Nawigacja

Dla uczniów


Poniedziałek 24.07.2017

DRODZY UCZNIOWIE

Na tej stronie będziecie mogli przejrzeć swoje plany lekcji, zmiany w zastępstwach, a także zapoznać się z innymi, bieżącymi informacjami. Mamy nadzieję, że strona przypadnie Wam do gustu i okaże się przydatna.

Jak szybko i efektywnie się uczyć?

Tutaj dowiesz się dlaczego nie ma jednej skutecznej dla wszystkich metody na przyswajanie wiedzy i jak wykorzystać do nauki swoje indywidualne zdolności…

Jedni mają pamięć wzrokową, inni lepiej zapamiętują dźwięki. Dlatego nie ma jednej, uniwersalnej metody nauki dla wszystkich… Najlepiej wykorzystywać swoje wrodzone, naturalne zdolności.

Niektórzy podczas nauki do klasówki czy egzaminu, obklejają całe mieszkanie karteczkami z notatkami, inni rysują skomplikowane mapy umysłu, które mają im pomóc przyswoić wiedzę i na dłużej ją zapamiętać.

Niektórzy wolą uczyć się sami, w ciszy i spokoju, inni przy głośno włączonej muzyce, a jeszcze inni w towarzystwie, w niewielkiej grupie. Są osoby, które lepiej przyswajają wiedzę rano, a są też takie, dla których późny wieczór i noc to najodpowiedniejszy czas na chłonięcie wiedzy. Wszystko zależy od typu osobowości i predyspozycji.

Pomogą obrazki i wiersze

Skuteczną i często wykorzystywaną metodą nauki jest mnemotechnika, która pomaga zapamiętywać szczegóły: wzory, daty, nazwiska. W tej metodzie pomaga nam wyobraźnia i szukanie skojarzeń, dzięki którym możemy nadać jakiejś rzeczy nowe znaczenie. Można układać historyjki i rymowanki, w których występują konieczne do zapamiętania i utrwalenia hasła. Im lepiej pracuje nasza wyobraźnia, tym szybciej i efektywniej przyswoimy trudne wzory czy regułki.

Pamiętajmy jednak, że podstawą efektywnej nauki jest zrozumienie — jeśli będziemy rozumieć daną partię materiału, tym szybciej ją przyswoimy. Nie ma sensu wkuwać mechanicznie na pamięć czegoś, o czym nie mamy pojęcia. Taka nauka sprawi, że nie tylko szybciej zapomnimy dany materiał, ale też nie będziemy potrafili wykorzystać wiedzy w praktyce.

Narysuj mapę pamięci

Większość uczniów i studentów podczas nauki wykorzystuje też własnoręcznie zrobione notatki. Ciekawą i szczególnie polecaną ich formą są mapy pamięci, dzięki którym w krótkim czasie można opanować spore partie materiału. Mapy pamięci są niejako słowno-przestrzenną formą rozpisania tematu na rzeczy najistotniejsze. Wzorem dla map jest budowa dendrytów, czyli komórek nerwowych w mózgu, które mają formę wielokrotnie rozgałęzionych drzew.

Jak zrobić taką mapę pamięci? W samym środku musimy umieścić temat, który chcemy opanować i przyswoić. Od niego odchodzą poszczególne gałęzie (punkty) i gałązki (podpunkty). Używamy tylko haseł, rysunków i bardzo kolorowej grafiki — im więcej kolorów, tym mapa pamięci będzie lepiej widoczna.

Wykonanie dobrej mapy wymaga wysiłku, dyscypliny i dobrego zrozumienia tematu, jednak dzięki niej szybko i bez problemu opanujemy materiał. Opracowując mapkę, nasz mózg musi bowiem dokonać odpowiedniej selekcji wiedzy i uporządkować materiał zgodnie ze schematami. Później wystarczy spojrzeć na taką mapkę, a natychmiast uruchomi się nasza pamięć, która będzie podążać w myśl rozrysowanych kanałów.

Szybko, ze zrozumieniem

Kto chce szybko i efektywnie się uczyć, powinien posiąść umiejętność szybkiego czytania. Można się tego nauczyć na różnego rodzaju kursach. Pamiętajmy jednak, że ich efekty są uzależnione od indywidualnych możliwości i predyspozycji kursantów. Nie każdy ma przecież pamięć fotograficzną i nie każdemu taka umiejętność jest potrzebna. Trening szybkiego czytania jest przydatny, gdyż wyrabia zdolność koncentracji, dyscyplinuje wzrok i rozszerza pole widzenia, co dodatkowo aktywizuje mózg. Szybkie czytanie jest więc skuteczne i efektywne, o ile idzie w parze z dobrym rozumieniem tekstu. Jeśli nie będziemy rozumieć tego, co czytamy, nawet przejrzenie książki z prędkością karabinu maszynowego nie pomoże nam zapamiętać, a później odtworzyć jej zawartości. BA

