• Czy nauczyciel może podać uczniowi leki?

Czy nauczyciel może podać uczniowi leki?

Dla wielu osób - nauczycieli, dyrektorów i rodziców - wciąż nie jest jasne, czy szkoła może, czy musi przyjąć na siebie obowiązek podawania uczniowi leków.

Zgodnie ze stanowiskiem Ministra Zdrowia w sprawie możliwości podawania leków dzieciom w szkole i przedszkolu trzeba wyodrębnić następujące sytuacje:

* podawanie leków dziecku z choroba przewlekłą;
              * sytuacje nagłe;
              * inne problemy zdrowotne.

Najwięcej wątpliwości budzi pierwszy przypadek.

Stanowisko Ministra Zdrowia

Dziecko z chorobą przewlekłą

Jeśli występuje konieczność stałego podawania leków dziecku, które cierpi na chorobę przewlekłą, rodzice przed przyjęciem go do szkoły/placówki powinni przedstawić dyrektorowi informację:

* na jaką chorobę dziecko cierpi,
              * jaki leki zażywa na zlecenie lekarza, w tym nazwa leku i sposób dawkowania

oraz złożyć:

* lekarskie zlecenia na podanie leku,
              * pisemne upoważnienia dla pielęgniarki do podawania leku.

Wymogi te dotyczą także uczniów pełnoletnich.

Jeśli pielęgniarka jest nieobecna w szkole/placówce, a stan zdrowia dziecka wymaga podania leku lub innych czynności (np. podania leku drogą wziewną dziecku choremu na astmę, kontroli poziomu cukru u dziecka chorego na cukrzycę), czynności te mogą wykonać także inne osoby (samo dziecko, nauczyciel, rodzic), jeśli zostały poinstruowane w tym zakresie.

Nauczyciel, przyjmując zadanie podania leku, musi wyrazić na to zgodę.

Przekazanie przez rodziców uprawnień do podania leku lub np. pomiaru poziomu cukru oraz zgoda nauczyciela i zobowiązanie do sprawowania opieki nad dzieckiem powinny mieć formę umowy między nimi - ustnej lub pisemnej.

W stanach nagłych

W sytuacjach, gdy stan zdrowia dziecka wymaga nagłej, szybkiej interwencji lekarskiej, dyrektor szkoły/placówki lub pielęgniarka zobowiązani są do podjęcia działań pomocy przedmedycznej i wezwania karetki pogotowia ratunkowego.

Obowiązkowo należy w takiej sytuacji powiadomić rodziców chorego dziecka.

Inne problemy zdrowotne

Gdy dziecko zgłasza dolegliwości (np. bólowe), pielęgniarka po rozmowie z nim, zawiadamia rodziców z zaleceniem odbycia konsultacji lekarskiej. Jeśli pielęgniarka jest nieobecna, do czynności tych zobowiązany jest dyrektor szkoły/placówki lub upoważniona przez niego osoba (np. wychowawca).