16 maja uczniowie klas 0 i II mieli okazję odwiedzić pasiekę należącą do pana Józefa Monki. Udało nam się zaobserwować pracujące wokół ula pszczoły. Zobaczyliśmy ramki, w których owady te gromadzą miód, a nawet udało nam się skosztować tego słodkiego przysmaku prosto z ula. Zobaczyliśmy, jak wygląda pszczelarz w stroju, w którym pracuje przy ulach oraz dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji z życia pszczół. Ciekawe, ile osób wiedziało, że aby uzyskać 1 kg miodu, pszczoły muszą odwiedzić 4 miliony kwiatów?
Konkurs recytatorski "Strofy o Ojczyźnie"
9 maja 2017r. odbył się szkolny konkurs recytatorski pn.: „Strofy o Ojczyźnie”. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Najpierw odbyły się eliminacje we wszystkich klasach 0 – III, w wyniku których do etapu szkolnego przeszło 14 osób. Z wielką przyjemnością wszyscy wysłuchaliśmy ich recytacji. Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: p. Dorota Krawiec, p. Mirosława Przybycień - Rybak oraz p. Daria Łukasik. Jury najwyżej oceniło recytację: Nikoli Pędowskiej „A w tej naszej Ojczyźnie” (autora brak) i Miłosza Grygorowicza z wierszem „Wisła” Cz. Janczarskiego. II miejsce zajął Tomasz Zaremba z kl. „0”, który recytował wiersz „Co to jest Polska?” Cz. Janczarskiego. Miejsce III zajęły równorzędnie Marta Schabowska z kl. II recytując wiersz Cz. Janczarskiego „Nasza stolica” i Marta Kosińska z klasy I z wierszem W. Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”. Pozostali recytatorzy otrzymali dyplomy i upominki za udział w konkursie.
Rocznica uchwalenia Kostytucji 3-ego Maja
28 kwietnia klasa III gimnazjum wraz z wychowawczynią p. D. Krawiec zaprosiła całą społeczność uczniowską na apel poświęcony 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Starsi uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie, a młodsi poznać, okoliczności towarzyszące temu wydarzeniu oraz sylwetki znanych Polaków tamtych czasów. Klaudia, Kasia, Andżelika i Marcel przypomnieli też najważniejsze postanowienia tego bardzo postępowego, jak na owe czasy, dokumentu. Całość poprowadziła Anastazja Lemańczyk, a nad „sprawami technicznymi” czuwał Jakub Stalmirski.
Widowisko Kalejdoskop
Przyjazd pana S. Sielickiego staje się już naszą szkolną tradycją. Tym razem uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w tym niecodziennym przedstawieniu. W czasie widowiska dzieci poznały ceremonie świata, sposoby powitań na Hawajach i nie tylko, a także brali udział w święcie światła - Chanuka. Jak zawsze konkursom i zmaganiom uczestników towarzyszyła kolorowa, ogromna piłka oraz hasło „Nie ważne kto wygra, nie ważne kto gra byleby zabawa była na 102”. Przedstawienie jak zwykle spodobało się uczniom, którzy już czekają na kolejny występ.
Wycieczka do Planetarium
11 kwietnia 2017r. uczniowie najmłodszych klas wyjechali do Planetarium w Toruniu. Tam obejrzeli seans pt.: „Astropies Łajka”, podczas którego poznali różne „zwierzęce” gwiazdozbiory. Następnie mieli możliwość wziąć udział w interaktywnej wystawie Geodium (Geo – Ziemia). Na wystawie dzieci mogły obserwować min. erupcję wulkanu, naprężenia płyt litosfery (trzęsienie Ziemi), pojawianie się zorzy polarnej oraz zmiany oświetlenia Ziemi w ciągu doby (dzień i noc) oraz w ciągu roku (zmiany pór roku) i wiele innych interesujących zjawisk. Wszyscy uczniowie wrócili bardzo zadowoleni.
Dzień Wiosny
Tego dnia w naszej szkole odbył się coroczny konkurs „Mam talent’, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Społeczność uczniowską oraz nauczycieli i pracowników szkoły przywitały w imieniu Samorządu Uczniowskiego K. Frąckiewicz
i A. Kokoszka. Uczniowie z klas III i IV szkoły podstawowej zaprezentowali krótkie przedstawienie dotyczące przyjścia wiosny. Kiedy wreszcie przegnaliśmy zimę przyszedł czas na prezentacje w ramach konkursu „Mam talent”. Uczniowie zaprezentowali swoje talenty muzyczne, wokalne, plastyczne, gimnastyczne, a nawet aktorskie. Uczestników oceniało jury w składzie panie: E. Kaczmarek, M. Hejmowska i M.Kubacka oraz przedstawiciele uczniów W. Kromp i D. Syrek. Publiczność kibicowała wszystkim uczestnikom i z uwagą oglądała poszczególne prezentacje.
