Nawigacja

 • Dzień Misia

  21.11.2017

  Dnia 21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji gościliśmy aktorów z Krakowa z agencji Edu-Artist z przedstawieniem pt. „Gdzie jest dziś mały miś?” , którzy co chwilę angażowali uczniów do wspólnej zabawy. Tego dnia rozstrzygnęliśmy dwa konkursy – dyplomy wręczyła Pani dyrektor szkoły Ewa Kaczmarek, a nagrody Pani dyrektor biblioteki Mirosława Przybycień – Rybak. W konkursie literackim na najciekawszą rymowankę o misiu udział wzięli i zwyciężyli: I – Wiktoria Stolarska, Dawid Ulowski, II – Aleksandra Dankowska, Daria Syrek, a III – Małgosia Felisiak. Do konkursu plastycznego „Figurkowa rodzina misiowa” przystąpili i zajęli miejsca – I- Lena Skorupska, Marta Kosińska, Wiktoria Stolarska, Igor Przybycień i Tymek Baranowski, II – Miłosz Kubacki, Julka Post, Emilka i Edytka Krawczyk, Maja Jaworska, a III - Oliwia Spychalska, Małgosia Felisiak, Janek Gronowski, Julka Gruss, Kamila Brzdęk i Maja Piekarczyk. Po wręczeniu nagród Kubuś Puchatek poczęstował wszystkie dzieci małym conieco, które chętni e stanęły do zdjęcia w misiowej fotobudce. Dzień Misia w naszej szkole przygotowały panie – Magdalena Skorupska, Judyta Kowalska, Małgorzata Kwela oraz Pani Mirosława Przybycień- Rybak, która była sponsorem przedstawienia i nagród.

 • Spotkanie autorem książki "Komputerowy ćpun" K. Piersa

  16.11.2017

  Dnia 16 listopada 2017 roku Szkołę Podstawową im. Ireny Sendlerowej odwiedził niecodzienny gość pan Krzysztof Piersa. Jest on autorem książki „Komputerowy ćpun”, w której przedstawił osobistą historię dotyczącą uzależnień związanych z korzystaniem z gier komputerowych. Zajęcia odbyły się w trzech kategoriach wiekowych, klasy: 0-III szkoły podstawowej, IV-VI szkoły podstawowej, VII szkoły podstawowej i II-III gimnazjum, trwały po dwie godziny lekcyjne. Uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach na temat gier komputerowych oraz przyczyn i objawów uzależnienia. Dostarczyły one uczestnikom wiedzy, którą należy posiadać, aby nie uzależnić się. Uczniowie mieli okazję porozmawiać z gościem i otrzymać autograf. Społeczność uczniowska w Starogrodzie na długo zapamięta to spotkanie. Pamiętaliśmy również o rodzicach. Spotkanie dla nich odbyło się o godzinie 15.30. Tematyka z pewnością jest niezwykle aktualna, zwłaszcza gdy zbliżają się święta. Niejeden rodzic zastanawia się, jaką grę podarować dziecku pod choinkę. Po spotkaniu rodzice wyszli bogatsi o wiedzę teoretyczną i praktyczną, jaką grę wybrać i w jaki sposób należy kontrolować, w co dziecko gra i ile czasu mu to zajmuje. Nad organizacją spotkania z gościem czuwały panie: Magdalena Dominowska oraz Beata Kubacka- pełniące funkcję pedagogów szkolnych. Całe przedsięwzięcie udało się zrealizować dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii w Chełmnie oraz przy współpracy z Gminną Biblioteką w Starogrodzie.

   

 • Wyjazd do kina Wrzos na film pt. "Emotki"

  02.11.2017

  My, klasa II szkoły podstawowej wybraliśmy się 2 listopada 2017 roku na pierwszy wspólny wyjazd do kina Wrzos w Świeciu na film Emotki. To był pierwszy nasz wspólny wyjazd integracyjny. Film był bardzo ciekawy, dużo efektów dźwiękowych. Wyjazd uważamy za udany i nie możemy doczekać się na kolejnego. Celem wyjazdu była integracja grupy oraz miło spędzony czas w grupie rówieśniczej. Wyjazd zintegrował grupę i dał dużą radość ze wspólnie spędzonego czasu. Na drugi dzień dzieci opowiadały i dzieliły się swoimi przeżyciami i wrażeniami po obejrzanym filmie. Wspólnie malowali ulubione emotki, które zostały wywieszone na gazetce ściennej w klasie.