Gimnastyka mózgu

Aby skutecznie i efektywnie się uczyć, warto zadbać o gimnastykę swojego mózgu. Wystarczy kilka prostych ćwiczeń, by poprawić synchronizację między mózgowymi półkulami, co pozytywnie wpłynie na proces przyswajania wiedzy:
• próbuj świadomie robić lewą ręką, co zwykle robisz prawą (jeśli jesteś praworęczny)
• próbuj rysować i pisać pismem lustrzanym. Podziel kartkę pionowo na pół i po obu stronach obiema rękami pisz to samo słowo, ale w przeciwnych kierunkach
• próbuj wykonywać trzy czynności naraz
• podczas spacerów staraj się obejmować wzrokiem jak największy obszar. Takie poszerzanie pola widzenia skutecznie aktywizuje mózg.

 

Edukacja.wm.pl


Zobacz więcej: http://www.familie.pl/artykul/Jak-szybko-i-efektywnie-sie-uczyc,4521,1.html#ixzz2hcs3sBEe

Kliknij i naucz się technik zapamiętywania

 

WITAJ NA NASZEJ STRONIE

ZASADY WYPOŻYCZANIA PODRĘCZNIKÓW- KLIKNIJ

La Strada Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu - kliknij

Szanowni Rodzice, za kilka dni rozpoczną się wakacje czas wypoczynku i beztroskich zabaw dla naszych uczniów. To jest również czas, kiedy należy pomyśleć o bezpieczeństwie naszych dzieci podczas wyjazdów zwłaszcza za granicę. W związku z tym zachęcamy Państwa do przejrzenia strony internetowej www.strada.org.pl/, gdzie są wskazówki, jak przygotować się do wyjazdów zagranicznych, aby uniknąć zagrożeń.

 

W zakładce dla rodziców znajduje się informacja o ubezpieczeniu uczniów na rok szkolny 2016/2017

 

Jeżeli masz pytanie do pedagoga szkolnego Pani Magdaleny Kubisztal - możesz napisać wiadomość
na adres mailowy pedagogstarogrod@gmail.com

Uwaga

Zbieramy w szkole makulaturę, baterie, nakrętki plastikowe. Bierzemy udział w konkursach i dbamy o środowisko.
Biblioteczka dla RODZICÓW- KLIKNIJ

W zakładce DLA RODZICÓW/DOWOZY 2016/2017-  yeskliknij

Znajdź nas na facebooku yes Kliknij

Raporty z ewaluacji zewnętrznej znajdują się w zakładce O SZKOLE

Koncepcja pracy szkoły- kliknij

Plan pracy szkoły- kliknij

Rodzicu pierwszoklasisty- to musisz wiedzieć- kliknij.

1% dla naszej szkoły

Szanowni Rodzice, Pracownicy Szkoły i Inne Osoby Przyjazne Szkole.

Prosimy o wsparcie naszej szkoły i przekazanie  1% podatku na poprawę warunków kształcenia.  Do tej pory szkoła uzyskała 622 zł, za które serdecznie dziękujemy. Pieniądze wykorzystamy po uzbieraniu większej kwoty. O sposobie wykorzystania poinformujemy.

Osoby, które chcą żeby pieniądze z ich 1% podatku wsparły działania naszej  placówki  podczas wypełniania rocznego rozliczenia PIT:

wpisać w nazwie organizacji pożytku publicznego - Stowarzyszenie Rodziców na Rzecz Pomocy Szkołom "Przyjazna Szkoła",  jako numer KRS wpisać 0000031762, a w celu szczegółowym wpisać Nazwę Twojej placówki i 12-cyfrowy Identyfikacyjny :

500000004333


Szanowni Rodzice, serdecznie zapraszamy  na uroczystości, które odbywają się w szkole.

Z zakładce OGŁOSZENIA  informacje o pracy szkoły- praca wychowawcza, profilaktyczna itd.


Profilaktyka grypy- informacja w ogłoszeniach.


W ogłoszeniach- informacje z zebrań Rady  Rodziców.


Przeczytaj w OGŁOSZENIACH (INFORMACJE DLA RODZICÓW I UCZNIÓW)

 • Czy nauczyciel może podać dziecku lek?
 • Rodzicu wyjeżdżasz za granicę?- pomyśl o szkole.
 • moje stypendium.pl
 • Czy sześciolatek może wracać do domu pod opieką starszego rodzeństwa?
 • Informacja o przetargach.
 • Podsumowanie, ewaluacja pracy szkoły.
 • Informacje z zebrań z rodzicami i zebrań Rady Rodziców.

