20 października uczniowie klas IV-VI i chętni z gimnazjum wyruszyli na oczekiwaną wycieczkę do Malborka. Już po przyjeździe wszystkich zadziwiła wielkość zamka i powierzchnia jaką zajmuje. To prawie 200 ha. Podziw wzbudziła również umieszczona we wnęce okiennej 18 metrowa figura Matki Boskiej, patronki Zakonu Krzyżackiego. Pan przewodnik pięknie opowiadał o historii zamku, oprowadzał po salach, gdzie rycerze przyjmowali gości, spożywali posiłki, mieszkali, przechowywali swoje skarby. Wszystkich szczególnie zainteresowała kuchnia, „centralne ogrzewanie” i ... toalety nad fosą. Kulminacyjnym punktem wycieczki były oczywiście pamiątki, na których nikt nie oszczędzał. Po ponad trzygodzinnym zwiedzaniu obiad smakował, tak jak nigdy dotąd. Wyprawę do jednego z największych gotyckich zamków w Europie z całą pewnością można zaliczyć do bardzo udanych. Opiekunkami wyjazdu były panie: Dorota Krawiec, Joanna Grygorowicz oraz Ilona Lewandowska.
Wycieczka do sadu
Dnia 19 października 2016 roku tj. środa od 9.00 do 11.00 uczniowie z oddziału "0" oraz I-III szkoły podstawowej wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę do sadu. Opiekę nad dziećmi sprawowały wychowawczynie: pani Judyta Kowalska- oddział "0", pani Magdalena Kubisztal- wychowawca klasy I SP, pani Małgorzata Kwela – wychowawca klasy II SP, pani Mariola Woźniak- wychowawca klasy III SP. Udaliśmy się gościnnie do Starogrodu Dolnego, do sadu Państwa Mądrzejewskich, a oprowadzali nas Państwo Wolscy. Uczniowie mieli okazję pospacerować wśród jabłonek, których ilość zrobiła wrażenie. Dowiedzieli się jak wygląda praca ogrodnika w sadzie, jak powstają drzewka jabłoni oraz jej owoce. Był czas na wspólne zbieranie owoców do koszy. Wizyta zakończyła się w przechowalni, gdzie była bardzo duża ilość jabłek i unosił się piękny zapach. Na zakończenie każdy mógł poczęstować się zdrowym smakołykiem i zrobiliśmy wspólne zdjęcia na pamiątkę. Dzieci serdecznie podziękowały za zaproszenie i wręczono Państwu Wolskim podziękowania oraz upominek. Wizyta była bogata w wiedzę, a także w świetną zabawę. To była bardzo pouczająca lekcja przyrody. Wyjazd można uznać za bardzo udany.
Dzień Edukacji Narodowej
Z okazji przypadającego na dzień 14 października Święta Edukacji Narodowej, uczniowie klasy V wraz z wychowawczynią Iloną Lewandowską, przygotowali przedstawienie. Otóż uczniowie narzekali na panią nauczycielkę, że jest taka wymagająca i wszystko widzi. Usłyszała to wróżka Luzbajera, która postanowiła pomóc dzieciom i zaczarowała panią. I wtedy to się zaczęły dziać dziwne rzeczy. Za brak zadania domowego uczeń dostał piątkę, a za to, że pobił kolegę pochwałę. Dzieci były oburzone i poprosiły wróżkę, aby odczarowała panią. Na szczęście wszystko wróciło do normy, a uczniowie docenili swoja panią i stwierdzili, że nie mieli powodów na narzekań. Na zakończenie uczniowie podziękowali nauczycielom i pracownikom szkoły za ich pracę i złożyli najserdeczniejsze życzenia.
Akcja Kartka dla Powstańca Warszawskiego
Do 2 października trwała ogólnopolska akcja wysyłania kartek do powstańców. Bohaterowie tamtych czasów poświęcili wszystko, by walczyć o wolność Ojczyzny. Uczniowie klasy VI i I gimnazjalnej również postanowili włączyć się do tej akcji i napisać kilka słów wdzięczności, podziwu, podziękowań do Powstańców, za ich postawę w tamtych tragicznych dla historii Polski czasach. Na zajęciach języka polskiego p. Joanna Grygorowicz omówiła zasady pisania kartek, na historii p. Ilona Lewandowska przypomniała wydarzenia związane z Powstaniem Warszawskim, zaś p. Renata Piękoś (szkolny koordynator akcji) na godzinie wychowawczej w kl. VI zapoznała z akcją BohaterON. Treść wypisanych kartek była wzruszająca, zaś proste słowo „dziękuję” okazało się jednym z najpiękniejszych.
Wielka lekcja resuscytacji krążeniowo-oddechowej!
17 10.2016 roku spotykaliśmy się w ramach programu edukacyjnego „Ratujemy i uczymy ratować”, który dzięki Jerzemu Owsiakowi oraz Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dotarł niemalże do wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Dzięki niemu wszystkie dzieci mają szansę uczyć się pierwszej pomocy.
