• Jak zachęcić dziecko do współpracy?
          • Jak zachęcić dziecko do współpracy?

          • Jak zachęcić dziecko do współpracy?

            W ostatnim czasie, jako rodzice, spędzamy w domu dużo czasu razem z naszymi dziećmi. Rozmawiamy z nimi, mamy wobec nich pewne oczekiwania. Zachęcamy do współpracy.

            Rodzicu , czy efekty współpracy z dzieckiem są zawsze zgodne z Waszymi  oczekiwaniami?

            Oto kilka wskazówek dla rodziców, jak zachęcić dziecko do współpracy:

            1.Opisz, co widzisz lub przedstaw problem.

            Bardzo trudno jest robić to, co należy, kiedy ktoś nas oskarża, wytyka nasze błędy i  zachowania. Dużo łatwiej, zarówno dorosłym jak i dzieciom, skoncentrować się na problemie, kiedy ktoś nam go po porostu przedstawi.

            Zamiast mówić do dziecka: „Jesteś taki nieodpowiedzialny, zawsze zostawiasz ręcznik na łóżku, chcesz je zniszczyć?”
            Powiedz: „Na łóżku leży mokry ręcznik.”

            2. Udziel informacji.

            Informacja jest dużo łatwiejsza do przyjęcia niż krytyka. Kiedy dzieciom udzielamy informacji, zwykle same dochodzą do tego, co należy zrobić. Dając dziecku informacje, przekazujemy mu wiedzę, która przyda się później w dorosłym życiu.

            Zamiast mówić do dziecka: „Co ten ręcznik robi na łóżku? Lubisz mieszkać w takim bałaganie?!”
            Powiedz: „Ten ręcznik moczy mój koc”

            3.Powiedz to jednym słowem


            W tym przypadku mniej znaczy więcej. Dzieci nie lubią słuchać długich wykładów, kazań i długich tłumaczeń. Dla dziecka, im krótsze przypomnienie, tym lepsze. Wartość zdania jednowyrazowego polega na tym, że zamiast uciążliwych rozkazów dajemy dziecku możliwość wykazania inicjatywy i  inteligencji.

            Zamiast mówić do dziecka: „Dziecko tyle razy prosiłam Cię, abyś zawsze po kąpieli odkładał ręcznik na swoje miejsce. Jego miejsce jest w łazience. Już trzeci raz w tym tygodniu muszę Ci o tym przypominać, nigdy się tego nie nauczysz, zawsze muszę to robić za Ciebie”
            Powiedz: „Ręcznik.”

            4.Opisz, co czujesz.

            Nie wypowiadaj się na temat charakteru czy osobowości dziecka. Dzieci mają prawo usłyszeć szczere wypowiedzi rodziców. Przez opisywanie tego, co czujemy, jesteśmy wiarygodni i nie czynimy innym krzywdy. Kiedy starasz się pomóc Twojemu dziecku, mów o swoich uczuciach. Używaj słów „ja” lub „ja czuję”. Współpraca z kimś, kto wykazuje irytację lub złość, jest możliwa dopóty, dopóki nie atakuje ciebie.
            Zamiast mówić do dziecka: „Co się z Tobą dzieje? Zawsze zostawiasz ręcznik na moim łóżku. Jesteś niegrzeczny!
            Powiedz: „Nie lubię spać w mokrym łóżku.”

            5.Napisz liścik.

            Czasami nic nie przyniesie takiego efektu jak słowo pisane. Większość dzieci lubi otrzymywać liściki. Jest to szybka i łatwa droga dotarcia do dziecka, pomaga uniknąć podnoszenia głosu i pozostawia przyjemną atmosferę.
            Przyklej karteczkę w odpowiednim miejscu: (nad wieszakiem na ręcznik)

             „Proszę, odwieś mnie na miejsce, abym mógł wyschnąć. Dziękuję! Twój ręcznik.

            Opracowała

            Pedagog szkolny -Beata Kubacka

            Literatura:

            Faber A., Mazlish E. (2001), “Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały jak słuchać żeby dzieci do nas mówiły“, Media Rodzina

             

        • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
          • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

          • Informacja.

