• Rekrutacja do przedszkola

     • Dokumenty rekrutacyjne oraz regulamin  dostępne są w zakładce  Dokumenty/Rekrutacja.

      W tym miejscu również wniosek o przyjęcie do klasy I naszje szkoły.

     • Występ charytatywny

     • 13 grudnia 2023 dzieci z klasy "0" wystąpiły na scenie kinoteatru Rondo podczas koncertu charytatywnego dla Arka. Dobro wraca

     • Szachy- aktywna wieś

     • Dnia 22 listopada 2023 odbył się turniej szachowy z cyklu "Szachy - aktywna wieś". Turniej organizowała fundacja Zagrajmy razem we współpracy z Gminą Chełmno. Wzięło w nim udział 67 zawodników i zawodniczek z sześciu szkół naszego województwa. W wyniku rozgrywek wyłoniono najlepszych zawodników. Zostali nimi dwaj uczniowie z naszej szkoły Maksymilian Wozich pierwsze miejsce Wilhelm Wozich drugie miejsce. TWszyscy zawodnicy otrzymali medale, dyplomy, nagrodę oraz poczęstunek. Medale wręczył Wójt Gminy Chełmno Krzysztof Wypij wraz z Panią Dyrektor Ewą Kaczmarek.

     • Narodowe Święto Niepodległości

     • W dniu 10 listopada odbyła się w szkole uroczysta akademia z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie z klas V, VI i III recytowali wiersze o Polsce i przypomnieli walkę Polaków o niepodległość. Całości dopełniło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych tak ciągle żywych i aktualnych.

      W sobotę 11 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej uświetnili gminne obchody Święta Niepodległości. Przy maszcie w Starogrodzie odbyło się uroczyste wciągnięcie flagi i śpiewanie hymnu państwowego. Następnie delegacje oraz władze gminy złożyli kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Potem odbyła się uroczysta msza święta w kościele parafialnym p.w. Św. Barbary w Starogrodzie w intencji ojczyzny. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny i wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne. Każdy z uczestników otrzymał kotyliony, flagi i śpiewniki. Po mszy świętej nastąpił słodki poczęstunek w Gościńcu Starogrodzkim.

     • Pasowanie pierwszoklasistów

     • 16 października miała miejsce ważna uroczystość dla pierwszoklasistów i ich Rodziców - ślubowanie i pasowanie na ucznia. Pięknie zaprezentowały się pierwszaki zdając swój pierwszy "egzamin". Starsi koledzy wierszem składali życzenia, pani dyrektor wręczała dyplomy, a pan wójt i rodzice ufundowali upominki. Po występie był słodki poczęstunek. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i Waszą obecność.

     • Spotkanie z tradycją w naszej szkole

     • Z czym kojarzy Wam się tradycja?

      Być może z wigilijną kolacją, witaczami przy każdej wsi, a może pokazem tanecznym zespołu folkowego?

      Tradycja to także nasze otoczenie i to, co z nim robimy. Może sprawiać frajdę i uczyć. Już w poniedziałek 18 września przekonacie się sami, że tradycja ale i nauka może być ciekawa!

      Serdecznie zapraszamy do udziału w zajęciach zielarskich – wybierzecie się na spacer i poznacie działanie roślin. Być może okaże się, że Wasze śniadanie składać się będzie wyłącznie z pysznej zieleniny! Lekcje zielarskie poprowadzone będą przez Sarę Orzechowską – specjalistkę w etnobtoanice, czyli nauce o wykorzystaniu roślin przez naszych przodków.

      Młodsze dzieci zapraszamy na spotkanie ze szkutnikiem! Jest to osoba, która własnoręcznie wykonuje łodzie. Na zajęciach przygotowanych specjalnie dla Was, poznacie narzędzia do tzw. Ciosania i dłubania dawnych łodzie, tzw. Dłubanej. Czy będziecie na tyle odważni, by wziąć narzędzia w dłoń i spróbować samemu wykonać wykonać własną, zabawkową łódkę? Szkutnikiem będzie Rafał Kmieć, pasjonata dawnych łodzi.

