Nawigacja

 • Dzień Matematyki

  02.06.2017

  W piątek 2.06.2017r. w naszej szkole odbył się Dzień Matematyki, który został przeprowadzony w trzech kategoriach wiekowych:

  Klasy I-IIIsp

  Klasy IV-VI sp

  Klasy I-III gim.

  Inicjatorką i koordynatorką imprezy była pani Beata Kubacka. W tym dniu uczniowie wykonywali przydzielone zadania bez oceniania i rywalizacji. Przede wszystkim mieli bawić się matematyką, ale również z uśmiechem na twarzy doskonalić swoje umiejętności matematyczne.

  Uczniowie klas I-III sp. pod opieką wychowawczyń wspólnie zbudowali makietę miasta wykorzystując w tym celu bryły geometryczne i figury płaskie.

  Natomiast uczniowie klas IV-VI sp. bawili się matematyką wykorzystując  gry edukacyjne .

  Gimnazjaliści na spotkanie z matematyką wyszli w teren, gdzie czekały na nich stacje z przygotowanymi ciekawymi zadaniami. Na każdej z sześciu stacji czekało na nich zadanie innego typu. Tylko dwa zadania wymagały obliczeń, poza tym uczniowie szacowali, doskonalili wyobraźnię przestrzenną i spostrzegawczość. Uczniowie z uśmiechem na twarzy i sprawnie rozwiązali zadania.

 • Powiatowy Konkurs Ortograficzny "O pióro Starosty Chełmińskiego"

  Powiatowy Konkurs Ortograficzny „O pióro Starosty Chełmińskiego”  jest  już tradycją    Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej  w Starogrodzie. W tym roku odbył się już po raz czternasty. Wzięło w nim udział 26 uczestników z trzynastu szkół podstawowych powiatu    chełmińskiego. Tegoroczne    dyktando dla klas    I-III szkoły   podstawowej    przeniosło    uczestników    do krainy baśni. Z trudnościami i pułapkami ortograficznymi najlepiej poradził sobie Stanisław Rysiewski uczeń Szkoły Podstawowej w Kijewie Królewskim, który został tegorocznym „Mistrzem ortografii” kategorii klas I-III. Starsi uczniowie z klas IV-VI zmierzyli się z tekstem dotyczącym naszej rodzimej okolicy czyli Chełmna. W tej kategorii tytuł „Mistrza ortografii” zdobyła Julia Bagińska uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 w Chełmnie. Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane prze Starostwo Powiatowe w Chełmnie.

 • "Noc z książką"

  Dnia 2 czerwca 2017 r uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej oraz panie: A. Matus, J. Grygorowicz oraz R. Piękoś zebrali się w szkole, aby uczestniczyć w „Nocy z książką”.  Wszyscy uczestnicy przebrali się za ulubionego bohatera literackiego oraz przynieśli swoje ulubione książki.

  Na początku odbyła się prezentacja książkowych bohaterów oraz czytanie fragmentów swoich ulubionych książek. Następnie uczniowie wzięli udział w turnieju „W krainie baśni”, który prowadziły: Martyna Patuła, Otylia Przybycień oraz Julia Geppus. Uczniowie zostali przydzieleni do jednej z czterech grup: Czerwonego Kapturka, Jasia i Małgosi, Kota w butach i Kopciuszka i zmagali się ze znajomością najpiękniejszych baśni braci Grimm, H. Ch. Andersena oraz Ch. Peraulta. Nad przebiegiem turnieju czuwało jury w składzie: p. R. Piękoś i p. Mirosława Przybycień – Rybak.  Część zmagań odbyła się w bibliotece gminnej, gdzie p. Przybycień – Rybak przygotowała zadania, polegające na wyszukaniu rozmaitych informacji na regałach bibliotecznych oraz w słownikach i encyklopediach.  Trzeci – ostatni - etap turnieju to zawody sportowe, które przygotowała p. R. Piękoś.

  Po ciężkich, ale ekscytujących zmaganiach z baśniami, uczestnicy udali się na kolację, a jury podliczało punkty zdobyte przez poszczególne grupy.