            W związku z apelem  Rady Superwizorów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego podajemy numer telefonu zaufania dla dzieci (116 111) 

            Adres do korespondencji:

            „Niebieska Linia” IPZ

            02-121 Warszawa; ul. Korotyńskiego 13

            sekretariat@niebieskalinia.pl

        • Kilka porad jak przetrwać okres odosobnienia (kwarantanny)
          • Kilka porad jak przetrwać okres odosobnienia (kwarantanny)

          • Badania psychologiczne prowadzone nad zagadnieniem kwarantanny pokazują, że sytuacja ta ma znaczące i negatywne konsekwencje dla naszej psychiki: strach, gniew i natrętne myśli.

            Oto kilka porad, jak radzić sobie z psychologicznym stresem izolacji:

            1.      Kwarantanna: to nie kara, ale coś, co robisz dla innych i siebie samego. Kwarantanna pomaga innym. Pomagasz im zmniejszyć możliwość zachorowania. Wykazujesz zbiorową odpowiedzialność społeczną poprzez swoje altruistyczne działania. 

             

            2.      Bądź aktywny i planuj. Ćwiczenia fizyczne, higiena osobista, posiłki w regularnych porach i inne regularne czynności przyczyniają się do porządku i struktury w nowej i  niejasnej sytuacji.

             

             

            3.       W czasach koronawirusa kontakty społeczne są ważne. Pozostań w kontakcie z ludźmi! Upewnij się, że jest to stały punkt w twoim codziennym harmonogramie. Wykorzystaj do tego np.: media społecznościowe.

             

            4.       Przejmij kontrolę nad niepokojącymi myślami.  Oglądaj filmy lub seriale, graj w gry wideo, rozwiązuj krzyżówki albo gry logiczne takie, jak sudoku. Korzystaj z komunikatorów, by rozmawiać z ludźmi i nie dopuść, by koronawirus był głównym tematem waszych pogawędek.

            Co ciekawe, psycholog nie radzi by całkowicie porzucili martwienie się. Radzi… by znaleźć na nie kwadrans w ciągu dnia i martwić się tylko wtedy. Unikać zmartwień wieczorem, przed snem.

             

            5.       Wystarczy kilka informacji na temat koronawirusa dziennie. Chroń się przed ciągłym sprawdzaniem mediów pod kątem wiadomości o wirusie, łatwiej ci będzie zachować spokój.

             

             

            Ważne: Powyższe porady należy  stosować nie łamiąc aktualnie obowiązujących ograniczeń wprowadzonych ze względu na pandemię.

            Opracowując poradnik korzystałam publikacji Koronawirus: cenne rady, jak wytrzymać stres odosobnienia, Karolina Świdrak, data publikacji: 18.03.2020, 12:20 . W publikacji  znalazłam porady udzielone przez  profesora psychologii  Atle Dyregrov,  pracownika Centrum Psychologii Kryzysowej na Uniwersytecie w norweskim Bergen.

             

             

            Opracowała

            Pedagog szkolny- Beata Kubacka

        • Porady szkolnego pedagoga
          • Porady szkolnego pedagoga

          •  

            KILKA PRAKTYCZNYCH PORAD DLA UCZNIÓW.

            ORGANIZOWANIE SWOJEJ NAUKI W DOMU.

             

            1. GOTOWI, DO STARTU, START! Zacznij naukę, kiedy jesteś wypoczęty i najedzony (ale nie objedzony). Dobrze byłoby, abyś miał ustaloną godzinę, o której każdego dnia rozpoczynasz uczenie się i trzymał się tej pory. Ucz się zawsze w tym samym miejscu - dzięki temu Twój mózg skojarzy dane miejsce z uczeniem się i przestawi swoją aktywność na naukę ( łóżko nie jest dobrym miejscem do nauki, choć wiem, że niektórzy lubią uczyć się, leżąc).

             

            1. CISZA!!! Wyeliminuj to, co Cię rozprasza (wyłącz radio i telewizor, jeśli akurat nie masz do wysłuchania zadanej audycji radiowej ani do obejrzenia programu edukacyjnego). Wycisz telefon, jeśli nie czekasz na ważną informację związaną ze zdalnym nauczaniem.

