieką B. Mazurkiewicz oraz rodziców dzieci z oddziału przedszkolnego udali się uczniowie z naszej szkoły. Zaprezentowali utwory świąteczne przed szeroką publicznością.

            Wystąpili: I.Przybycień, I. Sowiński, L. Skorupska, J. Gronowski, P. Zdanowicz, D. Zdanowicz, K. Bruś, W. Frąckiewicz.

            Konkurencja była ogromna J. Gronowski zajął II miejsce w kategorii solistów i solistek a W. Frąckiewicz oczarowała komisję oraz publiczność przepięknym śpiewem i otrzymała I miejsce w kategorii solistów i solistek.

          • Zapisy

          • Proszę dokonywać zapisów dzieci do klasy I  i do oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2019/2020 

            Prosimy podania składać do 26 marca 2019.  Druki podań do odebrania w sekretariacie szkolnym lub do pobrania ze strony (przycisk w prawym górnym roku strony)

        • Akcja "Wszystkie kolory świata"
          • Akcja "Wszystkie kolory świata"

          • W dniu 8.02.2019 r. w Szkole Podstawowej w Starogrodzie odbył się finał akcji „Wszystkie kolory świata”. W ramach szkolnej akcji uczniowie z klas I-VIII i III gimnazjum wspólnie z bliskimi uszyli laleczki. W akcję włączyli się również nauczyciele, którzy także wykonali laleczki.  Choć nasza szkoła liczy ponad stu uczniów to razem uszyliśmy 54 laleczki z różnych rejonów świata. Były tak piękne, że oczu nie można było od nich oderwać. Celem akcji była zbiórka darowizn min. 10 zł za jedna laleczkę. Babcie i dziadkowie, którzy w tym dniu przybyli w nasze skromne mury z chęcią przekazywali darowizny. Każda laleczka znalazła nowy dom, a dzieci z najuboższych krajów za zbiórkę darowizn otrzymają szczepionki ratujące życie. Razem udało nam się zebrać 1260 zł. Dziękujemy serdecznie zarówno uczniom, jak i ich rodzinom za hojność i okazanie wielkiego serca wobec najbardziej potrzebujących. DZIĘKUJEMY!!!

        • Dzień Babci i Dziadka
          • Dzień Babci i Dziadka

          • W dniu 8.02.2019 r. w Szkole Podstawowej w Starogrodzie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka pod hasłem „Podróż na krańce świata”.  Babcie i Dziadków witali uczniowie klasy III szkoły podstawowej, a następnie zapraszali do zajęcia miejsc na sali gimnastycznej, gdzie specjalnie czekał przygotowany z tej okazji słodki poczęstunek oraz kawa i herbata. Uroczystość rozpoczęła się o 12.30. Babcie i dziadkowie zostali zabrani w podróż do różnych krajów np. Czech, Hiszpanii, USA, Meksyku czy Belgii. Z tej okazji uczniowie zaprezentowali się w różnych występach artystycznych. Klasa III zatańczyła polkę, a czwartoklasiści walca wiedeńskiego, z kolei uczniowie klasy piątej zaprezentowali taniec country. Najmłodsi z oddziału przedszkolnego zaśpiewali i zatańczyli piosenkę „W moim ogródeczku”. Wystąpili również soliści K. Bruś zaśpiewał piosenkę „Zabierzcie mi gitarę”, a M. Grygorowicz „Barcelonę”. Natomiast W. Frąckiewicz zagrała na gitarze i zaśpiewała utwór „Silens”. Do Konga przenieśli wszystkich uczniowie klasy I śpiewając piosenkę „Si mama ka”. Uśmiech nie schodził gościom z ust, gdy obejrzeli przygotowany prze ósmoklasistów pokaz mody francuskiej „Od i tu”, w którym wystąpili chłopcy przebrani za kobiety. W czasie występów można było też nauczyć się czeskiej piosenki, którą wykonali uczniowie klasy drugiej. Uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem „Sto lat” przy akompaniamencie skrzypiec i akordeonu, na których zagrali P. i D. Zdanowicz.

            Tegoroczny Dzień Babci i Dziadka powiązany był z akcją „Wszystkie kolory świata” organizowaną przez UNICEF przy wsparciu polskich szkół. Uczniowie czynnie włączyli się do akcji i przygotowywali w domach wspólnie z bliskimi laleczki – mieszkańców z różnych części świata. Na koniec uroczystości Babcie i dziadkowie mogli złożyć darowiznę min. 10 zł i otrzymać laleczkę wykonaną przez dzieci i młodzież naszej szkoły. Licytacja cieszyła się dużym zainteresowaniem i wszystkie laleczki znalazły nowy dom, a tym samym dochód zostanie przekazany do UNICEF-u na zakup szczepionek ratujących życie dzieciom z potrzebujących krajów.