16 października- przypada Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca, ustanowiony przez Europejską Radę Resuscytacji. Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy chciałaby pokazać całej Europie, że wszystkie polskie dzieci już w szkole podstawowej uczą się prowadzenia prawidłowych uciśnięć klatki piersiowej i wdechów ratowniczych. Wobec tego zaprosiła szkoły i inne instytucje do pobicia rekordu w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób. W 2015 roku w biciu rekordu wzięło udział 980 instytucji oraz 92 049 osób.
W tym roku akcja została zgłoszona do Księgi Rekordów Guinnessa.
Tego dnia naszym instruktorem była pani pielęgniarka Hanna Białek, świadkami, którzy obserwowali całą akcję były panie: Grażyna Kubacka i pani Mirosława Przybycień – Rybak, rolę stewardów pełniły panie: Agnieszka Baumgart, Anna Stolarska i Bogumiła Mazurkiewicz. Koordynatorem akcji była p. Renata Piękoś
Wszyscy uczniowie byli bardzo zaangażowani i z chęcią podchodzili do zadań.
Dzień Chłopaka
Koniec września to czas, gdy swoje święto obchodzą wszyscy chłopcy. Z tej okazji Samorząd Uczniowski wraz z nowym opiekunem panią R. Piękoś zaprosił uczniów klas IV-VI i I-III gimnazjum do zabawy na dyskotece szkolnej. Na początku W. Kromp oraz pani R. Piekoś przywitały zebranych oraz w imieniu wszystkich dziewczyn złożyły życzenia chłopcom uczęszczającym do naszej szkoły. Wszyscy doskonale sie bawili w rytm muzyki znanych przebojów.
Święto szkoły
Już pięć lat minęło odkąd naszym szkołom zostały nadane imiona. W tym wyjątkowym dniu towarzyszyli nam zaproszeni goście. Świętowanie rozpoczęliśmy od przypomnienia sylwetek patronów szkół. Następnie na sali gimnastycznej odbyło się odnowienie ślubowania złożonego na sztandary szkół oraz ślubowanie uczniów klas pierwszych. Pani dyrektor E. Kaczmarek pasowała pierwszoklasistów na uczniów szkoły podstawowej. Po części oficjalnej uczniowie szkoły podstawowej odegrali sceny z przedstawienia "Życie w słoiku", które upamiętnia heroizm i odwagę Ireny Sendlerowej. Na zakończenie zebrani wspólnie z zespołem muzycznym i solistami zaśpiewali piosenki patriotyczne z okresu II wojny światowej. W tym dniu każdy z zaproszonych gości otrzymał z rąk gazeciarza K. Zielaznego specjalny numer gazetki "Szkolne To i Owo". Uroczystość przygotowały panie: R. Piękoś, M. Woźniak, M. Hejmowska, M. Kubisztal oraz G. Bukowska.
Sprzątanie świata
Tegoroczna edycja akcji Sprzątanie świata - Polska przebiega pod hasłem „Podaj dalej... drugie życie odpadów".
Uczniowie Zespołu Szkół po raz kolejny wzięli udział w akcji „Sprzątanie świata”. Po skończonych zajęciach lekcyjnych udali się do swoich miejscowości zamieszkania, aby oczyścić je z zanieczyszczeń. Najmłodsi z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-III szkoły podstawowej zadbali o porządek w najbliższej okolicy czyli w Starogrodzie.
Koordynatorem akcji była pani Grażyna Bukowska.
Wybór przewodniczacego Samorządu Uczniowskiego
W dniach 12-15 września odbyła się kampania kandydatów na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Przedstawiciele klas IV-VI: F. Buchholz, J. Geppus, M. Głowacka, W. Polińska, A. Kromp, W. Kromp i I-III gimnazjum: J. Geppus, F. Baranowski, D. Syrek i K. Frąckiewicz zaprezentowali swoje cele i założenia, które zamierzali zrealizować jako przewodniczący. Finałem był wybór przewodniczącego, który nastąpił 16 września. Po przeliczeniu głosów przez komisję wyborczą okazało się, że nowym przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego został D. Syrek uczeń klasy II gimnazjum. Po ogłoszeniu wyniku nowy przewodniczący podziękował społeczności uczniowskiej za oddane głosy i wiarę w to, że sprosta nowemu zadaniu.
Opiekę nad kampanią i wyborami sprawowały p. M. Kubisztal i B. Kubacka.
Narodowe Czytanie
Celem akcji „Narodowe Czytanie” jest propagowanie literatury pięknej wśród społeczeństwa. W różnych miejscach w kraju bardziej i mniej znane osoby czytały fragmenty powieści H. Sienkiewicza „Quo vadis”. Patronat honorowy nad akcją objęła para prezydencka.
Uczniowie gimnazjum w ramach zajęć z języka polskiego uczestniczyli w akcji. Poloniści przedstawili krótki biogram H. Sienkiewicza oraz zarys tematyki powieści, a następnie gimnazjaliści przeczytali wybrane fragmenty „Quo vadis”. Na koniec lekcji każdy uczeń otrzymał pamiątkową pieczątkę z logo akcji.