             

            1. PRZESTRZEŃ NAUKOWA. Przygotuj miejsce do nauki. Miej pod ręką książki i  zeszyty, a także potrzebne przybory np: ekierkę lub cyrkiel. Zadbaj o oświetlenie – najlepiej aby Twoje biurko oświetlało światło naturalne. Utrzymuj porządek w miejscu swojej nauki. Miej pod ręką wodę niegazowaną – pij ją regularnie. Pamiętaj o  wietrzeniu pokoju.

             

            1. JESTEŚ NA MOJEJ LIŚCIE... Zrób listę tego, co jest zadane, aby o niczym nie zapomnieć. Jeśli  wykonasz jakieś zadanie, to skreśl je z listy (sam zobaczysz, ile przyjemności sprawia wykreślanie tego, co zrobiłeś).

             

            1. W TYM SZALEŃSTWIE JEST METODA! Zastanów się i wybierz właściwy dla Ciebie sposób nauki np.:
              1. zaczynaj naukę od tego, co jest dla Ciebie najtrudniejsze i przechodź  do zadań łatwiejszych (wtedy trudniejsze będziesz miał już „z głowy”) np.: możesz zacząć od zadań z fizyki a na końcu  wykonać pracę plastyczną lub przeczytać kilka stron lektury;
              2.  albo ułóż zadania tak, aby mieć różnorodność, np.: oblicz zadanie z matematyki, przeczytaj  zadany tekst, zrób zdania z zeszytu ćwiczeń z przyrody/geografii a  na końcu możesz obejrzeć film edukacyjny;
              3.  możesz również przeplatać zadania dla Ciebie najtrudniejsze z zadaniami łatwiejszymi.

             

            1. NIE OD RAZU KRAKÓW ZBUDOWANO. Najtrudniejsze, najbardziej złożone zadania podziel sobie na mniejsze części i ustal terminy ich wykonania. Przestrzegaj tych terminów (ważna jest samodyscyplina!). Możesz wykorzystać w tym celu tabelki z wyszczególnionymi dniami tygodnia/miesiąca, kalendarze ścienne albo napissz sobie na kartce harmonogram pracy i umieść go w widocznym miejscu. Przykładowo: nauczyciel zadał Ci wypracowanie z języka polskiego, masz na to maksymalnie tydzień.

            Dzień 1: przypomnij  sobie zasady redagowania danej formy wypowiedzi i zbierz  materiał (być może będziesz potrzebował dodatkowych książek, cytatów z lektury) i  ustal plan wypracowania;

            Dzień 2: napisz „na brudno” wypracowanie;

            Dzień 3: nanieś ewentualne poprawki i popraw błędy – stwórz  wersję ostateczną wypracowania i wyślij do nauczyciela.

             

            1. SŁODKI SMAK NAGRODY. Nagradzaj siebie za wykonane zadania – szczególnie te, które były dla Ciebie wyjątkowo trudne. Najlepiej ustal przed zadaniem, jaką nagrodę sobie sprawisz (i niech będzie to coś, co rzeczywiście sprawi Ci radość), ale pamiętaj o aktualnie obowiązujących zasadach w okresie epidemii.

             

            1. ZRÓB SOBIE PRZERWĘ. Rób przerwy podczas nauki, aby oderwać się na chwilę od tego, co robisz i  odpocząć. Wykorzystaj przerwę na odrobinę ruchu np. wykonaj ćwiczenia ruchowe takie, jak na filmie, który otrzymałeś od nauczyciela wychowania fizycznego. Możesz w tym czasie zjeść przekąskę np.: owoc. Pamiętaj o piciu wody.

             

            1. PADAM Z NÓG…Nie odkładaj nauki na ostatnią chwilę i weź  sobie do serca punkt pierwszy. Wieczorem będziesz zmęczony, twoja efektywność pracy będzie niska. I albo zrobisz wszystko byle jak, albo nie zrobisz nic.

            Ważne. Dobrze się wyśpij.

            Przeanalizuj powyższe zasady i postaraj się wprowadzić je w życie. Efekty zobaczysz wkrótce pod warunkiem, że będziesz konsekwentny.

             Życzę Ci powodzenia w nauce.

             

          • Zakaz wstępu

          • Informujemy, że z uwagi na zagrożenie epidemiczne boisko szkolne i plac zabaw są zamknięte. Bardzo prosimy o dostosowanie się do zaleceń państwowych i pozostanie w domach. W przypadku nie respektowania ZAKAZU WSTĘPU będzie zawiadamiana Policja.

