• Regulamin- telefony komórkowe

ORAZ INNYCH URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH

W SZKOLE PODSTAWOWEJ
          IM. IRENY SENDLEROWEJ W STAROGRODZIE

We współczesnym świecie coraz częściej obserwuje się nadmierne wykorzystywanie urządzeń telekomunikacyjnych. Z telefonów, smartfonów, tabletów korzystają coraz młodsze dzieci. Niepokojący jest zanik relacji rówieśniczych.

Ze względu na realizację celów edukacyjnych, wychowawczych, rozwój kompetencji społecznych uczniów szkoły, propagowanie aktywnego spędzania wolnego czasu, w tym spędzanie czasu bez korzystania z urządzeń elektronicznych oraz bezpieczeństwo dzieci podczas zajęć organizowanych przez szkołę został stworzony poniższy regulamin.

1. Na terenie szkoły uczniów obowiązuje całkowity zakaz używania telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych w czasie całego pobytu,
            tj. w czasie lekcji, zajęć pozalekcyjnych, przerw, a także przed i po skończonych zajęciach.
          2. Jako używanie telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego rozumie się:
          • nawiązywanie i odbieranie połączeń;
          • wysyłanie i odbieranie wiadomości tekstowych i multimedialnych;
          • wykonywanie, wysyłanie i odbieranie zdjęć;
          • nagrywanie, odbieranie i przesyłanie filmów;
          • korzystanie z Internetu (w tym portali społecznościowych);
          • wysyłanie i odbieranie wiadomości e-mail;
          • korzystanie z aplikacji dostępnych poprzez urządzenia (w tym gier);
          • przeglądanie zasobów urządzenia.
          1. Przed wejściem na teren szkoły uczeń ma obowiązek wyłączyć i schować telefon komórkowy oraz inny sprzęt elektroniczny. W czasie pobytu na terenie szkoły telefon i inne urządzenia mają być wyłączone i schowane do plecaka/ torby (dotyczy to również słuchawek).
          2. W wyjątkowych sytuacjach uczeń, za zgodą nauczyciela, może skorzystać z telefonu komórkowego. W czasie godzin lekcyjnych kontakt z dzieckiem jest możliwy poprzez sekretariat szkoły oraz wychowawców klasy (w czasie przerw śródlekcyjnych).
          3. Uczeń ma możliwość używania telefonu komórkowego oraz innego sprzętu elektronicznego jako pomocy dydaktycznej, jeśli pozwoli na to nauczyciel prowadzący lekcję.
          4. Zasady korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych podczas wycieczek szkolnych ustala się każdorazowo przed wyjazdem oddziału.
          5. Rodzice przekazujący dzieciom telefony komórkowe i inne urządzenia elektroniczne biorą odpowiedzialność za udostępnione urządzenia.
          6. Szkoła Podstawowa im Ireny Sendlerowej w Starogrodzie nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zniszczenie urządzeń (np. w wyniku upuszczenia przez ucznia plecaka).
          7. Dopuszcza się możliwość nawiązania lub odebrania połączenia od rodzica / opiekuna prawnego (także wiadomości tekstowej) w czasie zajęć świetlicowych – po zajęciach. Może się to odbyć za zgodą nauczyciela.

Konsekwencje wynikające z nieprzestrzegania regulaminu

Naruszenie przez ucznia zasad używania telefonów komórkowych na terenie szkoły powoduje:

1. Zabranie telefonu do „depozytu” znajdującego się w sekretariacie szkoły.
          2. Po stwierdzeniu naruszenia w /w zasad przez ucznia nauczyciel zabiera aparat
            i do zakończenia danych zajęć edukacyjnych, dodatkowych i świetlicowych, przerw śródlekcyjnych przechowuje go w klasie. Podczas przerwy międzylekcyjnej nauczyciel oddaje telefon do „depozytu”. Przed zdeponowaniem urządzenia uczeń powinien zablokować możliwość korzystania z urządzenia i wyłączyć je.
          3.  Aparat telefoniczny odbierają rodzice lub opiekunowie ucznia. W wyjątkowych sytuacjach, w porozumieniu z rodzicami i  za zgodą dyrektora szkoły, telefon może by odebrany przez ucznia po zakończeniu zajęć w danym dniu.
          4. Nauczyciel fakt naruszenia regulaminu zgłasza wychowawcy oraz odnotowuje
            go w  dzienniku elektronicznym.

Regulamin został pozytywnie zaopiniowany przez organa szkoły- Radę Rodziców, Radę Pedagogiczna i Samorząd Uczniowski.