Akcję przeprowadziły p. A. Matus i J. Grygorowicz
Szkolny Dzień Profilaktyczny
W ramach Szkolnego Dnia Profilaktycznego zostało przygotowane "Śniadanie na trawie". Każda klasa wykonała zdrowe kanapki i sałatki. następnie cała społeczność szkolna zgromadziła się na boisku, by obejrzeć przedstawienie profilaktyzne "Stop nałogom" przygotowane przez koło teatralne pod opieką pani A. Matus. Po spektaklu uczniowie wszystkich klas zaprezentowali zasady bezpiecznego zachowa w szkole i poza nią. Zwieńczeniem dnia był pokaz ratownictwa medycznego przygotowany przez OSP Starogród i OSP Bieńkówka. Po pokazie strażacy zaprezentowali możliwości sprzętu pozarniczego i w ten upalny dzień ochotnicy mogli ochłodzić się.
Euro 2016 w naszej szkole
Pani Renata Piękoś zorganizowała w czasie przerw szkolnych akcję kibicowania "naszym" piłkarzom występującym na EURO 2016. Uczniowie ubrali się w biało-czerwone stroje, pomalowali twarze i przynieśli trąbki, by w ten sposób wesprzeć polską reprezentację. Na efekt nie trzeba było długo czekać Polacy znaleźli się w 1/8 finału.
Terenowa Gra Rodzinna
Zarówno rodzice, jak i dzieci nie mogli się doczekać corocznej atrakcji jaką przygotowują nauczyciele i pracownicy szkoły w Starogrodzie czyli rodzinnego biegu terenowego. Tegoroczną atrakcją było wcielenie się w role poszukiwaczów przyrody. Wszystkich uczestników przywitała wierszem Pani Wiosna w tej roli pani dyrektor Ewa Kaczmarek. Uczestnicy zabawy podzieli się na drużyny: biedronek, wiewiórek, motyli i innych stworzeń. Następnie otrzymali do rozwiązania pierwsze zadanie, które polegało na ułożeniu puzzli przedstawiających leśne zwierzęta. Po wykonaniu zadania każda drużyna otrzymała instrukcję oraz mapę, która należało się kierować, by zrealizować główne zadanie – ułożenie hasła gry. Odwiedzając kolejne miejsca umieszczone na mapie uczestnicy odwiedzali różne postaci: zielarkę, panią ekolog, panią zoolog, Wodnika Szuwarka, myśliwego, driadę, które po wykonaniu zadań przekazywały wyrazy będące częścią hasła przewodniego. Po wykonaniu zadań uczestnicy zabawy skorzystali z poczęstunku przygotowanego przez Radę Rodziców i pracowników szkoły. Kolejnym punktem programu był koncert w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum, a także pokazy taneczny i gimnastyczny. Każda rodzina otrzymała pamiątkowy dyplom za udział w rodzinnym biegu terenowym i mogła podzielić się swoimi odczuciami umieszczając wpis w pamiątkowej księdze. Myślę, że wszyscy czekają na kolejny rok szkolny, by uczestniczyć w tak emocjonującej i pełnej przygód zabawie.
Powiatowy Konkurs Ortograficzny
Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów powiatu chełmińskiego zmierzyli się z jakże trudną polską ortografią. W tym roku konkurs ortograficzny odbył się w trzech kategoriach wiekowych: I-III szkoła podstawowa, IV-VI szkoła podstawowa i I-III gimnazjum. Zadaniem uczestników konkursu było napisanie dyktanda ortograficznego. Patronem i fundatorem nagród konkursu tradycyjnie było Starostwo Powiatowe w Chełmnie.
Dzień Dziecka
W ramach obchodów Dnia Dziecka uczniowie Zespołu Szkół w Starogrodzie uczestniczyli w Szkolnej Olimpiadzie Sportowej. Następnie każda klasa wzięła udział w warsztatach świecowych, w trakcie których uczestnicy wykonywali samodzielnie świece, będące jednocześnie upominkiem i pamiątką z tego wyjątkowego dnia.
Konkurs Piosenki " Złota Nutka"
Zarówno uczniowie jak i nauczyciele oraz pracownicy szkoły nie mogli doczekać się corocznego konkursu piosenki "Złota Nutka". Tym razem mogliśmy wysłuchać zarówno przbojów dziecięcych, jak i młodzieżowych. Cała społeczność świetnie się bawiła. Konkurs przygotowała i zorganizowała pani I. Lewandowska.
Tydzień Bbliotek
W ramach tygodnia bibliotek pani M. Przybycień-Rybak ogłosiła wyniki konkursów. Uczniowie w zależności od kategorii wiekowej wykonywali prace dotyczące swoich ulubionych książek. Najmłodsi z klas I-III szkoły podstawowej wykonali ilustrację swojej ulubionej książki. Uczniowie klas IV-VI napisali list do koleżanki/kolegi polecający interesującą książkę, a gimnazjaliści zredagowali recenzję ciekawej książki.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Luty 2024
- Listopad 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Maj 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Styczeń 2022
- Październik 2021
- Wrzesień 2021
- Sierpień 2021
- Czerwiec 2021
- Wszystkie