      Zajęcia organizuje Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Manowce, które reaktywuje zapomniane rzemiosło i promuje tradycję poprzez np. pisanie o niej książek, realizację spektakli teatralnych, organizację wykładów etnologicznych.

      Projekt realizowany jest dzięki dofinansowaniu Zarząd Powiatu Chełmińskiego.

     • Powiatowy Konkurs Ortograficzny "O pióro starosty chełmińskiego"

     • W Szkole Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Starogrodzie po raz  osiemnasty odbył Powiatowy konkurs ortograficzny „O Pióro Starosty”.  W tym niezwykle trudnym konkursie wzięło udział 47 uczniów z 20 szkół Powiatu Chełmińskiego. 

      W kategorii klas I-III tytuł Mistrza Ortografii  zdobyła Iga Marks ze Szkoły  Podstawowej w Lisewie, II miejsce zajęła Zuzanna Maciejewska z Zespołu Szkół w Unisławiu, a III miejsce Bartosz Karbowiak ze szkoły w Krusinie.  

      W kategorii klas IV-VI tytuł Mistrza Ortografii  zdobyła Zuzanna  Preis ze Szkoły  Podstawowej w Lisewie, II miejsce zajęła Liwia Zielińska  ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmnie, a III miejsce Dominika Baca ze szkoły w Grzybnie. 

      W kategorii klas VII-VIII tytuł Mistrza Ortografii  zdobyła Edyta Małecka ze Szkoły  Podstawowej w Małych Łunawach, II miejsce zajęła Michalina Podleś z Zespołu Szkół w Unisławiu  , a III miejsce Monika Krakowiak  ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmnie. 

      Nagrody i dyplomy wręczyli zwycięzcom wicestarosta Wojciech Bińczyk oraz organizatorka dyrektor Szkoły Podstawowej w Starogrodzie  Ewa Kaczmarek. 

     • Kwiecień miesiącem książki

     • Nasza szkoła przystąpiła do akcji „Kwiecień miesiącem książki”.  W kwietniu są dwa święta poświęcone książkom. Pierwsze z nich to Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, które przypada 2 kwietnia i drugie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony 23 kwietnia.

                  Pierwszym działaniem podjętym w naszej szkole była wizyta bibliotekarki szkolnej,
      p. A. Matus w „zerówce” i klasach I-III. Uczniowie wysłuchali wiersz „Smutna książeczka”,
      a następnie uczestniczyli w pogadance na temat zasad dbania o książki. Bibliotekarka zapoznała dzieci  z konkursami czytelniczymi planowanymi w naszej szkole na kwiecień. Wszystkie klasy otrzymały dyplomy za udział w obchodach Międzynarodowego  Dnia Książki dla Dzieci, uczniowie otrzymali odznaki „Czytelnik na medal” oraz kolorowanki w rozmiarze XXL, które pięknie pokolorowane zostały wywieszone na szkolnym korytarzu.

                  20 kwietnia 2023 r. uczniowie klas IV-VI udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej
      w Chełmnie. Tam poznali zasady funkcjonowania placówki, dowiedzieli  się co zrobić, aby zostać czytelnikiem biblioteki, odwiedzili dział  dla dzieci i dorosłych. Ostatnim punktem była wizyta w czytelni. Pani bibliotekarka w ciekawy sposób zapoznała uczniów ze zbiorami dostępnymi w czytelni. Dzieci mogły zobaczyć najstarszą książkę spośród zbiorów MBP
      w Chełmnie, książkę najmniejszą oraz książkę najcięższą.  Następnie zaciekawieni uczniowie oglądali książki dotyczące ich zainteresowań oraz sprawdzali w herbarzu swoje szlacheckie pochodzenie.

                  Na szkolnym korytarzu utworzono wystawę książek pt. „Nauczyciele polecają książki swojego dzieciństwa”. Dzięki niej uczniowie mogli zapoznać się z ulubionymi książkami swoich nauczycieli.