            Uprawiaj  sport w pojedynkę. 

          • Zawieszenie zajęć

          •  

            Ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone  do 10 kwietnia 2020.

            Przerwa w funkcjonowaniu szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki.
            Nauczyciele będą za pośrednictwem dziennika elektronicznego przekazywali uczniom zadania do wykonania.
            Dziecko powinno spędzać czas w domu lub w najbliższym otoczeniu.
            WAŻNE Koniecznie należy unikać dużych skupisk ludzi: komunikacja publiczna, sklepy, centra handlowe, itp.

            Rodzicom dzieci w wieku do 8 lat przysługuje zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust. 1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego) - szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej ZUS.  

            Proszę o śledzenie na bieżąco strony internetowej szkoły oraz komunikatów GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju.

        • Walentynki
          • Walentynki

          • Chociaż to święto przybyło do nas ze Stanów Zjednoczonych już na dobre zadomowiło się zarówno w kalendarzu jak i w naszych sercach. Mowa oczywiście o Walentynkach.

            Od rana mogliśmy podziwiać na szkolnych korytarzach osoby, które wykonały szalone fryzury i tym samym wzięły udział w szkolnym konkursie „Szalonych fryzur”. W kategorii fryzura damska zwyciężyła Marta  z klasy V, a w kategorii fryzura męska Kacper z klasy I. Fryzury oceniali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.

            Tego dnia cała społeczność szkolna spotkała się na szkolnym konkursie recytatorskim. Uczniowie klas I-III recytowali wiersze o przyjaźni. Jury w składzie pani dyrektor – Ewa Kaczmarek, pani dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej – M. Przybycień – Rybak i pani M. Kwela I miejsce przyznały Natanowi z klasy I, II miejsce otrzymał Ignacy z klasy I, a III – Wilhelm z klasy II. Z kolei starsi uczniowie recytowali wiersze o miłości w konkursie „Miłość niejedno ma imię” i byli oceniani w dwóch kategoriach wiekowych klas IV-VI i VII-VIII.  W kategorii młodszej zwyciężył Miłosz z klasy VI, drugie miejsce przypadło Nikoli z klasy VI, a III Marcie z klasy IV. W kategorii klas VII-VIII bezkonkurencyjna okazała się Karmela z klasy VIII, II miejsce zajęła Martyna z klasy VIII, a III Kacper z klasy VIII. Uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez panie M. Przybycień-Rybak i E. Kaczmarek.

            Większość uczniów i pracowników szkoły ubrała się na czerwono, by podkreślić charakter tego święta. Dodatkowo jak co roku działa nasza szkolna poczta walentynkowa, która tego dnia miała pełne ręce roboty. Dzień upłynął wszystkim w miłej atmosferze pełnej przyjaźni
            i miłości.

            Uroczystość przygotowały panie: A. Matus, M. Skorupska i J. Grygorowicz.

        • Dzień Babci i Dziadka
          • Dzień Babci i Dziadka

          • 17 stycznia 2020 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Licznie przybyli goście, przy kawie i smacznym ciastku, mogli zobaczyć jak wygląda typowy dzień szkolny ucznia a ich wnuka. Babcie i dziadkowie uczestniczyli w zajęciach wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej, lekcjach języka polskiego, przyrody, historii, języka angielskiego, wychowania fizycznego. Na zakończenie, niezapowiedziany sprawdzian wiadomości przeprowadziła klasa V. Było śmiesznie, wzruszająco, kolorowo i głośno. Całość poprowadzili: tymczasowa, uczniowska dyrektor szkoły Julia Sadowczyk oraz, również tymczasowy, pan woźny - Kacper Bruś.