 

Przeczytaj artykuł obok

 • 02.06.2017

  W piątek 2.06.2017r. w naszej szkole odbył się Dzień Matematyki, który został przeprowadzony w trzech kategoriach wiekowych:

  Klasy I-IIIsp

  Klasy IV-VI sp

  Klasy I-III gim.

  Inicjatorką i koordynatorką imprezy była pani Beata Kubacka. W tym dniu uczniowie wykonywali przydzielone zadania bez oceniania i rywalizacji. Przede wszystkim mieli bawić się matematyką, ale również z uśmiechem na twarzy doskonalić swoje umiejętności matematyczne.

 • Powiatowy Konkurs Ortograficzny „O pióro Starosty Chełmińskiego”  jest  już tradycją    Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej  w Starogrodzie. W tym roku odbył się już po raz czternasty. Wzięło w nim udział 26 uczestników z trzynastu szkół podstawowych powiatu    chełmińskiego. Tegoroczne    dyktando dla klas    I-III szkoły   podstawowej    przeniosło    uczestników    do krainy baśni. Z trudnościami i pułapkami ortograficznymi najlepiej poradził sobie Stanisław Rysiewski uczeń Szkoły Podstawowej w Kijewie Królewskim, który został tegorocznym „Mistrzem ortografii” kategorii klas I-III. Starsi uczniowie z klas IV-VI zmierzyli się z tekstem dotyczącym naszej rodzimej okolicy czyli Chełmna. W tej kategorii tytuł „Mistrza ortografii” zdobyła Julia Bagińska uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 w Chełmnie. Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane prze Starostwo Powiatowe w Chełmnie.

 • Dnia 2 czerwca 2017 r uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej oraz panie: A. Matus, J. Grygorowicz oraz R. Piękoś zebrali się w szkole, aby uczestniczyć w „Nocy z książką”.  Wszyscy uczestnicy przebrali się za ulubionego bohatera literackiego oraz przynieśli swoje ulubione książki.

  Na początku odbyła się prezentacja książkowych bohaterów oraz czytanie fragmentów swoich ulubionych książek. Następnie uczniowie wzięli udział w turnieju „W krainie baśni”, który prowadziły: Martyna Patuła, Otylia Przybycień oraz Julia Geppus. Uczniowie zostali przydzieleni do jednej z czterech grup: Czerwonego Kapturka, Jasia i Małgosi, Kota w butach i Kopciuszka i zmagali się ze znajomością najpiękniejszych baśni braci Grimm, H. Ch. Andersena oraz Ch. Peraulta. Nad przebiegiem turnieju czuwało jury w składzie: p. R. Piękoś i p. Mirosława Przybycień – Rybak.  Część zmagań odbyła się w bibliotece gminnej, gdzie p. Przybycień – Rybak przygotowała zadania, polegające na wyszukaniu rozmaitych informacji na regałach bibliotecznych oraz w słownikach i encyklopediach.  Trzeci – ostatni - etap turnieju to zawody sportowe, które przygotowała p. R. Piękoś.

 • Dnia 10 maja 2017  przedstawicielki szkoły podstawowej  - Wiktoria Boruszak i Karmela Dekowska wzięły udział w VII Powiatowym Konkursie Recytatorskim organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 4 w Chełmnie. Tegoroczna edycja konkursu przebiegała pod hasłem: „Przyroda w wierszu”. Wszyscy  uczestnicy pięknie       wyrecytowali przygotowane wiersze. Wiktoria Boruszak     zajęła II, a Karmela Dekowska III miejsce.  Gratulujemy

 • 12.06.2017

  12 czerwca 2017 roku PT KRUS w Grudziądzu oraz PIP w Bydgoszczy przeprowadził klasie III gimnazjalnej szkolenie dotyczące zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym. W trakcie szkolenia pracownik KRUS zapoznał uczniów z wykazem prac, których nie powinny wykonywać dzieci przed ukończeniem 16 roku życia oraz z zasadami bezpiecznej pomocy rodzicom. Po szkoleniu został przeprowadzony testowy konkurs wiedzy pn. „Pracuję i pomagam bezpiecznie w gospodarstwie rolnym”. Wszyscy wykazali się dużą wiedzą, a 5- ro uczniów otrzymało nagrody.

 • 09.06.2017

  W dniu 9 czerwca  gimnazjaliści Jakub Kubacki z klasy III  oraz Radosław Reszczyński z klasy II wzięli udział w Powiatowym Konkursie Geograficznym „Mistrz Mapy 2017” w Kijewie Królewskim. Podczas zmagań należało wykonać cztery zadania: odszukanie na mapie obiektów na podstawie współrzędnych geograficznych, rozpoznanie wybranych państw świata i dopisanie ich stolic, rozpoznanie elementów linii brzegowej świata oraz rozpoznanie charakterystycznych obiektów na zdjęciach prezentacji multimedialnej. Po zakończeniu rywalizacji okazało się, że poziom konkursu był bardzo wysoki, a różnice punktowe między zawodnikami niewielkie. W rezultacie Kuba zajął VIII miejsce, a Radek otrzymał wyróżnienie. Gratulujemy.