Wycieczka do rezerwatu stepowego "Zbocza Płutowskie"
4.04.2017 r. w ramach zajęć z przyrody uczniowie klasy V pod opieką Grażyny Bukowskiej udali się do rezerwatu stepowego „Zbocza Płutowskie”. O tej porze, jak co roku mamy okazję obejrzenia pięknej, bardzo rzadko występującej w naszym kraju będącej pod ochroną rośliny - miłka wiosennego.
Uczniowie w klasie zaznaczali na mapce trasę wycieczki, następnie na boisku szkolnym oraz w czasie wycieczki wykonywali zadania umieszczone w karcie pracy. Wyznaczali za pomocą kompasu kierunki świata, używając przewodników do oznaczania roślin rozpoznawali kwitnące rośliny zielne oraz drzewa i krzewy, wypisywali informacje o rezerwacie z kolorowych tablic znajdujących się na terenie „Zboczy Płutowskich”.
Wszyscy pracowali z dużym zaangażowaniem. Na szczęście pogoda cały czas dopisywała i mimo długiej, męczącej wędrówki uczniowie wrócili zadowoleni i bogatsi w nową wiedzę dotyczącą miejsc chronionych w najbliższej okolicy.
Gminna Olimpiada Ekologiczna
4. 04. 2017 r. na terenie naszej gminy miała miejsce Gminna Olimpiada Ekologiczna, do której przystąpili reprezentanci wszystkich szkół naszej gminy.
Zarówno przedstawiciele szkół podstawowych, jak i gimnazjów pisali testy przygotowane przez pana Huberta Sierocińskiego zawierające 40 pytań zamkniętych. Nasi uczniowie odnieśli w tym roku znaczący sukces.
W kategorii szkół podstawowych zajęli:
- I miejsce - Weronika Kromp
- II miejsca - Oliwia Jarocka i Michał Plak
W kategorii gimnazjów:
- III miejsce Anastazja Lemańczyk
Wymienieni uczniowie będą reprezentować gminę 26.04.2017 r. w Powiatowej Olimpiadzie Ekologicznej w Chełmnie. Życzymy powodzenia.
Walentynki
Dnia 14.02 w naszej szkole odbyły się Walentynki, z okazji których wszyscy ubraliśmy się na czerwono. Miał miejsce konkurs „Szalone fryzury”, który wygrali: Michał Kamiński z kl. IV i Daria Syrek z kl I sp. Kilkoro uczniów z klas IV-VI sp i gimnazjum wzięło udział w szkolnym konkursie recytatorskim „Miłość niejedno ma imię”. Po naradzie, jury w składnie Pani dyrektor Ewa Kaczmarek, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starogrodzie Pani Mirosława Przybycień-Rybak i Pani Judyta Kowalska, zadecydowało, że I miejsce w kategorii szkoły podstawowej zajęła Oliwia Jarocka z kl. VI sp, II ex aequo miejsce zajęły Karmela Dekowska i Martyna Głowacka – obie z klasy V sp. W gimnazjum I miejsce zajął Radosław Reszczyński z kl. II g. Po recytacji koło teatralne zaprezentowało „Randkę w ciemno”. Tego dnia w naszej szkole działała Poczta Walentynowa, za pośrednictwem której można okazać komuś miłość lub sympatię.
Dzień Babci i Dziadka
Dnia 26 stycznia o godzinie 12:30 w naszej szkole odbył się Dzień Babci i Dziadka.Gdy wszyscy goście dotarli już na miejsce rozpoczęła się akademia. Goście zostali poczęstowani kawą oraz ciastami przygotowanymi przez rodziców. Jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie z klasy 0 i I sp w występie pod tytułem "Czerwony Kapturek". Następnie odbył się pokaz mody zaprezentowany przez gimnazjalistów. Występ ten przyniósł wiele radości naszym gościom. Następnie klasa II i III zaprezentowała piosenkę pod tytułem "Bo co może co może mały człowiek". W następnej kolejności klasa I gimnazjum zaprezentowała skecz, który zapewnił naszym gościom wiele radości i humoru .Po zaprezentowaniu się klas, odbyło się koncert dla babci i dziadka. Nasi soliści: Paulina Frąckiewicz, Wiktoria Frąckiewicz, Wiktoria Grajewska oraz Jakub Zaremba pięknie zaśpiewali piosenki z młodych lat naszych wyśmienitych gości. Pomiędzy piosenkami uczniowie poszczególnych klas składali życzenia babciom i dziadkom. Również uczestnicy szkolnego koła tanecznego "Venus" zaprezentowali dwa tańce. . Na zakończenie wszyscy uczniowie zaśpiewali "100 lat". Było bardzo miło i sympatycznie, babcie i dziadkowie byli bardzo zadowoleni ze swoich wnucząt.
