• Wydarzenia

    • Prelekcja "Przemoc w rodzinie"

     Szanowni Rodzice, Opiekunowie oraz wszyscy zainteresowani zapraszamy na prelekcję na temat,,PRZECIWDZIAŁANIE PRZEMOCY W RODZINIE”. Spotkanie poprowadzi funkcjonariusz do spraw profilaktyki społecznej oraz nieletnich z Komendy Powiatowej Policji w Chełmnie. Odbędzie się dnia 18.05.2023r, o godz. 16.00-16.45 w świetlicy szkolnej.

     "Czy szachy uczą?" 

     W naszej szkole  uczniowie grają w szachy i odnoszą sukcesy. Konferencja na temat szachów została zorganizowana dla głównie dla rodziców  i nauczycieli, ale w wydarzeniu uczestniczyli również uczniowie ze szkół gminnych. Cieszymy się, że z zaproszenia skorzystała i kujawsko-pomorska wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz, radni Gminy Chełmno Krystyna Iwańska i Bartosz Kubacki,  dyrektorzy szkół Gminy Chełmno,  uczniowie Gminy Chełmno, rodzice, nauczyciele oraz uczniowie.  

     Konferencja rozpoczęła się grą symultaniczną z krajowym mistrzem szachowym Pawłem Kukułą, która dostarczyła mnóstwo emocji  15 uczniom ze szkół Gminy Chełmno oraz 2 dorosłych.  Ciekawie było patrzeć na te zmagania.  

     Następnie dyrektor szkoły Ewa Kaczmarek otworzyła drugą konferencji. Pani Bogumiła Mazurkiewicz, nasza szkolna nauczycielka szachów, omówiła zalety gry w szachy.   Entuzjasta  szachów Bernard Mroziński udowodnił, że w szachy można zagrać w każdym wieku i może grać każde dziecko. 

     Bardzo ciekawym punktem tej części okazała się prezentacja Pawła Kukuły, który opowiedział o swojej karierze szachowej, z zapałem przedstawił różne ciekawostki, pokazał zdjęcia oraz udzielił  krótkiej lekcji gry w szachy. 

     Walentynki

     Dnia 14 lutego odbyły się szkolne walentynki. Z tej okazji uczniowie klas 1-6 wzięli udział w szkolnym konkursie recytatorskim „Miłość niejedno ma imię”. Oceniani byli przez jury w składzie: P. Dyrektor Ewa Kaczmarek, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starogrodzie P. Mirosława Przybycień – Rybak oraz P. Małgorzata Kwela.

     W kategorii klas 1-3 1. miejsce zajęła Alicja Lisewska, 2. Zofia Andrysiak oraz Alicja Krawczyk, zaś miejsce 3. Aleksandra Tomaszewska.

     W kategorii klas 4-6 1. miejsce zajęła Olga Reimus, 2. Wilhelm Wozich, a 3. Tomasz Zaremba. Nagrody w konkursie ufundowała Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starogrodzie P. Mirosława Przybycień – Rybak.

      

     W tym dniu odbył się jeszcze jeden konkurs - „Szalone fryzury”. Wzięło w nim udział 31 uczniów z przedszkola, zerówki oraz klas 1-5. Oceniani byli przez jury składające się z przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego: Jana Gronowskiego, Macieja Geppusa oraz Dominiki Kromp.

     W kategorii „Fryzura damska” 1. miejsce zajęła Iga Spychalska, 2. Alicja Krawczyk, a 3. Ada Zaremba.

     W kategorii „Fryzura męska” 1. miejsce zajął Szymon Kluczewski, 2. Szymon Schabowski, zaś 3. Wojciech Rakowski.

      

     Tradycyjnie tego dnia w naszej szkole dominować kolor czerwony, a uczniowie, nauczycieli i pracownicy mogli wyrazić dowody sympatii za pośrednictwem Szkolnej Poczty Walentynkowej.

     Dzień Babci i Dziadka

     Dziś bardzo ważny dzień dla Grona Pedagogicznego i Społeczności Uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Starogrodzie. Po dwóch latach przerwy, spowodowanej pandemią, mogliśmy ponownie gościć w naszych progach kochane Babcie i szanownych Dziadków
     z okazji ich święta.

     Licznie przybyli goście mogli podziwiać na scenie swoje pięknie śpiewające, tańczące i recytujące wnuki. Krótkie programy artystyczne przygotowały przedszkolaki oraz klasy I-VII, a klasa VIII zadbała o stronę techniczną wydarzenia (szatnię, kawę, herbatę). Uroczystość poprowadził przewodniczący szkoły Jan Gronowski, a pomagał mu, jako dżin, Kacper Nalazek z kl. IV.

     Wigilie klasowe

     Dzień 22 grudnia 2022 r. zapisał się w naszej pamięci w szczególny sposób. W świąteczną atmosferę wprowadziło nas wspólne kolędowanie, gdzie zarówno przedszkolaki, jak i ósmoklasiści zaśpiewali
     i zagrali piękne kolędy i pastorałki. Każda klasa przygotowała inny utwór, który wszyscy razem zaśpiewali. Kolejną atrakcją tego dnia był świąteczny kiermasz ozdób bożonarodzeniowych, który 

     w tym roku był bardzo kolorowy i bogaty. Uczniowie i pracownicy szkoły, jak zwykle nie zawiedli
     i chętnie kupowali ozdoby świąteczne. Po kiermaszu przyszedł czas na Wigilie Klasowe w czasie,
     których uczniowie wraz z wychowawcami podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia. Każdy uczeń otrzymał słodki prezent ufundowany przez Radę Rodziców. Dla wszystkich był to wyjątkowy i miły dzień.