  I miejsce zajęła drużyna "Czerwonego Kapturka", II drużyna "Jasia i Małgosi", III drużyna "Kota w butach", a IV przypadło w udziale drużynie "Kopciuszka".

  Uczestnicy turnieju otrzymali upominki. Zwycięska drużyna dodatkowo otrzymała nagrody książkowe ufundowane przez Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Starogrodzie – p. Mirosława Przybycień – Rybak.

  W dalszej części spotkania uczniowie oglądali filmy, będące adaptacjami utworów literackich oraz grali w rozmaite gry planszowe. Rano, po śniadaniu,  zmęczeni, ale zadowoleni uczniowie udali się do domów.

 • VII Powiatowy Konkurs Recytatorski "Przyroda w wierszu"

  Dnia 10 maja 2017  przedstawicielki szkoły podstawowej  - Wiktoria Boruszak i Karmela Dekowska wzięły udział w VII Powiatowym Konkursie Recytatorskim organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 4 w Chełmnie. Tegoroczna edycja konkursu przebiegała pod hasłem: „Przyroda w wierszu”. Wszyscy  uczestnicy pięknie       wyrecytowali przygotowane wiersze. Wiktoria Boruszak     zajęła II, a Karmela Dekowska III miejsce.  Gratulujemy

 • Pracuję i pomagam bezpiecznie w gospodarstwie rolnym

  12.06.2017

  12 czerwca 2017 roku PT KRUS w Grudziądzu oraz PIP w Bydgoszczy przeprowadził klasie III gimnazjalnej szkolenie dotyczące zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym. W trakcie szkolenia pracownik KRUS zapoznał uczniów z wykazem prac, których nie powinny wykonywać dzieci przed ukończeniem 16 roku życia oraz z zasadami bezpiecznej pomocy rodzicom. Po szkoleniu został przeprowadzony testowy konkurs wiedzy pn. „Pracuję i pomagam bezpiecznie w gospodarstwie rolnym”. Wszyscy wykazali się dużą wiedzą, a 5- ro uczniów otrzymało nagrody.

 • Powiatowy Konkurs Geograficzny "Mistrz Mapy 2017"

  09.06.2017

  W dniu 9 czerwca  gimnazjaliści Jakub Kubacki z klasy III  oraz Radosław Reszczyński z klasy II wzięli udział w Powiatowym Konkursie Geograficznym „Mistrz Mapy 2017” w Kijewie Królewskim. Podczas zmagań należało wykonać cztery zadania: odszukanie na mapie obiektów na podstawie współrzędnych geograficznych, rozpoznanie wybranych państw świata i dopisanie ich stolic, rozpoznanie elementów linii brzegowej świata oraz rozpoznanie charakterystycznych obiektów na zdjęciach prezentacji multimedialnej. Po zakończeniu rywalizacji okazało się, że poziom konkursu był bardzo wysoki, a różnice punktowe między zawodnikami niewielkie. W rezultacie Kuba zajął VIII miejsce, a Radek otrzymał wyróżnienie. Gratulujemy.

 • Dzień Dziecka I-III

  01.06.2017

  Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klas I-III odwiedzili Piwnicę Toruńskich Partaczy. Poznali tam dawne i obecne rzemiosła. Wysłuchali krótkiej historii piernika, dowiedzieli się, jak go przygotować do pieczenia. Zamienili się na chwilę w piekarzy i każdy wykonał swój piernik w ozdobnej formie. Następnie poznali zawód mincerza, dowiedzieli się z jakiego kruszcu w średniowieczu bito monety. Chętni mogli samodzielnie wybić swój pieniądz, ale potrzeba do tego było trochę siły. Na koniec uczniowie przenieśli się w czasy średniowieczne, dowiedzieli się o pierwszych władcach Polski, początkach naszego państwa. Opowieści okraszone były pokazami rycerskich walk, prezentacją broni oraz stroju rycerza i stroju kobiecego. Każdy mógł sprawdzić, ile ważyła kolczuga. Wspólnymi siłami udało się ją udźwignąć. Po zakupie pamiątek, dzieci brudne od mąki, ale wybawione wróciły do domów.