Zajęcia taneczne
Taniec to świetna zabawa i okazja do dbania o zdrowie?
Tak! O tym przekonała się społeczność uczniowska w Starogrodzie. Dnia 11 stycznia 2017 roku uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjaliści wzięli udział w zajęciach tanecznych z prowadzącą panią Adrianną Krzemińską - instruktor zumby ze Świecia. Wszyscy świetnie bawili się, a dodatkowo nauczyli nowych kroków zumby.
Dowodem aktywności dzieci były krople potu na czole. Spotkanie zorganizowała pani Magdalena Kubisztal. Zajęcia zorganizowano dzięki dofinansowaniu z Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.
Lekcja w Muzeum Ziemi Chełmińskiej
Uczniowie klas młodszych 0- IV szkoły podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Starogrodzie wraz z wychowawcami rozpoczęli rok 2017 "kulturalnie". Dnia 5 stycznia 2017 roku tj. czwartek wybrali się do Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie na lekcję muzealną o tematyce bożonarodzeniowej. Uczniowie mieli okazję do bliskiego kontaktu z dawną kulturą. Najpierw przewodnik pani Anna Kozikowska- Grzeszna opowiedziała o historii Świąt Bożego Narodzenia, o tym jakie kiedyś były tradycje i jakie mamy teraz. Dzieci miały okazję obejrzeć bogatą wystawę w przedmioty z dawnych czasów np. sanki, narty, wystrój stołu wigilijnego. Mieli okazję zobaczyć, na jakich sankach kiedyś zjeżdżali ich rodzice, jak produkowano słodycze. Poznali maszynkę do robienia karmelków.
Uczniowie byli zachwyceni i były pod wrażeniem ekspozycji. Na zakończenie wręczyli podziękowanie pani przewodnik. Wyjazd zorganizowała pani Magdalena Kubisztal.
Konkurs "Wieniec adwentowy"
Jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie na ,,Najładniejszy wieniec adwentowy". Wieniec pomaga chrześcijanom w odmierzaniu czasu do Bożego Narodzenia. Świece na wieńcu adwentowym zapalane są w klasach przez cały adwent co pomaga w skupieniu i modlitwie w czasie oczekiwania na przyjście Pana Jezusa.
Najpiękniejszy wieniec ucznia z III klasy gimnazjum Jakuba Stalmirskiego zasilił szkolny kiermasz bożonarodzeniowy.
Lista uczniów wyróżnionych w konkursie:
1. Aleksandra Dankowska
2. Marta Kosińska
3. Karol Wierzchowski
4. Anita Bulińska
5. Małgorzata Felisiak
6. Filip Strużyński
7. Józefina Geppus
8. Joanna Szmelc
9. Wiktoria Boruszak
10. Weronika Kromp
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie za rok.
Szkolny Turniej Szachowy
W Zespole Szkół w Starogrodzie w grudniu 2016 roku przeprowadzono po raz pierwszy Szkolny Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Szkoły.
Eliminacje do tego turnieju objęły wszystkich uczniów szkoły od klasy drugiej Szkoły podstawowej aż do klasy trzeciej gimnazjum. W wyniku przeprowadzonych eliminacji do II etapu zakwalifikowało się 12 gimnazjalistów. W wyniku rozegranych pojedynków szachowych uczniowie gimnazjum uplasowali się na następujących miejscach:
I miejsce Piotr Tomaszewski
II miejsce Andrzej Post
III miejsce Oskar Patuła
IV miejsce Radosław Reszczyński
W wyniku rozegranych pojedynków szachowych uczniowie ze szkoły podstawowej uplasowali się na następujących miejscach:
I miejsce Bartosz Herbuś
II miejsce Julia Sadowczyk
III miejsce Antonina Kromp
Uczniowie prowadzili rozgrywki w wyniku których najlepsi szachiści oraz najleprze szachistki otrzymali puchary z rąk Pani Dyrektor w dniu 22 grudnia 2016 roku, a byli to:
w kategorii Gimnazjum:
Piotr Tomaszewski oraz Martyna Patuła
w kategorii Szkoła Podstawowa:
Bartosz Herbuś oraz Julia Sadowczyk
Wszyscy uczestnicy drugiego etapu turnieju szachowego (łącznie 24 osoby) otrzymali z rąk Pani dyrektor upominki.
Nadzór nad regulaminowym przebiegiem turnieju sprawowali nauczyciele:
Bogumiła Mazurkiewicz
Renata Piękoś
Patryk Grzeszczak
Gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju.