 • Aktualizacja danych

  Dane z programu Zastępstwa zostały zaktualizowane
 • Święto szkoły

  29.09.2017

           Tegoroczne obchody Święta Szkoły wszystkie klasy rozpoczęły od przygotowania wiązanek. Klasy II i III gimnazjum udały się do Chełmna i Klamer, a klasy szkoły podstawowej do miejsc pamięci w Starogrodzie, aby złożyć je i zapalić znicze na grobach poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej. Po powrocie do szkoły każda klasa otrzymała zadanie - w ramach gry terenowej „Nasza patronka” należało  znaleźć  fragmenty hasła i ilustracje,  a następnie w klasach przygotować plakaty. Po wykonaniu tego zadania klasy młodsze rysowały portrety Ireny Sendlerowej, a starsze układały wiersze i rymowanki o naszej patronce oraz oglądały filmy o tematyce wojennej.

  O godz. 12.00 w sali gimnastycznej rozpoczęła się uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia klasy I, w której wzięli udział zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele i uczniowie. Po radosnym i perfekcyjnie dopracowanym występie pierwszaków przyszedł czas na chwilę refleksji i zadumy. Usłyszeliśmy przepiękne deklamacje wierszy wojennych w wykonaniu przedstawicieli wszystkich klas, które przeplatały wzruszające interpretacje piosenek w wykonaniu Weroniki Polińskiej, Wiktorii Grajewskiej, Pauliny i Wiktorii Frąckiewicz.

 • Wielka lekcja resuscytacji krążeniowo-oddechowej

  16.10.2017

  16 10.2017 roku , jak co roku,  spotykaliśmy  się w ramach programu edukacyjnego „Ratujemy i uczymy ratować”, który dzięki Jerzemu Owsiakowi oraz Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dotarł niemalże do wszystkich szkół  podstawowych w Polsce. Dzięki niemu wszystkie dzieci  mają szansę uczyć się pierwszej pomocy.

  Tego dnia przypada Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca, ustanowiony przez Europejską Radę Resuscytacji. Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy chciałaby  pokazać całej Europie, że wszystkie polskie dzieci już w szkole podstawowej uczą się prowadzenia prawidłowych uciśnięć  klatki piersiowej i wdechów  ratowniczych. Wobec tego zaprosiła szkoły i inne instytucje do pobicia rekordu w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób . W 2016 roku w próbie uczestniczyło 66 745 osób. Mamy nadzieję, że w tym roku udało się pobić ten rekord.! Uczniowie byli bardzo zaangażowani i z chęcią podchodzili do zadań.   Koordynatorem akcji była p. Renata Piękoś.

 • "Sprzątanie świata"

  15.09.2017

  15. 09. 2017 r. uczniowie naszej szkoły tradycyjnie wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata.” Najmłodsi, czyli klasy 0 – III sp porządkowali teren szkoły i wieś Starogród. Starsi uczniowie klas IV – VII i gimnazjaliści udali się do swoich miejscowości i tam uczestniczyli w akcji pod opieką nauczycieli.

  W tym roku pogoda ponownie nam dopisała. Zebraliśmy razem 16 worków śmieci, to mniej niż w poprzednich latach. Cieszy nas, że z roku na rok nasze miejscowości są coraz mniej zaśmiecone.

  Szkolnym koordynatorem akcji była Grażyna Bukowska. Akcję finansowo wsparła, jak zawsze Gmina Chełmno.

 • Akcja "Narodowe Czytanie"

  06.09.2017

  Już po raz trzeci nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie” objętej honorowym patronatem Prezydenta RP. W tym roku w klasach VII oraz II i III gimnazjum uczniowie czytali fragmenty „Wesela” S. Wyspiańskiego. Czytanie poprzedzone zostało zapoznaniem z biografią S. Wyspiańskiego oraz przybliżeniem realiów młodopolskich. Uczniowie czytali tekst z podziałem na role. Udało im się przenieść słuchaczy do chłopskiej izby, w której toczyła się akcja „Wesela”. Choć utwór nie należy do tekstów pisanych prostym językiem to młodzież doskonale poradziła sobie z jego interpretacją. Jako pamiątkę każdy z uczestników otrzymał pieczątkę z logo akcji.

