• Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

        • Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

           

          Uczniowie naszej szkoły objęci są kompleksową pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Placówka nasza zatrudnia specjalistów, którzy czuwają nad tym, aby każde dziecko posiadające specjalne potrzeby edukacyjne mogło się rozwijać i doskonalić swoje umiejętności.

           

          Pedagog szkolny

          Do zadań pedagoga szkolnego należy:

          1)     diagnoza pedagogiczna, celem jej jest wykrycie indywidualnych potrzeb rozwojowych oraz psychofizycznych możliwości uczniów, rozpoznawanie zainteresowań i uzdolnień uczniów,

          2)     udzielanie pomocy pedagogicznej odpowiednio do rozpoznanych potrzeb,

          3)     prowadzenie indywidualnej terapii pedagogicznej – w I półroczu objęto nią 13 uczniów,

          4)     wsparcie emocjonalne uczniów w trudnych dla nich sytuacjach szkolnych i pozaszkolnych,

          5)     działania wspierające rodziców i nauczycieli – indywidualne porady i konsultacje, działania interwencyjne w sytuacjach kryzysowych,

          6)     prowadzenie zajęć psychoedukacyjnych

                                            

           

          Zajęcia rewalidacji indywidualnej

          Wnaszej placówce prowadzone są zajęcia rewalidacji dla dwojga uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnegoz uwagi na upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim i umiarkowanym.

          Głównym celem tych zajęć jest takie oddziaływanie na ucznia, aby w miarę możliwości przywrócić mu pełnię sprawności intelektualnej i fizycznej, oraz przygotować go do jak najlepszego- samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Takie usprawnianie polega na dostrzeżeniu najsilniejszych funkcji percepcyjno- motorycznych dziecka i bazując na nich rozwijanie funkcji zaburzonych.

          W przypadku dziecka niepełnosprawnego intelektualnie proces edukacji wymaga specjalnych środków oddziaływania, gdyż dziecko nie może sprostać oczekiwaniom i wymaganiom otoczenia. Potrzebna jest wówczas pomoc korekcyjna, kompensacyjna i usprawniająca realizowana w ramach zajęć rewalidacji indywidualnej.

          W stosunku do każdego rodzaju niepełnosprawności działania te są inne, muszą być bowiem dostosowane do potrzeb i możliwości rozwojowych dziecka.

          Na w/w zajęcia uczniowie są kwalifikowani na podstawie analizy orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na upośledzenie umysłowe w stopniu .

          Wcześnie podjęte i konsekwentnie realizowane oddziaływania rewalidacyjne dają szansę rozwoju dziecku niepełnosprawnemu intelektualnie, nabycia przez ucznia możliwych dla niego form realizowania się, a w konsekwencji w pełni aktywnego uczestnictwa w życiu i funkcjonowania
          w społeczeństwie.

           

          Zajęcia logopedyczne

          Zajęcia logopedyczne prowadzone są u uczniów, u których występują zaburzenia mowy utrudniające im porozumiewanie się z otoczeniem. Istotą tych zaburzeń są różnorodne zjawiska językowe, artykulacyjne i foniczne na tle opóźnionego rozwoju mowy.

          Zadaniem logopedy w naszej szkole jest:

          1)     rozpoznawanie i diagnozowanie potrzeb logopedycznych,

          2)     indywidualna terapia logopedyczna, w ramach której prowadzone są ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne, ćwiczenia artykulacyjne oraz ćwiczenia oddechowe i słuchowe,

          3)     współpraca z rodzicami, nauczycielami i wychowawcami:

          Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne

          Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne organizowane są dla dzieci, u których zdiagnozowane specyficzne trudności w nauce czytania, pisania i liczenia. Celem zajęć jest:

          1)      stymulowanie rozwoju dziecka,

          2)      stymulowanie i usprawnienie rozwoju funkcji psychomotorycznych,

          3)      eliminowanie i wyrównywanie braków w wiadomościach i umiejętnościach szkolnych,

          4)      eliminowanie niepowodzeń szkolnych.