Mikołajki
Mikołajki to jeden z najbardziej lubianych przez maluchy dni. Po porannych wizytach św. Mikołaja w klasach, nadszedł czas, aby ubrać szkolną choinkę na korytarzu. Zaczęliśmy od prezentacji klasowych - rozpoczęli drugoklasiści inscenizacją "Trzy smoki", następnie pozostali uczniowie zaśpiewali zimowo-świąteczne piosenki i wygłosili wiersze. Na koniec wspólnie ustroiliśmy nasze świąteczne drzewko własnoręcznie wykonanymi ozdobami. Przy tak pięknej choince wszyscy zrobili sobie zdjęcia i osłodzili tę uroczystość małym poczęstunkiem.
Dzień Misia
Każdego roku uczniowie klas 0-III wraz z wychowawczyniami i p. Mirosławą Przybycień-Rybak obchodzą Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tegoroczną uroczystość uświetniła barwna i emocjonująca inscenizacja przedstawiająca Kubusia Puchatka wraz z przyjaciółmi w poszukiwaniu skarbu piratów, przygotowana przez panią J. Kowalską. Nastąpiło też oczekiwane rozstrzygnięcie dwóch konkursów – literackiego na opis misia oraz plastycznego na najładniejszą figurkę misia z plasteliny. Pani dyrektor szkoły Ewa Kaczmarek oraz pani dyrektor GBP Mirosława Przybycień-Rybak wręczyły nagrody dla zwycięzców i uczestników konkursów. Najciekawsze opisy przygotowali – Wojtek Wołoszyn, Marta Schabowska, Miłosz Grygorowicz, Hubert Rybicki oraz Maciek Pieczonka. Najpiękniejsze misie ulepili – Oliwka Spychalska, Daria Syrek, Nikola Pędowska i Hubert Rybicki. Następnie zerówka zaprosiła na małe conieco, przygotowane z panią wychowawczynią oraz rogaliki upieczone przez panią Reimus. Na koniec odbyła się sesją fotograficzna z udziałem dzieci i misiów. Uroczystość została przygotowana przez panie – M. Przybycień -Rybak, J. Kowalską oraz M. Kwelę
Warsztaty profilaktyczne "Dopóki się nie uzależnisz"
Dnia 23 listopada 2016 r. w Zespole Szkół w Starogrodzie odbyły się warsztaty profilaktyczne adresowane do uczniów gimnazjum „Dopóki się nie uzależnisz” przeprowadzone przez specjalistę pana Andrzeja Burzyńskiego.
Warsztaty zostały przeprowadzone w dwóch grupach:
- Uczniowie klasy I gimnazjum na 1 i 2 godzinie lekcyjnej
- Uczniowie klas II i III gimnazjum na 3 i 4 godzinie lekcyjnej
W ramach profilaktyki specjalista przeanalizował z uczniami ryzykowne zachowania, które mogą doprowadzić do różnych form uzależnień, w tym alkoholowego. Forma warsztatów dała młodzieży możliwość dyskutowania, zadawania pytań i wyrażania swoich opinii w obecności specjalisty, który na bieżąco wyjaśniał wątpliwości i odpowiadał na postawione pytania. Młodzież po warsztatach wyszła zadowolona, z małym niedosytem, twierdząc, że za szybko skończyły się zajęcia.
Dzień Życzliwości
17 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości . Już od samego rana wszyscy mogli tworzyć na korytarzu łąkę życzeń i pozdrowień, dokładając kolejne płatki z miłymi słowami kierowanymi do kolegów i nauczycieli. Na godzinach wychowawczych maluchy z klas 0-III oglądały prezentację, a starsza młodzież krótkie filmiki z różnymi scenkami z życia, próbując znaleźć sposoby rozwiązania trudnych sytuacji. Później wszyscy uczniowie mogli zobaczyć inscenizację o złym zachowaniu i jego konsekwencjach, przygotowaną przez uczestników koła teatralnego i jego opiekunkę p. A.Matus. Gimnazjaliści sprawdzili w tym dniu, jakie postawy wśród uczniów są najbardziej pożądanie i niepożądane. Uczniowie szkoły podstawowej stawiają na – szacunek, przyjaźń i prawdomówność, zaś gimnazjaliści na tolerancję, szacunek i prawdomówność. Młodsi uczniowie nie chcą przemocy, nieodpowiedzialności i nieżyczliwości, zaś uczniowie gimnazjum – fałszu, przemocy i dwulicowości. Zespół wychowawczy dziękuję uczniom za zaangażowanie w działaniach zorganizowanych tego dnia.
Archiwum Aktualności
- Luty 2025
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Luty 2024
- Listopad 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Maj 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Styczeń 2022
- Październik 2021
- Wrzesień 2021
- Sierpień 2021
- Wszystkie