 • Aktualizacja danych

  Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane
 • Dzień Historyczny

  20.06.2017

  Do tego dnia uczniowie przygotowywali się już od dłuższego czasu. I wreszcie 20 czerwca 2017 roku korytarze szkolne wypełniły się Grekami, Rzymianami, Egipcjanami i innymi ludami starożytnymi. Każda klasa przygotowała historię, osiągnięcia, ubiór, tradycje wylosowanego przez siebie państwa. Jako pierwsi wystąpili jaskiniowcy z klasy „O”, którzy szczęśliwi i zadowoleni wrócili z polowania. Następnie zaprezentowali się Chińczycy ( kl. VI), mieszkańcy Mezopotamii ( kl. I gim.), Egipcjanie ( kl. III gim.), mieszkańcy Indii ( kl. II gim. ), Persowie ( kl. IV), Fenicjanie ( kl. I), mieszkańcy Palestyny ( kl. V), Grecy ( kl. III) oraz Rzymianie (kl. II). Była to niezapomniana lekcja żywej historii, tym bardziej cenna, że uczniowie uświadomili sobie, ile zawdzięczają ludziom, którzy żyli tysiące lat temu. Organizator imprezy, nauczyciel historii, Ilona Lewandowska, bardzo dziękuje za zaangażowanie wychowawców, rodziców i uczniów w przygotowanie występów.

 • Wycieczka do Barbarki

  13.06.2017

  Uczniowie klasy IV wraz z wychowawczynią panią J. Grygorowicz oraz p. K.Gugałą-Buchholz udali się na dwudniową wycieczkę do Szkoły Leśnej w Barbarce. Wolny czas od zajęć lekcyjnych spędzili na łonie natury podziwiając piekno przyrody. Z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w obserwacjach ornitologicznych. Dowiedzieli się różnych ciekawostek na temat życia orłów, sów, kruków i innych ptaków. Nastepnie uczestniczyli w warsztatach "Z wikliny utkane..", w czasie których każdy czwartoklasista własnoręcznie wykonał wiklinowy koszyczek. Dzień został uwieńczony pieczeniem kiełbasek na ognisku i wspólnym spedzaniem czasu na grach i zabawach. Drugiego dnia uczniowie uczestniczyli w warsztatach przyrodniczo-edukacyjnych "Żaby i ropuchy potrzebują pomocy". Wykonywali różne zadania umieszczone na kartach pracy a na koniec rozwiazali krzyżówkę w oparciu o zdobyte wcześniej informacje. Zwieńczeniem wycieczki były wspólne zabawy na placu zabaw oraz spacer po lesie i możliwość spróbowania leśnych poziomek, które rosły nieopodal. Czwartoklasiści z wycieczki wrócili zadowoleni i bogatsi w wiedzę z zakresu przyrody.

 • Dzień Matematyki

  02.06.2017

  W piątek 2.06.2017r. w naszej szkole odbył się Dzień Matematyki, który został przeprowadzony w trzech kategoriach wiekowych:

  Klasy I-IIIsp

  Klasy IV-VI sp

  Klasy I-III gim.

  Inicjatorką i koordynatorką imprezy była pani Beata Kubacka. W tym dniu uczniowie wykonywali przydzielone zadania bez oceniania i rywalizacji. Przede wszystkim mieli bawić się matematyką, ale również z uśmiechem na twarzy doskonalić swoje umiejętności matematyczne.

  Uczniowie klas I-III sp. pod opieką wychowawczyń wspólnie zbudowali makietę miasta wykorzystując w tym celu bryły geometryczne i figury płaskie.

  Natomiast uczniowie klas IV-VI sp. bawili się matematyką wykorzystując  gry edukacyjne .

  Gimnazjaliści na spotkanie z matematyką wyszli w teren, gdzie czekały na nich stacje z przygotowanymi ciekawymi zadaniami. Na każdej z sześciu stacji czekało na nich zadanie innego typu. Tylko dwa zadania wymagały obliczeń, poza tym uczniowie szacowali, doskonalili wyobraźnię przestrzenną i spostrzegawczość. Uczniowie z uśmiechem na twarzy i sprawnie rozwiązali zadania.

 • Powiatowy Konkurs Ortograficzny "O pióro Starosty Chełmińskiego"

  Powiatowy Konkurs Ortograficzny „O pióro Starosty Chełmińskiego”  jest  już tradycją    Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej  w Starogrodzie. W tym roku odbył się już po raz czternasty. Wzięło w nim udział 26 uczestników z trzynastu szkół podstawowych powiatu    chełmińskiego. Tegoroczne    dyktando dla klas    I-III szkoły   podstawowej    przeniosło    uczestników    do krainy baśni. Z trudnościami i pułapkami ortograficznymi najlepiej poradził sobie Stanisław Rysiewski uczeń Szkoły Podstawowej w Kijewie Królewskim, który został tegorocznym „Mistrzem ortografii” kategorii klas I-III. Starsi uczniowie z klas IV-VI zmierzyli się z tekstem dotyczącym naszej rodzimej okolicy czyli Chełmna. W tej kategorii tytuł „Mistrza ortografii” zdobyła Julia Bagińska uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 w Chełmnie. Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane prze Starostwo Powiatowe w Chełmnie.