           

          Na zajęciach zastosowano ćwiczenia usprawniające percepcję wzrokową i słuchową, koordynację wzrokową i ruchową, orientację przestrzenną, koncentrację uwagi, poprawienie techniki czytania, pisania i liczenia.

          Prowadzone były również zajęcia korekcyjno-kompensacyjne dla dyslektyków. Uczniowie pracowali w dwóch grupach czteroosobowych.

          Zajęcia te miały na celu:

          1)      usprawnienie procesów psychomotorycznych istotnych w opanowaniu poprawnego pisania i czytania,

          2)      ćwiczenia sprawności czytania i pisania zwłaszcza pod względem poprawności ortograficznej,

          3)      rozbudzeni motywacji do pracy i aktywności własnej,

          4)      trening koncentracji uwagi.

           

          Wszystkie w/w zajęcia świadczą o tym, iż nasza placówka dba o każde dziecko ze szczególnym uwzględnieniem tych, którzy potrzebują specjalistycznej pomocy terapeutycznej.

          Formy pomocy:

          • Zajęcia rewalidacyjne
          • Zajęcia logopedyczne
          • Zajęcia korekcyjno- kompensacyjne
          • Zajęcia wyrównawcze z matematyki
          • Zajęcia wyrównawcze z j.polskiego
          • Zajęcia wyrównawcze

           

          Artykuł ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej- http://www.men.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1840%3Apomoc-psychologiczno-pedagogiczna-w-przedszkolach-oddziaach-przedszkolnych-w-szkoach-podstawowych-w-gimnazjach-szkoach-specjalnych-oddziaach-specjalnych-w-szkoach-ogolnodostpnych-i-placowkach-od-1-wrzenia-2011-roku-&catid=118%3Apomoc-psychologiczno-pedagogiczna&Itemid=155

           

          Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych, w gimnazjach, szkołach specjalnych, oddziałach specjalnych w szkołach ogólnodostępnych i placówkach od 1 września 2011 roku

           

           

          Dodany: 14 stycznia 2011, uaktualniony: 14 stycznia 2011

          Od 1 września 2010 roku organizacja i udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej dzieciom i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych, w gimnazjach, szkołach specjalnych, oddziałach specjalnych w szkołach ogólnodostępnych i placówkachodbywać się będziew inny niż dotychczas sposób. Zmiana nie polega na nowej koncepcji pracy przedszkoli, szkół i placówek, lecz na innej formule realizacji przez nauczycieli dotychczasowych zadań, której celem jest przybliżenie pomocy psychologiczno-pedagogicznej do dziecka, do ucznia i organizacja wsparcia najszybciej jak to będzie możliwe.

          Zmiany opisane zostały łącznie w ośmiu rozporządzeniach, lecz kluczowym w tym obszarze jest rozporządzenie w sprawie organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Od jego analizy zależy rozpocząć w szkole organizowanie, a następnie udzielanie wsparcia uczniom. Rozporządzenie szczegółowo, krok po kroku, opisuje sposób realizacji tych zadań.

          Aby pomoc psychologiczno-pedagogiczna była skuteczna, należy najpierw właściwie rozpoznać potrzeby ucznia, a następnie jak najlepiej je zaspokoić, określając dla niego takie formy wsparcia, które rzeczywiście przyniosą zamierzone efekty. Te potrzeby wynikać będą w szczególności z przedstawionego w rozporządzeniu  katalogu, w którym wymienia się specjalne potrzeby edukacyjne wynikające z:

          1) z niepełnosprawności

          2) z niedostosowania społecznego

          3) z zagrożenia niedostosowaniem społecznym

          4) ze szczególnych uzdolnień

          5) ze specyficznych trudności w uczeniu się

          6) z zaburzeń komunikacji językowej

          7) z choroby przewlekłej

          8) z sytuacji kryzysowych lub traumatycznych

          9) z niepowodzeń edukacyjnych

          10) z zaniedbań środowiskowych związanych z sytuacją bytową ucznia ijego rodziny, sposobem spędzania czasu wolnego, kontaktami środowiskowymi

          11) z trudności adaptacyjnych związanych z różnicami kulturowymilubze zmianą środowiska edukacyjnego, wtym związanych z wcześniejszym kształceniem za granicą.