 • Szkolny konkurs piosenki "Złota nutka'

  25.05.2017

  18 maja 2017 r. odbył się  szkolny Konkurs Piosenki „Złota nutka”. Jury w składzie: pani dyrektor Ewa Kaczmarek i pani Renata Piękoś oceniało wykonawców w trzech kategoriach: klasy I-III szkoły podstawowej, IV-VI oraz I-III gimnazjum. W pierwszej kategorii zwyciężył Miłosz Grygorowicz z piosenką „Wiosenna cha-cha”, II miejsce zajął duet Maja Szwajkowska i Justyna Baumgart, a III Anita Bulińska i Emilia Sobieralska, które zaśpiewały piosenkę „Przyszła do nas wiosna”. W drugiej kategorii jury przyznało dwa I miejsca Weronice Polińskiej i Kacprowi Bruś, II miejsce zajął Filip Buchholz z piosenką „Nie dokazuj”, zaś III Maryna     Głowacka. W trzeciej    kategorii    jury     miało   problem     z przyznaniem miejsc, ze względu na wysoki poziom przygotowanych utworów i ich ciekawą interpretacją. Dokonało więc „salomonowego wyroku”, gdyż Wiktoria Frąckiewicz, Jakub Zaremba, Paulina Frąckiewicz, Wiktoria Grajewska oraz Klaudia Frąckiewicz – zajęli I miejsce, a publiczność gromkimi brawami przyjęła ten werdykt. Wszystkim uczestnikom jury bardzo podziękowało wręczając dyplomy i drobne upominki. Imprezę prowadziła Anastazja Lemańczyk. Konkurs zorganizowała p. Ilona Lewandowska

 • Program „Zdrowe – nietrudne”

  W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie klas 0-III realizowali program profilaktyczny „Zdrowe – nietrudne”. Każda klasa przygotowała po trzy posiłki, które opierały się głównie na owocach, jogurtach oraz zdrowych kaszach i płatkach. Okazało się, że to co zdrowe, wcale nie musi być niesmaczne. Niektórzy podchodzili po dokładki. Oprócz zajęć w stołówce wszystkie     klasy     brały      udział w zajęciach edukacyjnych dotyczących wartości odżywczych różnych składników pokarmowych, zdrowych kości, konieczności ruchu dla zdrowia człowieka  oraz właściwego oświetlenia miejsca pracy – to ostatnie w trosce o zdrowe oczy. Dzieci otrzymały również książeczki „Rodzina Przygód”, aby móc w domu skorzystać wraz z rodzicami z ciekawych przepisów.

 • Koncert w Szkole Muzycznej w Chełmnie

  18.05.2017

  18 maja uczniowie klas I i II uczestniczyli w ciekawym koncercie, który odbył się w Szkole Muzycznej w Chełmnie. Obejrzeliśmy wystawę instrumentów, sprawdziliśmy się z ich znajomości, a następnie uczniowie szkoły zaprezentowali nam swoje umiejętności, podczas krótkich prezentacji gry na instrumentach smyczkowych, dętych, perkusyjnych.  Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób wydobywa się z nich dźwięki. Na koniec otrzymaliśmy plakat oraz karty zgłoszeniowe, bo tradycyjnie każdego roku w czerwcu odbywają się przesłuchania i nabór na nowy rok szkolny. Chętnych zapraszamy po odbiór kart zgłoszeniowych.

 • Kampania „Kręci mnie bezpieczeństwo”

  17.05.2017

  17 maja 2017 roku realizując między innymi założenia kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo” straż pożarna zorganizowała ćwiczenia ewakuacji wraz z pokazem sprzętu ratowniczo – gaśniczego  w Zespole Szkół w Starogrodzie.  

  W czasie ćwiczeń przeprowadzono szybką i sprawna ewakuację uczniów i nauczycieli. Osoby zostały zebrane na płycie boiska w miejscu do tego przeznaczonym. Łącznie ewakuowano 124 ( w tym jedna osoba poszkodowana ewakuowana przez strażaków).  

  Nauczyciele podczas godzin wychowawczych zwrócili szczególną uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem. Poruszono sprawy związane z szeroko pojętymi zasadami bezpieczeństwa podczas m.in. jazdy na rowerze, wypoczynku nad wodą, paleniu ognisk na obozowiskach i w miejscach do tego przeznaczonych.

