• Sylwetka Edmunda Kaszewskiego

•

Na ścianie korytarza  naszej szkoły znajduje się pamiątkowa tablica następującej treści:

„Edmund Kaszewski  kierownik szkoły od 1928 do 1939 roku, zginął w październiku 1939 roku z rąk hitlerowskich”.

Udało nam się dotrzeć do rodziny tej ważnej dla szkoły postaci i uzyskać trochę informacji.

Edmund stoi jako pierwszy z prawej strony. Ma zdecydowaną, zadziorną minę. Wygląda na takiego, który postawi na swoim. Oprócz niego na zdjęciu widzimy jego ojca Józefa Kaszewskiego, matkę Annę oraz rodzeństwo.

Rodzina Kaszewskich uczestniczyła we wszystkich ważnych momentach historycznych naszej ojczyzny. Byli bardzo honorowi.

Na zdjęciu dziadek Edmunda Kaszewskiego– Powstaniec Wielkopolski.

Edmund Kaszewski kultywując tradycje rodzinne postanowił być nauczycielem. Na zdjęciu jako student Seminarium nauczycielskiego w Toruniu.

Poznajecie szkołę w Bienkówce?  Edmund Kaszewski był jej kierownikiem przed II wojną światową.  Zanim został rozstrzelany przez hitlerowców.

Siedzi pośrodku wśród uczniów. Na kolanach trzyma swoich dwóch synów. Podobno w Bieńkówce mieszkają jeszcze osoby, które poznałyby się na tym zdjęciu.

Na zdjęciu rodzina Edmunda Kaszeskiego. Jego żona Jadwiga  z domu Kubacka, pochodząca z Bieńkówki oraz dzieci– Henryk, Jerzy, Izydor.

Edmund Kaszewski niedługo przed tragiczną śmiercią.