            Dziękujemy za wsparcie i otwartość waszych serc!!!

        • Bal karnawałowy
          • Bal karnawałowy

          • W naszej szkole 11 stycznia 2019 roku tj. piątek od 15.00 do 17.00 odbył się po raz kolejny bal karnawałowy. Uczestnikami balu byli uczniowie z klas młodszych z oddziału 0 i klas 1-3 sp wraz z wychowawczyniami. Przenieśliśmy się w świat wirtualny oraz bajek- były czarownice, wróżki, księżniczki, policjanci … i jeszcze wiele innych ciekawych postaci. Dzieci w barwnych strojach pląsały  w rytm muzyki. Uczestnicy balu bawili się wyśmienicie. W przerwach między tańcami był słodki poczęstunek oraz napoje. Były konkursy „Znajdź parę”, „Tańczące butelki”, „Karnawałowy pociąg”. Uczestnicy tańczyli układ taneczny do piosenki “Zakochany klaun”. Był też czas na sesję fotograficzną- pamiątkowe klasowe zdjęcia. Bal to okazja do integracji i do wspólnej zabawy. Bal można uznać za udany, a dzieci pytają już o bal karnawałowy w przyszłym roku.

        • Mikołajki - ubieranie choinki
          • Mikołajki - ubieranie choinki

          • Dzień 6 grudnia 2018 roku w naszej szkole dla klas 0-3 szkoły podstawowej jest czasem magicznym i wtedy czujemy, że święta tuż tuż. A za sprawą przystrajania choinki na korytarzu szkolnym własnoręcznie wykonanymi ozdobami przez uczniów. Corocznym zwyczajem pani Dyrektor Ewa Kaczmarek przywitała wszystkie dzieci. Każda klasa przygotowała krótką inscenizację i piosenki. Na zakończenie była sesja zdjęciowa z choinką w roli głównej.

        • Konkurs ekologiczny "Ptaki naszych pól i lasów"
          • Konkurs ekologiczny "Ptaki naszych pól i lasów"

          • Dnia 26 listopada 2018 r. odbyło się podsumowanie konkursu „Ptaki naszych pól i lasów”, którego celem było rozbudzanie potrzeb kontaktu z przyrodą, dostrzeganie zagrożeń, rozwijanie poczucia odpowiedzialności za środowisko, również zapoznanie uczniów z gatunkami ptaków zimujących oraz sposobami ich żywienia i bytowania. Uwrażliwianie na sprawy najbliższego otoczenia i problemy globalne zachowania gatunków ptaków.

            W konkursie wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Najmłodsi z klas I-III odwzorowali umiejscowienia ptaków i narysowali linię melodyczną z siedzącymi ptakami. Z kolei uczniowie z klas IV-VI wzięli udział w konkursie plastycznym i wykonali plakaty z hasłem zachęcającym do dbania o ptaki. Młodzież z klas VII-VIII i III gimnazjum uczestniczyła w konkursie „Projekt ogrodu przyjaznego dla ptaków”.

            Prezentację wyników konkursów, ogłoszenie wyników, rozdanie nagród dla finalistów uwieńczyła wystawa prac uczniów. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki.

        • Dzień Życzliwości
          • Dzień Życzliwości

          • Dnia 23 listopada 2018 roku tj. piątek w naszej szkole życzliwości wobec siebie i innych było bardzo wiele. A to za sprawą obchodów Dnia Życzliwości pn. “Dobre maniery- znam i stosuję”. Z tej okazji już od środy cała szkoła świętowała tą akcję. Działała poczta “Dobrych życzeń”, do której każdy mógł włożyć liścik do danej osoby z miłymi życzeniami. Listy były rozdawane po klasach w piątek. Każda klasa wybrała swojego reprezentanta do quizu o dobrych manierach, a z oddziału “0” 3 osoby. Społeczność uczniowska w piątek wywiesiła na swoje drzwi od sali lekcyjnej pięknie ozdobione wizytówki z cytatem o wychowaniu, kulturze osobistej. Uczniowie podeszli do tego zadania kreatywnie, każda była niepowtarzalna. W klasie uczniowie na proporczykach pisali swojemu koledze i koleżance coś miłego, pozytywną cechę . Z utworzoną “Nicią Życzliwości” wszyscy przyszli na salę gimnastyczną.