 • "Noc z książką"

  Dnia 2 czerwca 2017 r uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej oraz panie: A. Matus, J. Grygorowicz oraz R. Piękoś zebrali się w szkole, aby uczestniczyć w „Nocy z książką”.  Wszyscy uczestnicy przebrali się za ulubionego bohatera literackiego oraz przynieśli swoje ulubione książki.

  Na początku odbyła się prezentacja książkowych bohaterów oraz czytanie fragmentów swoich ulubionych książek. Następnie uczniowie wzięli udział w turnieju „W krainie baśni”, który prowadziły: Martyna Patuła, Otylia Przybycień oraz Julia Geppus. Uczniowie zostali przydzieleni do jednej z czterech grup: Czerwonego Kapturka, Jasia i Małgosi, Kota w butach i Kopciuszka i zmagali się ze znajomością najpiękniejszych baśni braci Grimm, H. Ch. Andersena oraz Ch. Peraulta. Nad przebiegiem turnieju czuwało jury w składzie: p. R. Piękoś i p. Mirosława Przybycień – Rybak.  Część zmagań odbyła się w bibliotece gminnej, gdzie p. Przybycień – Rybak przygotowała zadania, polegające na wyszukaniu rozmaitych informacji na regałach bibliotecznych oraz w słownikach i encyklopediach.  Trzeci – ostatni - etap turnieju to zawody sportowe, które przygotowała p. R. Piękoś.

  Po ciężkich, ale ekscytujących zmaganiach z baśniami, uczestnicy udali się na kolację, a jury podliczało punkty zdobyte przez poszczególne grupy.

  I miejsce zajęła drużyna "Czerwonego Kapturka", II drużyna "Jasia i Małgosi", III drużyna "Kota w butach", a IV przypadło w udziale drużynie "Kopciuszka".

  Uczestnicy turnieju otrzymali upominki. Zwycięska drużyna dodatkowo otrzymała nagrody książkowe ufundowane przez Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Starogrodzie – p. Mirosława Przybycień – Rybak.

  W dalszej części spotkania uczniowie oglądali filmy, będące adaptacjami utworów literackich oraz grali w rozmaite gry planszowe. Rano, po śniadaniu,  zmęczeni, ale zadowoleni uczniowie udali się do domów.

 • VII Powiatowy Konkurs Recytatorski "Przyroda w wierszu"

  Dnia 10 maja 2017  przedstawicielki szkoły podstawowej  - Wiktoria Boruszak i Karmela Dekowska wzięły udział w VII Powiatowym Konkursie Recytatorskim organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 4 w Chełmnie. Tegoroczna edycja konkursu przebiegała pod hasłem: „Przyroda w wierszu”. Wszyscy  uczestnicy pięknie       wyrecytowali przygotowane wiersze. Wiktoria Boruszak     zajęła II, a Karmela Dekowska III miejsce.  Gratulujemy

 • Pracuję i pomagam bezpiecznie w gospodarstwie rolnym

  12.06.2017

  12 czerwca 2017 roku PT KRUS w Grudziądzu oraz PIP w Bydgoszczy przeprowadził klasie III gimnazjalnej szkolenie dotyczące zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym. W trakcie szkolenia pracownik KRUS zapoznał uczniów z wykazem prac, których nie powinny wykonywać dzieci przed ukończeniem 16 roku życia oraz z zasadami bezpiecznej pomocy rodzicom. Po szkoleniu został przeprowadzony testowy konkurs wiedzy pn. „Pracuję i pomagam bezpiecznie w gospodarstwie rolnym”. Wszyscy wykazali się dużą wiedzą, a 5- ro uczniów otrzymało nagrody.