                   W ramach akcji „Kwiecień miesiącem książki” w naszej szkole odbyły się następujące konkursy:

      • Konkurs dla klas I-III – „Bohater mojej ulubionej książki”

      I m-ce – Maja Zaremba – klasa I

      II m-ce – Kornelia Berent – Kukulska – klasa II

      III m-ce – Kornelia Barańska – klasa I

                    - Antoni Domaradzki

      • Konkurs dla klas IV-VIII – „Lektura sfotografowana”

      I m-ce – Lena Skorupska – klasa VI

      II m-ce – Wilhelm Wozich – klasa V

       

      • Konkurs dla klas IV-VIII – „Plakat – moja ulubiona książka”

      I m-ce – Wilhelm Wozich

      II m-ce – Dominika Kromp

       

      24 kwietnia chętni uczniowie wzięli udział w zabawie „Przebierz się za bohatera ulubionej książki”.  Uczestnicy zabawy otrzymali drobne upominki.

     • Pokazy fizykochemiczne "Czuję chemię do fizyki"

     • W dniu 23 marca 2023 r. odbyły się w naszej szkole pokazy fizykochemiczne „Czuję chemię do fizyki”. Uczestniczyli w nich uczniowie z klas I-VII oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Pan prowadzący w bardzo ciekawy i przystępny sposób tłumaczył dzieciom i młodzieży działanie poduszkowca, wpływ różnicy ciśnień na działanie organizmów, sposób działania półkul magdeburskich czy wpływ helu na głos ludzki. Każdy z uczestników chciał brać udział w doświadczeniach i aktywnie uczestniczył w dyskusji. Nawet po pokazie uczniowie byli podekscytowani i zaangażowaniem dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat tych niecodziennych zajęć.

     • Tydzień Mózgu

     • Tydzień Mózgu to akcja edukacyjna mająca na celu popularyzację wiedzy o mózgu i jego działaniu. W dniach 14 i 17 marca 2023 r. w ramach tegorocznej akcji odbyły się w klasie 4 i 5 zajęcia „Jak dbać o swój mózg?”. W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się, co należy robić, aby dbać o swój mózg. Poznali techniki relaksacyjne pozwalające na tzw. „reset” mózgu i mogli sprawdzić możliwości swojego mózgu rozwiązując łamigłówki słowno-logiczne.

     • Spotkanie z panią archeolog

     • 10.03.2023r. naszą szkołę odwiedziła Dr Alicja Drozd - Lipińska z Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu - , antropolog, archeolog, biegły sądowy.

      Nasz gość odwiedził szkołę, aby opowiedzieć uczniom o specyfice wykonywanych przez siebie zawodów, a w szczególności antropologa i archeologa. Przywiozła ze sobą nie tylko ciekawe eksponaty, ale również podstawowe narzędzie pracy – grackę. Dla Pani Doktor nie było to pierwsze spotkanie z naszą szkoła. Był to powrót do szkoły w Starogrodzie po 20 latach od badań wykopaliskowych w Kałdusie, a dla nas, dzięki bardzo ciekawej prezentacji - fascynująca podróż w czasie, za którą bardzo dziękujemy.

     • Konferencja "Czy szachy uczą?"

     • W naszej szkole  uczniowie grają w szachy i odnoszą sukcesy. Konferencja na temat szachów została zorganizowana dla głównie dla rodziców  i nauczycieli, ale w wydarzeniu uczestniczyli również uczniowie ze szkół gminnych. Cieszymy się, że z zaproszenia skorzystała i kujawsko-pomorska wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz, radni Gminy Chełmno Krystyna Iwańska i Bartosz Kubacki,  dyrektorzy szkół Gminy Chełmno,  uczniowie Gminy Chełmno, rodzice, nauczyciele oraz uczniowie.  

      Konferencja rozpoczęła się grą symultaniczną z krajowym mistrzem szachowym Pawłem Kukułą, która dostarczyła mnóstwo emocji  15 uczniom ze szkół Gminy Chełmno oraz 2 dorosłych.  Ciekawie było patrzeć na te zmagania.  

      Następnie dyrektor szkoły Ewa Kaczmarek otworzyła drugą konferencji. Pani Bogumiła Mazurkiewicz, nasza szkolna nauczycielka szachów, omówiła zalety gry w szachy.   Entuzjasta  szachów Bernard Mroziński udowodnił, że w szachy można zagrać w każdym wieku i może grać każde dziecko. 