            Na godzinach wychowawczych podsumowano wszystkie działania. Na sali odbył się quiz pt. “Dobre maniery- znam i stosuję”. Utworzono trzy czteroosobowe drużyny, z różnych etapów edukacyjnych. Do wykonania było siedem zadań, które były oceniane przez jury w składzie: Pani Dyrektor- Ewa Kaczmarek, nauczyciel religii- Pani Bogumiła Mazurkiewicz, pracownik obsługi- Pani Dorota Kubacka. Całą imprezę poprowadziła Pani Magdalena Dominowska przy współpracy ze szkolnym kołem teatralnym pod czujnym okiem Pani Agnieszki Matus. Koło teatralne zaprezentowało część artystyczną, a uczniowie z klasy drugiej szkoły podstawowej zaśpiewali piosenkę “Podajmy sobie ręce”. Było bardzo dużo zabawy, emocji. Uczestnicy wykazali się teorią, a także potrafili ją wykorzystać w praktyce. Wygrała drużyna druga, a pozostałe wspólnie drugie miejsce. Można uznać, że uczestnicy wiedzą dużo o dobrych manierach i je stosują. Życzymy wszystkim, aby dobre maniery towarzyszyły im przez cały rok, każdego dnia. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody. Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcie całej społeczności Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Starogrodzie.

             Całą imprezę zorganizowały panie z Zespołu ds. wychowawczo-profilaktycznych w składzie: Magdalena Dominowska- przewodnicząca, Joanna Grygorowicz, Beata Kubacka, Małgorzata Kwela, Renata Piękoś-Małecka, Mariola Woźniak.

        • Kampania społeczna "Kręci mnie bezpieczeństwo"
          • Kampania społeczna "Kręci mnie bezpieczeństwo"

          • Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w kampanii społecznej “Kręci mnie bezpieczeństwo”, którą aktywnie prowadzi także nasza Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chełmnie. W spotkaniu, które poprowadził Pan Asp. Marcin Skorupski wzięli udział najmłodsi- oddział 0 i klasy 1-3 Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Starogrodzie. Głównym celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na kwestie związane z bezpieczeństwem.  Dzisiaj dzieci miały okazję przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa i zdobyć nową wiedzę z zakresu ochrony przeciwpożarowej, w tym bezpiecznych zasad ewakuacji oraz udzielania pierwszej pomocy, a także o istotnej roli czujek w pomieszczeniach domowych. Była okazja do praktycznego przećwiczenia, jak powinna prawidłowo wyglądać rozmowa z dyspozytorem Straży Pożarnej, kiedy zadzwonimy w sytuacji ważnej i zagrażającej komuś życiu. Strażak uczulił uczniów, żeby nie korzystać z numerów alarmowych dla zabawy, bo w tym czasie ktoś może potrzebować pomocy, a nasza zabawa może niestety czasami być przyczyną kogoś śmierci. Nasi uczniowie chcą być bezpieczni i chętnie słuchali porad strażaka. To kolejna bezcenna lekcja o swoim i cudzym bezpieczeństwie.

        • Spotkanie z szynszylami
          • Spotkanie z szynszylami

          • Dnia 16 października 2018 roku w klasie 3 szkoły podstawowej w Starogrodzie mieliśmy spotkanie z szynszylami o imionach: Lulu i Fafik. Właścicielką ich jest nasza koleżanka z klasy Anita. Mają rok i mięciutkie futerka. Dowiedzieliśmy się, że prowadzą nocny tryb życia, co jedzą, jak żyją. Spotkanie było ciekawe i interesujące. Osoby chętne mogły pogłaskać szynszyla, nakarmić go. Bardzo podobała się nam “żywa” lekcja przyrody. Dodatkowo mieliśmy okazję dowiedzieć się, jakie zwierzęta ma Anita.

        • Dzień Edukacji Narodowej
          • Dzień Edukacji Narodowej

          • 12 października klasa VIII zaprosiła Grono Pedagogiczne oraz społeczność uczniowską na apel z okazji przypadającego 14 października Dnia Edukacji Narodowej. Wraz z agencją turystyczną Eighth Wonder, prowadzoną przez Oliwię Jarocką, mogliśmy odbyć krótką podróż po krajach anglojęzycznych. Przewodnikami byli: Elżbieta II (Karolina Baumgart), Król Artur (Bartosz Herbuś), Szkot (Hieronim Pliszka), Leprechaun (Jakub Raniszewski) i Kowboj (Kamil Zielazny). Stroną „techniczną” przedstawienia zajęły się Maja Michalska i Weronika Polińska, które przygotowały prezentację i fragmenty filmów o Anglii, Walii, Szkocji, Irlandii i USA. Uroczystość przygotowały panie D. Krawiec i B. Kubacka.