     #LaboratoriaPrzyszłości  #LaboratoriaPrzyszlosci
     Zdjęcia z uroczystości wykonano wykorzystują sprzęt kupiony w ramach programu Laboratorium przyszłości

      

     Święto Niepodległości

     W tym roku przypada 104 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji uczniowie klasy V z wychowawczynią przygotowali program poetycko – muzyczny, który mieli okazję zaprezentować 10 listopada przed społecznością szkolną, zaś 11 listopada podczas gminnych obchodów święta w kościele parafialnym pw. św. Barbary w Starogrodzie. Dzięki przygotowanym i rozdanym śpiewnikom zebrani w kościele mogli włączyć się do wspólnego śpiewania z uczniami „Piosenek czasów wojennych”.
     #LaboratoriaPrzyszłości  #LaboratoriaPrzyszlosci
     Zdjęcia z uroczystości wykonano wykorzystują sprzęt kupiony w ramach programu Laboratorium przyszłości
      

     Laboratorium przyszłości w klasie III

     X2022

     #LaboratoriaPrzyszłości  #LaboratoriaPrzyszlosci Klasa III skonstruowała niesamowite konstrukcje. Wykazali się umiejętnością odczytywania instrukcji,  dużym zapałem i zainteresowaniem.  Zdjęcia w albumie.

     Pasowanie pierwszoklasistów

     Dziękujemy bardzo rodzicom za zakup upominków, zorganizowanie słodkiego poczęstunku oraz pracownikom szkoły za pomoc w przygotowaniach do tego wyjątkowego wydarzenia.

     Niezwykła lekcja historii

     5 października 2022r. uczniowie klas III-VIII na żywej lekcji historii mieli okazję przenieść się do XVII w. i dowiedzieć, jak wyglądało życie prawie 400 lat temu. Uczestnicy zajęć poznali stroje tamtej epoki- szlachcica, szlachcianki oraz chłopa, broń, zwyczaje. Największe zainteresowanie wzbudził ubiór husarza, jego skrzydła oraz pojedynek na szable. Wszyscy pilnie słuchali, gdyż po zakończonej lekcji za udzielenie dobrej odpowiedzi można było otrzymać replikę monety. Prowadzący pożegnali publiczność wystrzałem z epokowego pistoletu, co wywołało nieudawany entuzjazm.

     Akcja "Sprzątanie świata"

     "Moja planeta Ziemia

     Z roku na rok się zmienia

     Dbam o nią ja

     Dbasz o nią Ty

     DBAMY WSZYSCY MY!"

     Jak co roku dzieci z "zerowki" uczestniczyły w akcji " Sprzątanie Świata".

     Starszaki zachęcają wszystkich do czynnego udziału w sprzątaniu naszej planety bo " Nasza planeta to nasz wspólny dom!"

     Dbajmy o nią!

     Smerfy pamiętają i dbają!
      

     Dzień Głośnego Czytania

     29 września Smerfy i Misie obchodziły Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
     W ramach tej akcji gościliśmy w Naszym Przedszkolu mamę Igi oraz mamę Karola, które wprowadziły Nas w magiczny Świat bajek poprzez głośne czytanie.
     Pamiętajmy warto i trzeba czytać dzieciom!
     Tej zasady się trzymajmy i codziennie głośno czytajmy!
     Bardzo dziękujemy Mamom!
     Msza Święta w Klamrach

     Dnia 25 września 2022 roku   poczet sztandarowy naszej szkoły w składzie: Jakub Wolski, Marta Kosińska, Lena Skorupska oraz opiekunem Samorządu Uczniowskiego Renatą Piękoś-Małecką wzięli udział w uroczystej mszy św. we wsi  Klamry, która  upamiętniała pomordowanych Polaków z powiatu chełmińskiego. Od połowy września do połowy   listopada 1939 roku  w lesie Rybieniec w Klamrach Niemcy rozstrzelali ok. 2500 mieszkańców ziemi chełmińskiej. Zginęło wielu  nauczycieli, urzędników, inżynierów, rzemieślników, księży, a także rolników. Właśnie tam został zamordowany  ówczesny kierownik naszej szkoły pan Edmund Kaszewski. Uczestnicząc w tej modlitwie  mogliśmy oddać hołd tym, którzy zginęli za to, że byli Polakami.. Cześć ich pamięci!

     Wycieczka do Chełmna

     10 września 2022

     Uczniowie klas I- III wzięli udział w bardzo pouczającej wycieczce do Chełmna. Dzięki opowieściom przewodnika pana Jarosława Nowaka usłyszeli wiele ciekawostek o tym mieście i jego zabytkach. Przeszli spacerem wzdłuż murów obronnych i uliczkami miasta, zwiedzili kościół farny, skarbiec i aptekę klasztorną, Muzeum Ziemi Chełmińskiej w ratuszu, a na koniec udali się do parku miniatur i obejrzeli makiety zamków.