      Bardzo ciekawym punktem tej części okazała się prezentacja Pawła Kukuły, który opowiedział o swojej karierze szachowej, z zapałem przedstawił różne ciekawostki, pokazał zdjęcia oraz udzielił  krótkiej lekcji gry w szachy. 

     • Masz problem- zwróć się o pomoc

     • INFORMACJA

      o działających telefonach udzielających bezpłatnej pomocy na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom:

      800-12-00-02   Ogólnopolskie Pogotowie dla ofiar Przemocy   w Rodzinie „Niebieska linia”

       

      801 889 880       Telefon zaufania dedykowany osobom cierpiącym z powodu uzależnień behawioralnych oraz ich bliskich – infolinia czynna codziennie w godzinach 17.00 do 22.00 z wyjątkiem świąt państwowych

       

      800 199 990  Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki   – Narkomania, telefon czynny codziennie od godziny 16.00 do 21.00

      Więcej informacji pod adresem:

      https://www.uzaleznieniabehawioralne.pl/

     • OTWP

     • Dnia 22 marca 2023 na 7 lekcji odbędą się szkolne eliminacje etapu gminnego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Etap gminny odbędzie się 14 kwietnia 2023 roku o godz.10.50 w naszej szkole. Są dwie kategorie:

      kl.I-IV

      Kl.V-VIII

      Prosimy o zgłaszanie się w sekretariacie.

      BAZA_PYTAN_OTWP_SW-ce_2023_(1).pdf

     • Laboratorium Przyszłości

     • W marcu na zajęciach techniki rozpoczęliśmy pracę z zestawami do budowy mostów "Polydron Bridges". Po dokładnym zapoznaniu się z instrukcjami i wybraniu potrzebnych elementów, uczniowie klasy V przystąpili do budowy mostu zwodzonego, wspornikowego, wiszącego i wantowego. Praca szła bardzo sprawnie, efekty widoczne były już pod koniec lekcji.

     • Rekrutacja do szkoły

     • Proszę dokonywać zapisów dzieci do klasy I na rok szkolny 2023/2024 w terminie do 31 marca 2023 roku.. Wniosek o przyjęcie do klasy I można pobrać w sekretariacie lub na stronie internetowej szkoły w zakładce  DOKUMENTACJA/REKRUTACJA. 

     • Walentynki

     • Dnia 14 lutego odbyły się szkolne walentynki. Z tej okazji uczniowie klas 1-6 wzięli udział w szkolnym konkursie recytatorskim „Miłość niejedno ma imię”. Oceniani byli przez jury w składzie: P. Dyrektor Ewa Kaczmarek, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starogrodzie P. Mirosława Przybycień – Rybak oraz P. Małgorzata Kwela.

      W kategorii klas 1-3 1. miejsce zajęła Alicja Lisewska, 2. Zofia Andrysiak oraz Alicja Krawczyk, zaś miejsce 3. Aleksandra Tomaszewska.

      W kategorii klas 4-6 1. miejsce zajęła Olga Reimus, 2. Wilhelm Wozich, a 3. Tomasz Zaremba. Nagrody w konkursie ufundowała Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starogrodzie P. Mirosława Przybycień – Rybak.

       

      W tym dniu odbył się jeszcze jeden konkurs - „Szalone fryzury”. Wzięło w nim udział 31 uczniów z przedszkola, zerówki oraz klas 1-5. Oceniani byli przez jury składające się z przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego: Jana Gronowskiego, Macieja Geppusa oraz Dominiki Kromp.

      W kategorii „Fryzura damska” 1. miejsce zajęła Iga Spychalska, 2. Alicja Krawczyk, a 3. Ada Zaremba.

      W kategorii „Fryzura męska” 1. miejsce zajął Szymon Kluczewski, 2. Szymon Schabowski, zaś 3. Wojciech Rakowski.

       

      Tradycyjnie tego dnia w naszej szkole dominować kolor czerwony, a uczniowie, nauczycieli i pracownicy mogli wyrazić dowody sympatii za pośrednictwem Szkolnej Poczty Walentynkowej.