   Celem akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” jest zminimalizowanie ilości wypadków w czasie spędzania czasu wolnego przez dzieci    i młodzież. Rokrocznie duża ilość tego typu zdarzeń jest wynikiem rozluźnienia w czasie wypoczynku oraz chęcią szczególnie w wieku młodzieżowym popisania się przed rówieśnikami. 

 • Wycieczka do pasieki

  16.05.2017

  16 maja uczniowie klas 0 i II mieli okazję odwiedzić pasiekę należącą do pana Józefa Monki.  Udało nam się zaobserwować pracujące wokół ula pszczoły. Zobaczyliśmy ramki, w których owady te gromadzą miód, a nawet udało nam się skosztować tego słodkiego przysmaku prosto z ula. Zobaczyliśmy, jak wygląda pszczelarz w stroju, w którym pracuje przy ulach oraz dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji z życia pszczół. Ciekawe, ile osób wiedziało, że aby uzyskać 1 kg miodu, pszczoły muszą odwiedzić 4 miliony kwiatów?

 • Konkurs recytatorski "Strofy o Ojczyźnie"

  9 maja 2017r. odbył się szkolny  konkurs recytatorski pn.: „Strofy o Ojczyźnie”. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Najpierw odbyły się eliminacje we wszystkich klasach 0 – III, w wyniku których do etapu szkolnego przeszło 14 osób.  Z wielką przyjemnością wszyscy wysłuchaliśmy ich recytacji. Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: p.  Dorota Krawiec, p. Mirosława Przybycień  - Rybak oraz p. Daria Łukasik.  Jury najwyżej oceniło recytację: Nikoli Pędowskiej „A w tej naszej Ojczyźnie” (autora brak) i Miłosza Grygorowicza z wierszem „Wisła” Cz. Janczarskiego. II miejsce zajął Tomasz Zaremba z kl. „0”, który recytował wiersz „Co to jest Polska?” Cz. Janczarskiego. Miejsce III zajęły równorzędnie Marta Schabowska z kl. II recytując wiersz Cz. Janczarskiego  „Nasza stolica” i Marta Kosińska z klasy I z wierszem W. Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”. Pozostali recytatorzy otrzymali dyplomy i upominki za udział w konkursie.

 • Rocznica uchwalenia Kostytucji 3-ego Maja

  28.04.2017

  28 kwietnia klasa III gimnazjum wraz z wychowawczynią p. D. Krawiec zaprosiła całą społeczność uczniowską na apel poświęcony 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Starsi uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie, a młodsi poznać, okoliczności towarzyszące temu wydarzeniu oraz sylwetki znanych Polaków tamtych czasów. Klaudia, Kasia, Andżelika i Marcel przypomnieli też najważniejsze postanowienia tego bardzo postępowego, jak na owe czasy, dokumentu. Całość poprowadziła Anastazja Lemańczyk, a nad „sprawami technicznymi” czuwał Jakub Stalmirski.

 • Widowisko Kalejdoskop

  25.04.2017

  Przyjazd pana S. Sielickiego staje się już naszą szkolną tradycją. Tym razem uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w tym niecodziennym przedstawieniu. W czasie widowiska   dzieci poznały ceremonie świata, sposoby powitań na Hawajach i nie tylko,       a także brali udział w święcie światła  - Chanuka. Jak zawsze konkursom i zmaganiom uczestników towarzyszyła kolorowa, ogromna piłka oraz hasło „Nie ważne kto wygra, nie ważne kto gra byleby zabawa była na 102”. Przedstawienie jak zwykle spodobało się uczniom, którzy już czekają na kolejny występ.

 • Wycieczka do Planetarium

  11.04.2017

  11 kwietnia 2017r. uczniowie najmłodszych klas wyjechali do Planetarium w Toruniu. Tam obejrzeli seans pt.: „Astropies Łajka”, podczas którego poznali różne „zwierzęce” gwiazdozbiory. Następnie mieli możliwość wziąć udział w interaktywnej wystawie Geodium (Geo – Ziemia). Na wystawie dzieci mogły obserwować  min. erupcję wulkanu, naprężenia płyt litosfery (trzęsienie Ziemi), pojawianie się zorzy polarnej oraz zmiany oświetlenia Ziemi w ciągu doby (dzień i noc) oraz w ciągu roku (zmiany pór roku) i wiele innych interesujących zjawisk. Wszyscy uczniowie wrócili bardzo zadowoleni.