 • 01.06.2017

  Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klas I-III odwiedzili Piwnicę Toruńskich Partaczy. Poznali tam dawne i obecne rzemiosła. Wysłuchali krótkiej historii piernika, dowiedzieli się, jak go przygotować do pieczenia. Zamienili się na chwilę w piekarzy i każdy wykonał swój piernik w ozdobnej formie. Następnie poznali zawód mincerza, dowiedzieli się z jakiego kruszcu w średniowieczu bito monety. Chętni mogli samodzielnie wybić swój pieniądz, ale potrzeba do tego było trochę siły. Na koniec uczniowie przenieśli się w czasy średniowieczne, dowiedzieli się o pierwszych władcach Polski, początkach naszego państwa. Opowieści okraszone były pokazami rycerskich walk, prezentacją broni oraz stroju rycerza i stroju kobiecego. Każdy mógł sprawdzić, ile ważyła kolczuga. Wspólnymi siłami udało się ją udźwignąć. Po zakupie pamiątek, dzieci brudne od mąki, ale wybawione wróciły do domów.

 • 25.05.2017

  18 maja 2017 r. odbył się  szkolny Konkurs Piosenki „Złota nutka”. Jury w składzie: pani dyrektor Ewa Kaczmarek i pani Renata Piękoś oceniało wykonawców w trzech kategoriach: klasy I-III szkoły podstawowej, IV-VI oraz I-III gimnazjum. W pierwszej kategorii zwyciężył Miłosz Grygorowicz z piosenką „Wiosenna cha-cha”, II miejsce zajął duet Maja Szwajkowska i Justyna Baumgart, a III Anita Bulińska i Emilia Sobieralska, które zaśpiewały piosenkę „Przyszła do nas wiosna”. W drugiej kategorii jury przyznało dwa I miejsca Weronice Polińskiej i Kacprowi Bruś, II miejsce zajął Filip Buchholz z piosenką „Nie dokazuj”, zaś III Maryna     Głowacka. W trzeciej    kategorii    jury     miało   problem     z przyznaniem miejsc, ze względu na wysoki poziom przygotowanych utworów i ich ciekawą interpretacją. Dokonało więc „salomonowego wyroku”, gdyż Wiktoria Frąckiewicz, Jakub Zaremba, Paulina Frąckiewicz, Wiktoria Grajewska oraz Klaudia Frąckiewicz – zajęli I miejsce, a publiczność gromkimi brawami przyjęła ten werdykt. Wszystkim uczestnikom jury bardzo podziękowało wręczając dyplomy i drobne upominki. Imprezę prowadziła Anastazja Lemańczyk. Konkurs zorganizowała p. Ilona Lewandowska

 • W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie klas 0-III realizowali program profilaktyczny „Zdrowe – nietrudne”. Każda klasa przygotowała po trzy posiłki, które opierały się głównie na owocach, jogurtach oraz zdrowych kaszach i płatkach. Okazało się, że to co zdrowe, wcale nie musi być niesmaczne. Niektórzy podchodzili po dokładki. Oprócz zajęć w stołówce wszystkie     klasy     brały      udział w zajęciach edukacyjnych dotyczących wartości odżywczych różnych składników pokarmowych, zdrowych kości, konieczności ruchu dla zdrowia człowieka  oraz właściwego oświetlenia miejsca pracy – to ostatnie w trosce o zdrowe oczy. Dzieci otrzymały również książeczki „Rodzina Przygód”, aby móc w domu skorzystać wraz z rodzicami z ciekawych przepisów.

 • 18.05.2017

  18 maja uczniowie klas I i II uczestniczyli w ciekawym koncercie, który odbył się w Szkole Muzycznej w Chełmnie. Obejrzeliśmy wystawę instrumentów, sprawdziliśmy się z ich znajomości, a następnie uczniowie szkoły zaprezentowali nam swoje umiejętności, podczas krótkich prezentacji gry na instrumentach smyczkowych, dętych, perkusyjnych.  Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób wydobywa się z nich dźwięki. Na koniec otrzymaliśmy plakat oraz karty zgłoszeniowe, bo tradycyjnie każdego roku w czerwcu odbywają się przesłuchania i nabór na nowy rok szkolny. Chętnych zapraszamy po odbiór kart zgłoszeniowych.

Wiadomości

Kontakt

 • Zespół Szkół w Starogrodzie, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum
  Starogród, 86-200 Chełmno1
 • 056 676 08 00

Galeria zdjęć