        • Tydzień Życzliwości
          • Tydzień Życzliwości

          • Życzliwość jest jedną z postaw, która zbliża do siebie ludzi. Prosty gest jak uśmiech, czy podanie ręki powoduje, że od razu czujemy się lepiej. W dniach 21-29 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Życzliwości.  Uczniowie mogli obdarowywać się wzajemnie miłymi słowami zawieszonymina szkolnym korytarzu, pisać życzenia lub rysować emotikony z pozytywnym przesłaniem. Wszystkie te działania zostały podsumowane podczas wspólnego koncertu muzycznego, którego hasłem przewodnim były słowa „Godność – Życzliwość – Tolerancja”. 21 listopada przewodniczący klas wylosowali tytuły utworów muzycznych, na których naukę  uczniowie mieli tydzień czasu. Wszyscy podeszli do tego zadania z dużym zaangażowaniem. Nauczyli się śpiewać niezwykle trudne piosenkitj. „Tolerancja”, „Czułe miejsca” czy „Dwa serduszka z czekolady” poruszające tematy związane z przyjaźnią, współczuciem, tolerancją, szacunkiem oraz godnością człowieka. W czasie występów muzycznych przedstawiciele klas 1-8 zostali podzieleni na grupy, których zadaniem było wykonanie Orderu Życzliwości. Gotowe prace zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu. Cała społeczność szkolna z dużym zaangażowaniem wykonywała zaplanowane działania. Mamy nadzieję, że życzliwość będzie nam towarzyszyć do końca roku szkolnego. Uroczystość przygotowały panie: M. Woźniak, R. Piękoś-Małecka i J. Grygorowicz.

          • Konkurs historyczny "Wybuch II wojny światowej"

          • 29 listopada 2019 r. odbył się gminny konkurs historyczny „Wybuch II wojny światowej” organizowany przez p. Barbarę Czerwińską, nauczycielkę historii w Kolnie. Konkurs obejmował wiadomości z kampanii wrześniowej 1939 roku. Miło jest nam poinformować, że zespół ze Szkoły Podstawowej w Starogrodzie w składzie: Róża Buchholz, Nikola Rembecka z kl. VIII i Filip Buchholz z kl. VII zajął I miejsce. Uczniom gratulujemy dużej wiedzy i życzymy dalszych sukcesów historycznych. Opiekun konkursu Ilona Lewandowska

          • Dzień z postaciami z bajek

          • 5 listopada do naszej szkoły zadzwoniła Królowa Bajek i poinformowała, że zła czarownica Bambaryca wkradła się do Królestwa Bajek i poprzekładała strony w książkach. Postacie z bajek  czuły się bardzo zagubione i poprosiły o pomoc naszych najmłodszych uczniów – dzieci z grupy  Misiów i Smerfów. Aby przywrócić porządek w Królestwie Bajek dzieci musiały wykonać kilka zadań: wysłuchać zagadek i odgadnąć o jaką postać chodzi, przyporządkować  rekwizyty z bajek
            do ich bajkowych właścicieli, rozdzielić groch od fasoli oraz ułożyć puzzle przedstawiające bajkowych bohaterów. Uczniowie świetnie poradzili sobie z zadaniami, co osłabiło moc złej czarownicy i postacie mogły wróci do swoich bajek. W nagrodę Misie i Smerfy otrzymały odznaki „Przyjaciel bajkowych postaci”, kolorowanki oraz dyplom. Wszystko to działo się w ramach Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Zabawy dla dzieci przygotowała
            p. Agnieszka Matus wraz z aktywem bibliotecznym ( Julia Sadowczyk, Martyna Głowacka, Róża Buchholz, Joanna Szmelc, Józefina Geppus, Jessica Krzywdzińska, Karmela Dekowska, Nikola Rembecka ).

        • Kartka dla Powstańca
          • Kartka dla Powstańca

          • W tym roku po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Kartka dla Powstańca”. W ten sposób mogliśmy podziękować Powstańcom za walkę o Polskę, za trud i poświęcenie, za to, że teraz możemy żyć w wolnym kraju, za co tylko chcieliśmy  Im podziękować…. Pokazaliśmy też, że o nich pamiętamy.

             Tym razem Fundacja Sensoria nie przygotowała gotowych kartek, można je było zrobić samemu. Zebraliśmy 32 kartki, które wysłane zostały na adres Fundacji Sensoria.  Fundacja rozprowadzi je do wybranych przez nas Powstańców.

                        Akcja trwała od 1 .08 do 31 .10, koordynatorką akcji była pani Renata Piękoś – Małecka, a pomagały Agnieszka Matus i Joanna Grygorowicz.