 • Kiermasz wielkanocny

  11.04.2017

  Rada Rodziców po raz kolejny zorganizowała kiermasz ozdób wielkanocnych. Rodzice i uczniowie własnoręcznie wykonali pisanki, koszyczki, świece i wianki wielkanocne. Było kolorowo i wiosennie. Kiermasz cieszył się największym zainteresowaniem wśród uczniów szkoły podstawowej.

 • Dzień Wiosny

  21.03.2017

  Tego dnia w naszej szkole odbył się coroczny konkurs „Mam talent’, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Społeczność uczniowską oraz nauczycieli i pracowników szkoły przywitały w imieniu Samorządu Uczniowskiego K. Frąckiewicz
  i A. Kokoszka. Uczniowie z klas III i IV szkoły podstawowej zaprezentowali krótkie przedstawienie dotyczące przyjścia wiosny. Kiedy wreszcie przegnaliśmy zimę przyszedł czas na prezentacje w ramach konkursu „Mam talent”. Uczniowie zaprezentowali swoje talenty muzyczne, wokalne, plastyczne,     gimnastyczne, a nawet aktorskie. Uczestników oceniało jury w składzie panie:       E. Kaczmarek, M. Hejmowska  i M.Kubacka oraz przedstawiciele uczniów W. Kromp i D. Syrek. Publiczność kibicowała wszystkim uczestnikom i z uwagą oglądała poszczególne prezentacje.
   

 • Wycieczka do rezerwatu stepowego "Zbocza Płutowskie"

  04.04.2017

  4.04.2017 r. w ramach zajęć z przyrody uczniowie klasy V pod opieką Grażyny Bukowskiej udali się do rezerwatu stepowego „Zbocza Płutowskie”. O tej porze, jak co roku mamy okazję obejrzenia pięknej, bardzo rzadko występującej w naszym kraju będącej pod ochroną rośliny - miłka wiosennego.

  Uczniowie w klasie zaznaczali na mapce trasę wycieczki, następnie na boisku szkolnym oraz w czasie wycieczki wykonywali zadania umieszczone w karcie pracy. Wyznaczali za pomocą kompasu kierunki świata,  używając przewodników do oznaczania roślin rozpoznawali kwitnące rośliny zielne oraz drzewa i krzewy, wypisywali informacje o rezerwacie z kolorowych tablic znajdujących się na terenie „Zboczy Płutowskich”.

  Wszyscy pracowali z dużym zaangażowaniem. Na szczęście pogoda cały czas dopisywała i mimo długiej, męczącej wędrówki uczniowie wrócili zadowoleni i bogatsi w nową wiedzę dotyczącą miejsc chronionych w najbliższej okolicy.

 • Gminna Olimpiada Ekologiczna

  04.04.2017

  4. 04. 2017 r. na terenie naszej gminy miała miejsce Gminna Olimpiada Ekologiczna, do której przystąpili reprezentanci wszystkich szkół naszej gminy.

  Zarówno przedstawiciele szkół podstawowych, jak i gimnazjów pisali testy przygotowane przez pana Huberta Sierocińskiego zawierające 40 pytań zamkniętych.  Nasi uczniowie odnieśli w tym roku znaczący sukces.

  W kategorii szkół podstawowych zajęli:

  - I miejsce - Weronika Kromp

  - II miejsca - Oliwia Jarocka i Michał Plak

  W kategorii gimnazjów:

  - III miejsce Anastazja Lemańczyk

  Wymienieni uczniowie będą reprezentować gminę 26.04.2017 r. w Powiatowej Olimpiadzie Ekologicznej w Chełmnie. Życzymy powodzenia.

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Zespół Szkół w Starogrodzie, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum
  Starogród, 86-200 Chełmno1
 • 056 676 08 00

Galeria zdjęć