 • Powiatowy Konkurs Geograficzny "Mistrz Mapy 2017"

  09.06.2017

  W dniu 9 czerwca  gimnazjaliści Jakub Kubacki z klasy III  oraz Radosław Reszczyński z klasy II wzięli udział w Powiatowym Konkursie Geograficznym „Mistrz Mapy 2017” w Kijewie Królewskim. Podczas zmagań należało wykonać cztery zadania: odszukanie na mapie obiektów na podstawie współrzędnych geograficznych, rozpoznanie wybranych państw świata i dopisanie ich stolic, rozpoznanie elementów linii brzegowej świata oraz rozpoznanie charakterystycznych obiektów na zdjęciach prezentacji multimedialnej. Po zakończeniu rywalizacji okazało się, że poziom konkursu był bardzo wysoki, a różnice punktowe między zawodnikami niewielkie. W rezultacie Kuba zajął VIII miejsce, a Radek otrzymał wyróżnienie. Gratulujemy.

 • Dzień Dziecka I-III

  01.06.2017

  Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klas I-III odwiedzili Piwnicę Toruńskich Partaczy. Poznali tam dawne i obecne rzemiosła. Wysłuchali krótkiej historii piernika, dowiedzieli się, jak go przygotować do pieczenia. Zamienili się na chwilę w piekarzy i każdy wykonał swój piernik w ozdobnej formie. Następnie poznali zawód mincerza, dowiedzieli się z jakiego kruszcu w średniowieczu bito monety. Chętni mogli samodzielnie wybić swój pieniądz, ale potrzeba do tego było trochę siły. Na koniec uczniowie przenieśli się w czasy średniowieczne, dowiedzieli się o pierwszych władcach Polski, początkach naszego państwa. Opowieści okraszone były pokazami rycerskich walk, prezentacją broni oraz stroju rycerza i stroju kobiecego. Każdy mógł sprawdzić, ile ważyła kolczuga. Wspólnymi siłami udało się ją udźwignąć. Po zakupie pamiątek, dzieci brudne od mąki, ale wybawione wróciły do domów.

 • Szkolny konkurs piosenki "Złota nutka'

  25.05.2017

  18 maja 2017 r. odbył się  szkolny Konkurs Piosenki „Złota nutka”. Jury w składzie: pani dyrektor Ewa Kaczmarek i pani Renata Piękoś oceniało wykonawców w trzech kategoriach: klasy I-III szkoły podstawowej, IV-VI oraz I-III gimnazjum. W pierwszej kategorii zwyciężył Miłosz Grygorowicz z piosenką „Wiosenna cha-cha”, II miejsce zajął duet Maja Szwajkowska i Justyna Baumgart, a III Anita Bulińska i Emilia Sobieralska, które zaśpiewały piosenkę „Przyszła do nas wiosna”. W drugiej kategorii jury przyznało dwa I miejsca Weronice Polińskiej i Kacprowi Bruś, II miejsce zajął Filip Buchholz z piosenką „Nie dokazuj”, zaś III Maryna     Głowacka. W trzeciej    kategorii    jury     miało   problem     z przyznaniem miejsc, ze względu na wysoki poziom przygotowanych utworów i ich ciekawą interpretacją. Dokonało więc „salomonowego wyroku”, gdyż Wiktoria Frąckiewicz, Jakub Zaremba, Paulina Frąckiewicz, Wiktoria Grajewska oraz Klaudia Frąckiewicz – zajęli I miejsce, a publiczność gromkimi brawami przyjęła ten werdykt. Wszystkim uczestnikom jury bardzo podziękowało wręczając dyplomy i drobne upominki. Imprezę prowadziła Anastazja Lemańczyk. Konkurs zorganizowała p. Ilona Lewandowska

 • Program „Zdrowe – nietrudne”

  W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie klas 0-III realizowali program profilaktyczny „Zdrowe – nietrudne”. Każda klasa przygotowała po trzy posiłki, które opierały się głównie na owocach, jogurtach oraz zdrowych kaszach i płatkach. Okazało się, że to co zdrowe, wcale nie musi być niesmaczne. Niektórzy podchodzili po dokładki. Oprócz zajęć w stołówce wszystkie     klasy     brały      udział w zajęciach edukacyjnych dotyczących wartości odżywczych różnych składników pokarmowych, zdrowych kości, konieczności ruchu dla zdrowia człowieka  oraz właściwego oświetlenia miejsca pracy – to ostatnie w trosce o zdrowe oczy. Dzieci otrzymały również książeczki „Rodzina Przygód”, aby móc w domu skorzystać wraz z rodzicami z ciekawych przepisów.

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkół w Starogrodzie, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum
  Starogród, 86-200 Chełmno1
 • 056 676 08 00

Galeria zdjęć