        • Czujka na straży bezpieczeństwa - spotkanie z przedstawicielem Straży Pożarnej
          • Czujka na straży bezpieczeństwa - spotkanie z przedstawicielem Straży Pożarnej

          • Dnia 21 października odbyło się w naszej szkole spotkanie z przedstawicielem Państwowej Straży Pożarnej  panem Tomaszem Guzkiem, który opowiedział nam wszystko o czadzie. Dowiedzieliśmy się co to jest za gaz, jak się przed nim zabezpieczyć,  jakie są objawy zatrucia tym gazem i jak udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym.  Pan Tomasz opowiadał również  o pożarach: jak do nich dochodzi, jakie są przyczyny i jak podręcznym sprzętem gaśniczym możemy próbować ugasić małe zarzewie ognia.

               Spotkanie było bardzo ciekawe i bardzo się podobało.

          • Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy - "Chodź z nami"

          • Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy – Chodź z nami”  to hasło Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, w którym uczestniczyła  Gmina Chełmno.  Celem kampanii było zachęcenie mieszkańców do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków transportu.

            Akcja miała miejsce w dniach 16- 22 września 2019, a jej zadaniem było zrobienie zdjęć w drodze pieszo lub rowerem i wysłanie na adres gminy Chełmno.

            Miło nam, że wyróżnienie otrzymała uczennica naszej szkoły Róża Buchholz. Gratulujemy!

          • Wielka lekcja resuscytacji krążeniowo-oddechowej!

          • 16 10.2019 roku , jak co roku,  spotykaliśmy  się w ramach programu edukacyjnego „Ratujemy i uczymy ratować”, który dzięki Jerzemu Owsiakowi oraz Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dotarł niemalże do wszystkich szkół  podstawowych
            w Polsce. Dzięki niemu wszystkie dzieci  mają szansę uczyć się pierwszej pomocy.

            Tego dnia przypada Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca, ustanowiony przez Europejską Radę Resuscytacji. Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy chciałaby  pokazać całej Europie, że wszystkie polskie dzieci już w szkole podstawowej uczą się prowadzenia prawidłowych uciśnięć  klatki piersiowej i wdechów  ratowniczych. Wobec tego zaprosiła szkoły i inne instytucje do pobicia rekordu w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób.

            Uczniowie byli bardzo zaangażowani i z chęcią podchodzili do zadań.   Koordynatorem akcji była p. Renata Piękoś – Małecka.

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania z Gangiem Słodziaków

          • Dnia 30 września 2019 r. w naszej szkole odbyła się druga edycja akcji „Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania z Gangiem Słodziaków”. Z tej okazji Nikola Rembecka i Joanna Szmelc udały się do przedszkolaków, aby poczytać im różne bajki. Natomiast uczniowie „zerówki” oraz klas I-III udały się do szkolnej świetlicy, gdzie towarzyszyli im sympatyczni bohaterowie książki Renaty Piątkowskiej „Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany”: borsuk Bartek, nietoperz Nikodem, dzięcioł Dominik, sarenka Hania, pszczółka Pola, lis Lucuś, zajączek Zuzia, nietoperz Nikoś, dzięciołek Dominiczek oraz sówka Zosia. Najmłodsi uczniowie przenieśli się w świat uroczego Gangu Słodziaków dzięki dziewczętom z aktywu bibliotecznego - Julii Sadowczyk, Karmeli Dekowskiej, Martynie Głowackiej, Jessice Krzywdzińskiej, Antoninie Kromp, Róży Buchholz, Józefinie Geppus – które zapoznały uczestników z przygodami mieszkańców Leśnej Polany.

             Akcja czytania książki p. R. Piątkowskiej wynikła stąd, że sieć sklepów Biedronka aktywnie włączyła się w świętowanie Dnia Głośnego Czytania. Nasza szkoła otrzymała promocyjny pakiet: kilka książek o przygodach Słodziaków, maskotki z Gangu Słodziaków, albumy „Czytaj codziennie!” dla dzieci i zestaw specjalnych naklejek ze Słodziakami. Wszyscy uczniowie otrzymali albumy do zbierania naklejek, które mają zachęcać
            do codziennego czytania.

          • Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

          • Uczniowie z klas IV-VI i VII-VIII zostali zakwalifikowani do programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Założeniem programu jest przybliżenie dzieciom i młodzieży zagadnień zwiazanych z filmem oraz jego odbiorem.

