Procedura przeprowadzania egzaminów poprawkowych.
Procedura przeprowadzania egzaminów poprawkowych
w Szkole Podstawowej w Starogrodzie
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz.U. z 2007 r. nr 83, poz. 562)
I. Warunki dopuszczenia do egzaminu poprawkowego
- Uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał ocenę niedostateczną z jednych albo dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych, może zdawać egzamin poprawkowy z tych zajęć.
II. Komisja egzaminacyjna
- Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły.
-
W skład komisji wchodzą:
- dyrektor szkoły jako przewodniczący komisji,
- nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne jako egzaminujący,
- nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne jako członek komisji.
- Nauczyciel, o którym mowa w punkcie 1b, może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych szczególnie uzasadnionych przypadkach. Dyrektor szkoły powołuje jako osobę egzaminującą innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.
- Przewodniczący komisji w szczególności:
- zatwierdza tematy (zadania),
- ustala czas trwania egzaminu,
- odpowiada za dokumentację egzaminu, wykonuje i odpowiada za inne czynności służbowe.
- ustala zestaw wymagań na egzamin poprawkowy, który przekazuje przewodniczącemu komisji nie później niż ostatniego dnia zajęć,
- proponuje i przygotowuje na piśmie tematy (zadania) na egzamin pisemny i ustny,
- przedkłada przewodniczącemu komisji tematy (zadania) do zatwierdzania nie później niż jeden dzień przed wyznaczonym terminem egzaminu, ustalając stopień trudności tematów (zadań) odwołuje się do ogólnych kryteriów oceniania zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Nauczyciel egzaminator:
III. Zasady przeprowadzania egzaminu poprawkowego
- Termin egzaminu poprawkowego wyznacza dyrektor szkoły w ostatnim tygodniu ferii letnich.
- Przewodniczący komisji jest odpowiedzialny za skuteczne poinformowania ucznia i rodziców (prawnych opiekunów) o terminie egzaminu.
- Uczeń jest zobowiązany zgłosić się do sekretariatu szkolnego po zestaw wymagań na egzamin poprawkowy .
- Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, określonym przez dyrektora szkoły, nie później niż do końca września.
- Egzamin poprawkowy składa się z części pisemnej oraz części ustnej, z wyjątkiem egzaminu z plastyki, muzyki, zajęć artystycznych, techniki, zajęć technicznych, informatyki, technologii informacyjnej, zajęć komputerowych oraz wychowania fizycznego, z których egzamin ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.
- Zakres pytań przygotowany przez nauczyciela egzaminującego na egzamin poprawkowy powinien obejmować wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych rocznych ocen klasyfikacyjnych. Stopień trudności pytań powinien być adekwatny do kryteriów wymagań obowiązujących z danych zajęć edukacyjnych.
- Część pisemna egzaminów poprawkowych powinna trwać 45-60 minut.
- Uczniowi należy zagwarantować czas na przygotowanie się do odpowiedzi ustnej- maksymalnie 15 minut.
- Część ustna egzaminów poprawkowych powinna trwać 15-30 minut.
- Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna z zastrzeżeniem punktów V.3 i V.4b.
- W czasie egzaminu zdający jest zobowiązany do samodzielnej pracy.
- Egzamin w czasie, którego zdający korzysta z niedozwolonych form pomocy lub zakłóca jego prawidłowy przebieg zostaje przerwany. Decyzją w tej sprawie podejmuje przewodniczący po konsultacji z pozostałymi członkami komisji. W przypadku odmienności zdań przewodniczący zarządza głosowanie. Wynik głosowania jest ostateczny. Przerwanie egzaminu jest równoznaczne z utrzymaniem oceny wystawionej przez nauczyciela.
- Odstąpienie zdającego od którejkolwiek części egzaminu oznacza jego przerwanie i jest równoznaczne z utrzymaniem oceny wystawionej przez nauczyciela.
- Przy ustaleniu oceny należy kierować się ogólnymi kryteriami ocen sformułowanymi w zarządzeniu w sprawie zasad oceniania, klasyfikowania i promowania.
- Przy ustaleniu oceny z wychowania fizycznego, informatyki, techniki, plastyki i muzyki należy przede wszystkim brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z zadań.
IV. Dokumentacja egzaminu poprawkowego
1. Z przeprowadzonego egzaminu poprawkowego sporządza się protokół zawierający:
a. skład komisji
b. termin egzaminu
c. pytania egzaminacyjne
d. wynik egzaminu
e. ocenę ustaloną przez komisję.
2. Do protokółu załącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia
3. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
V. Postanowienia końcowe
- Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego nie otrzymuje promocji i powtarza klasę, z zastrzeżeniem punktu 2.
- Uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia, rada pedagogiczna może jeden raz w ciągu danego etapu edukacyjnego promować warunkowo do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych z wyłączeniem uczniów klas Vi szkoły podstawowej i III gimnazjum.
- Rodzice (prawni opiekunowie) mogą zgłosić pisemne zastrzeżenia do sposobu przeprowadzenia egzaminu poprawkowego w terminie 5 dni od daty egzaminu.
-
Dyrektor po rozpatrzeniu zgłoszonego zastrzeżenia w terminie 3 dni, podejmuje decyzję o:
- odrzuceniu wniosku, jeśli nie stwierdzi uchybień w sposobie przeprowadzenia egzaminu,
- ponownym przeprowadzeniu egzaminu poprawkowego dla danego ucznia, jeśli zostaną stwierdzone uchybienia przy przeprowadzaniu egzaminu poprawkowego.