          Katalog  ten nie jest katalogiem zamkniętym - nie sposób wskazać wszystkie specjalne potrzeby ucznia, bowiem taka identyfikacja najlepiej zrobiona jest właśnie w przedszkolu, szkole czy placówce.

          Osobami uprawnionymi do korzystania z pomocy są wszyscy uczniowie, którzy wymagają wsparcia ze względu na rozpoznane indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne. Uczeń powinien mieć zapewnioną pomoc psychologiczno-pedagogiczną zgodną także z jego możliwościami psychofizycznymi, rozpoznanymi przez nauczyciela lub specjalistę, prowadzącego z nim zajęcia. Rozpoznanie indywidualnych potrzeb i możliwości ucznia może dotyczyć zarówno trudności w uczeniu się, jak i szczególnych uzdolnień.

          Potrzeby uczniów są najczęściej identyfikowane przez nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i specjalistów podczas pracy z uczniem, w szczególności podczas prowadzenia zajęć. Nie zwalnia to jednak przedszkola, szkoły i placówki z obowiązku obserwacji ucznia pod kątem innych indywidualnych potrzeb, które mogą pojawić się u niego w związku ze specyfiką konkretnego środowiska.

          Zmieniające się warunki społeczno-ekonomiczne wymagają uwzględniania nowego rodzaju potrzeby, będącej podstawą objęcia ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną - trudności adaptacyjne ucznia związane z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego, w tym z wcześniejszym kształceniem za granicą.

          W rozporządzeniach podkreśla się zespołową formułę pracy nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i specjalistów, prowadzących zajęcia z danym uczniem. Przepisy dotyczące zespołu nawiązują do wypracowanych dotychczas w przedszkolach, szkołach i placówkach dobrych praktyk pracy z uczniem wymagającym pomocy. Zespół nauczycieli już obecnie umocowany jest w przepisach rozporządzenia dotyczącego organizacji kształcenia w szkołach specjalnych oraz ośrodkach.

          Zadaniem zespołu jest planowanie i koordynowanie udzielania uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Nauczyciele, wychowawcy grupy wychowawczej i specjaliści tworzący zespół, dokonują analizy poziomu wiadomości, umiejętności i funkcjonowania danego ucznia oraz określenia trudności, na jakie napotykają w pracy z nim. Następnie planują indywidualną ścieżkę edukacyjną bądź edukacyjno-terapeutyczną danego ucznia, uwzględniając potrzeby zdiagnozowane zarówno w przedszkolu, szkole i placówce, jak i wynikające z orzeczenia lub opinii wydanej przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

          Pracę zespołu lub  kilku zespołów koordynuje osoba wskazane przez dyrektora przedszkola, szkoły lub placówki. Spotkania zespołu odbywają się w związku z wykonywaniem przez zespół poszczególnych, określonych w rozporządzeniu, zadań, tj. na etapie określania przez zespół zaleceń dotyczących form, sposobów i okresu udzielania uczniom pomocy, w celu opracowania dla uczniów planów działań wspierających i indywidualnych programów edukacyjno - terapeutycznych oraz dla dokonania oceny efektywności udzielonej uczniom pomocy. Ponadto zespół może się spotykać w miarę potrzeb. Rozporządzenie nie wskazuje liczby spotkań w ciągu roku, praca zespołu może więc być tak zorganizowana, by spotkanie dotyczące oceny efektywności podejmowanych działań było jednocześnie planowaniem pomocy dla ucznia na kolejny okres.

          Współdziałanie wszystkich nauczycieli prowadzących zajęcia z danym uczniem pozwoli na opracowanie, przyjęcie i realizację spójnego i konsekwentnego planu oddziaływań edukacyjnych lub terapeutycznych. Proponowana forma współpracy umożliwi także ustalenie działań o znaczeniu priorytetowym wobec danego ucznia.

          Więcej informacji na stronie:

          http://efektywnoscksztalcenia.aps.edu.pl/