            Uczniowie będą uczestniczyli w comiesięcznych seansach w Kinoteatrze Rondo w Chełmnie. W dniu 9.10.2019 r. uczniowie z klas IV-VI wybrali się na pierwszy wyjazd do kina. Wszystkich serdecznie przywitała pani S. Maron, która jest koordynatorką programu NHEF w Chełmnie. Pani Sylwia przybliżyła dzieciom problematykę filmu "Wojna na deski". Uczniowie z uwagą obejrzeli dzieło filmowe przedstawiające historię przyjaźni dwóch chłopców. Pod wpływem różnych zdarzeń chłpcy wchodzą ze sobą w konflikt i ich przyjaźń zostaje poddana próbie.

            Po powrocie do szkoły uczniowie z dużym zaangażowaniem dyskutowali o zachowaniu bohaterów na lekcjach jęzka polskiego.

          • Czwartek Lekkoatletyczny

          • Dnia 9.10 na stadionie w Chełmnie odbyły się zawody sportowe pod nazwą "Czwartek Lekkoatletyczny". Wzięły w nich udział szkoły podstawowe z powiatu chełmińskiego. Nasza szkoła również wystawiła swoją reprezentację. Wszyscy bardzo dzielnie walczyli w swoich konkurencjach. Najlepsze miejsca zdobyli:

            Krzysztof Gronowski- III miejsce w rzucie piłeczką palantową,

            Patrycja Stefańska-III miejsce w rzucie piłeczką palantową,

            Maciej Geppus-II miejsce w biegu na dystansie 60 m

            Laura Piotrowska-II miejsce w pchnięciu kulą 

            oraz Martyna Głowacka-II miejsce w pchnięciu kulą. 

            Ponadto na IV miejscu uklasyfikiwała się Justyna Baumgart w rzucie piłeczką palantową oraz Julia Piotrowska w pchnięciu kulą.  

            Wszystkim zawodnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Reprezentacja naszej szkoły wystąpiła w składzie:

            Maciej Geppus, Jakub Wolski, Laura Piotrowska, Julia Piotrowska, Pauliną Zdanowicz, Maja Szwajkowska, Nikola Pędowska, Krzysztof Gronowski, Patrycja Stefańska, Justyna Baumgart, Aneta Gross, Martyna Głowacka, Róża Buchholz, Julia Sadowczyk.

             

          • Akcja "Narodowe czytanie"

          • Akcja czytelnicza "Narodowe czytanie" już poraz kolejny odbywa się pod patronatem Prezydenta RP. Jej celem jest propagowanie tekstów klasyki polskiej literatury. W tym roku zostało zaproponowanych do czytania, aż osiem polskich nowel. Uczniowie klasy V głosno czytali fragmenty "Katarynki", noweli opisującej historie niewidomej dziewczynki. Klasy VI i VII poznały tekst noweli E. Orzeszkowej "Dobra pani" - historię Helenki - ubogiej sieroty przygarniętej przez szlachciankę. Z kolei ósmoklasiści poznali opowieść o "Sachemie" - bohaterze noweli H. Sienkiewicza.

            Głośne czytanie tekstów poprzedziły prezentacje wprowadzjące w tematykę nowel. Na zakończenie akcji każdy uczeń otrzymał pamiątkową pieczątkę z tegorocznym logiem "Narodowego czytania". Akcję zorganizowały panie A. Matus i J. Grygorowicz.

        • Konkurs plastyczny "Ogrody naturą malowane"
          • Konkurs plastyczny "Ogrody naturą malowane"

          • W czerwcu 2019 roku uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w konkursie plastycznym "Ogrody naturą malowane". Konkurs adresowany był do trzech grup wiekowych. Zarówno najmłodsi, jak i starsi wykonali piękne prace wykonane różnymi technikami plastycznymi. Jak napisał przewodniczący kolegium konkursowego "uczniowie szkoły w Starogrodzie zapiszą się w annałach tegorocznej edycji konkursu". Pragniemy pogratulować nagrodzonym osobom:

            I kategoria:

            I miejsce M. Lisewski

            II miejsce O. Reimus

            III miejsce W. Jarocka

            II kategoria:

            I miejsce P. Zdanowicz

            II miejsce L. Skorupska

            III kategoria:

            I miejsce J. Krzywdzińska.

            Koordynatorkami szkolnego konkursu były panie M. Woźniak i I. Lewandowska.